US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,54 %
NASDAQ+0,56 %
DOW JONES+1,05 %
PX+0,08 %
ČEZ+1,86 %
NVIDIA-1,30 %

Pražská burza v pátek vzrostla o víc než 2,3 %, za týden index PX stoupl téměř o 5 %

Pozitivní nálada na světových akciových trzích drží pražskou burzu na nejsilnějších úrovních od konce loňského února. Index PX v pátek přidal 2,32 % na 1 075,43 bodu. Akcie Komerční banky vzrostly téměř o pět procent, vzhůru šly také cenné papíry dalších bank a energetické firmy ČEZ.

Redakce IW
Redakce IW
8. 1. 2021 | 16:50
Akcie ČR

Index PX stoupl potřetí za sebou a navíc nejvyšším tempem od poloviny loňského listopadu. Výše než v pátek skončil naposledy 21. února 2020. "Pozitivní sentiment na akciových trzích v úvodu roku přetrvává, pražská burza ovšem v pátek svým růstem podstatně vyčnívala," podotkl makléř Fio banky David Brzek. 

Akcie Komerční banky zdražily o 4,85 procenta na 713 korun. "Kromě technických faktorů mohla za zvýšeným zájmem stát také spekulace na postupný růst domácích (úrokových) sazeb, uvedl Brzek. Z dalších bankovních emisí Erste Group Bank stoupla o 1,55 procenta na 693,60 Kč a MONETA Money Bank o 1,56 procenta na 71,40 Kč.

Cenné papíry ČEZ si polepšily o 2,28 procenta na 539 korun, akcie vývojáře antivirových programů Avast vzrostly o 2,97 procenta na 159,60 Kč. "Velmi vysoký zájem o povolení k nákupu osobní zbraně v USA ze závěru roku může být v dalších dnech oporou pro akcie České zbrojovky, které posílily o 1,35 procenta," poukázal Brzek. Akcie firmy skončily na rovných 300 korunách.

Pražská burza 8. ledna 2020

Pražská burza - 8. ledna 2020

Během prvního týdne nového roku index PX stoupl o 4,7 procenta. Loni české akcie klesly podle indexu PX o 7,9 procenta, index skončil rok na 1 027,10 bodu.

"První týden nového roku se investoři zaměřili na doplňující volby do amerického Senátu, zprávy kolem vakcíny proti covidu-19 v EU, jednání OPEC+ a nepokoje ve Washingtonu. Spekulace ohledně další fiskální stimulace v zámoří, schválení vakcíny od Moderny v EU a rozhodování OPEC+ dodaly akciím další růstový impulz. Domácí index PX následoval ostatní evropské trhy," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí byly v týdnu akcie společnosti Pilulka, které posílily o 14,5 procenta na 670 korun. "Titul zveřejnil první vybrané údaje od vstupu na trh. Představené tržby byly lehce nad odhadem samotné společnosti a potvrzují silný růst on-line tržeb celkově. Je patrné, že obor e-commerce nadále láká nové investory," uvedl Vaníček.

Žádná akcie v uplynulém týdnu nepoklesla. Beze změny se obchodovaly akcie Tatry Mountain Resorts a PFNonwovens. "Na TMR dopadá negativně vývoj pandemie, respektive preventivní opatření s ní spojená. PFNonwovens pak oznámila, že nakonec bude pořádat valnou hromadu, která potvrdí vytěsnění minorit, distanční formou na přelomu ledna a února," uvedl Vaníček.

Následující týden se podle něj trh zaměří na další vývoj pandemie a zároveň průběh očkování. Na konci týdne pak bude také zahájeno zveřejňování výsledků amerických firem za čtvrté čtvrtletí. "Kromě zahájení výsledkové sezóny však půjde o relativně klidný týden, co se významnějších informací týče," dodal Vaníček.

Zdroj: BCPP, ČTK

Aktualita pro rok 2026

Akcie ČRShrnutí obchodování v ČR
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie