Americké akcie v pátek oslabily, v červených číslech skončily indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek druhý den po sobě zlevnily. Oslabilo je především zveřejnění hospodářských výsledků velkých bank a slabý výkon energetického sektoru.
Index Dow klesl o 0,57 % a uzavřel na 30 814,26 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,72 % na 3 768,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,87 % na 12 998,50 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,69 % na 24,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,087 %.
Dílčí index bankovního sektoru S&P 500 ztratil několik procent, přestože zveřejněné výsledky bank Wells Fargo (-7,80 %), JPMorgan Chase (-1,79 %) a Citigroup (-6,93 %) překonaly očekávání analytiků.
Ztrátu 4,81 % vykázal ropný gigant ExxonMobil po zprávě, že jej vyšetřuje Komise pro cenné papíry a burzy.
Za celý týden ztratil index Dow 0,91 %, S&P 500 se snížil o 1,41 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,51 %.
Dolar v pátek posílil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu se v pátek dařilo dolaru. Vůči koši měn se vyšplhal na téměř čtyřtýdenní maximum, protože zprávy o pokračujících dopadech pandemie covidu-19 na ekonomiku přiměly investory poptávat jej jakožto bezpečnou měnu.
Krátce před 22.00 SEČ přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,6 % na 90,76 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu ztrácelo také 0,6 %.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami dalších devět čínských společností včetně výrobce chytrých telefonů Xiaomi. Cena akcií Xiaomi se v pátek na hongkongské burze propadla o více než deset procent. Společnost v reakci zopakovala, že není čínskou armádou nijak vlastněna ani kontrolována a není k armádě ani přidružena.
- Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy, zatímco bude pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Uvedly to v pátek úřady několika evropských zemí. Ministři zdravotnictví skandinávských a pobaltských států odeslali Evropské komisi dopis, v němž dávají najevo znepokojení a požadují vysvětlení tohoto kroku. Šéfka komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.
- Zaměstnanci skladu Amazonu v americkém státě Alabama mohou počátkem února začít hlasovat o vytvoření odborů. S odkazem na rozhodnutí Národní rady pro pracovní vztahy o tom v pátek psal zpravodajský server CNBC. Firma patří k největším zaměstnavatelům v zemi a je často kritizovaná za špatné pracovní podmínky. Vzniku odborů ve Spojených státech se dosud úspěšně bránila.
- Objem fúzí a akvizic uskutečněných v roce 2020 ve světě klesl na 2,9 bilionu dolarů ze 3,3 bilionu USD předloni. V období po globální finanční krizi je to pátá nejvyšší hodnota. Aktivity na trhu se obnovily od června po zamrznutí trhu v prvním čtvrtletí roku 2020. Vyplývá to ze studie o globálních trendech fúzí a akvizic poradenské firmy EY.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci vzrostla ve srovnání s předchozím měsícem o 1,6 %, což bylo mnohem více, než se čekalo, a nejvíce od července. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka USA. Výroba se sice zvýšila již třetí měsíc za sebou, zůstává však stále pod úrovní z doby před pandemií. Analytici varují, že v příštích měsících by mohla výroba opět zpomalit, protože pandemie znovu sílí, což narušilo dodavatelský řetězec a přimělo řadu pracovníků zůstat doma.
- Podnikové zásoby v listopadu vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,8 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 79,2 bodu (odhad: 80 bodů, prosinec: 80,7 bodu).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu klesl na 3,5 bodu (odhad: 6 bodů, prosinec: 4,9 bodu).
- Index cen výrobců v prosinci meziročně stoupl o 0,8 % (odhad: +0,8 %, listopad: +0,8 %). Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,3 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,1 %). Bez započtení cen energií a potravin meziročně stoupl o 1,2 % (odhad: +1,4 %, listopad: +1,4 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,2 %, listopad: +0,1 %).
- Maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: stagnace, listopad: -1,4 %). Maloobchodní tržby bez započtení prodejů aut v prosinci meziměsíčně klesly o 1,4 % (odhad: -0,1 %, listopad: -1,3 %).
Výsledková sezóna
- Největší americká banka JPMorgan Chase ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 42 % na 12,1 miliardy dolarů. Dobré výsledky v obchodování na finančních trzích a v investičním bankovnictví převážily nad negativním dopady nízkých úrokových sazeb na na příjmy z úvěrových aktivit.
- Americké finanční skupině Citigroup ve čtvrtém čtvrtletí klesl zisk o 7 % na 4,63 miliardy USD, překonal ale očekávání analytiků. Zisk na akcii klesl na 2,08 USD z 2,15 USD před rokem. Analytici oslovení agenturou Refinitiv čekali v průměru zisk 1,34 USD na akcii.
- Výsledky Wells Fargo ve 4Q: Zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,59 USD), výnosy 17,93 miliardy USD (odhad: 18,12 miliardy USD).
- Výsledky PNC Financial Services Group ve 4Q: Čistý zisk na akcii 3,26 USD (odhad: 2,61 USD), výnosy 4,21 miliardy USD (odhad: 2,48 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Sociální síť Parler, jež je oblíbená mezi americkými konzervativci, je od pondělního rána SEČ nedostupná. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na server Down For Everyone Or Just Me, který monitoruje internetovou aktivitu. Parler čelí tlaku technologických společností, aby více moderoval příspěvky vyzývající k násilnostem. Firma Amazon o víkendu oznámila, že stránce zakáže provoz na svých serverech. O Parleru jako své budoucí platformě uvažoval odstupující prezident USA Donald Trump poté, co jeho účet zablokovala sociální síť Twitter.
- Akcie americké internetové společnosti Twitter (v pondělí -6,41 %) po trvalém zablokování účtu prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pondělí výrazně oslabovaly. Trumpův účet měl více než 88 milionů sledujících. Firma trvalé zablokování účtu oznámila v pátek večer a za důvod označila riziko dalšího podněcování k násilnostem.
- Čína zavádí nová pravidla, která jí umožní chránit vlastní firmy před zahraničními zákony, jejichž aplikaci vláda v Pekingu považuje za neoprávněnou. To se týká i mnoha amerických sankcí, které vyhlásila vláda prezidenta Donalda Trumpa. Změny, které Peking oznámil o víkendu, čínským soudům například umožní trestat i firmy, které sankce neodmítnou.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením Chipotle Mexican Grill (v pondělí +0,01 %) najme v USA 15 000 zaměstnanců, protože v době pandemie nemoci covid-19 zažívá vysokou poptávku. Nyní má firma zhruba 94 000 zaměstnanců, převážně v USA, a již před pěti měsíci oznámila, že najme 10 000 lidí.
- Platforma pro kryptoměny Bakkt, která patří burzovní společnosti Intercontinental Exchange (ICE), se dohodla na fúzi s firmou specializovanou na akvizice VPC Impact Acquisition Holdings, díky které se stane veřejně obchodovanou společností. Hodnota Bakkt by po dokončení fúze měla činit 2,1 miliardy USD, uvedl list The Wall Street Journal. Dohoda podpoří plán Bakkt spustit aplikaci pro obchodování s digitálními měnami a pro placení s nimi.
- Po tvrdých opatřeních Facebooku nebo Twitteru přijímá také řada dalších firem kroky reagující na středeční události v americkém Kongresu. Řada velkých bank pozastavuje či přehodnocuje posílání příspěvků politickým skupinám, informuje deník The New York Times. Jiné společnosti v této souvislosti cílí přímo na zákonodárce, kteří se stavěli proti potvrzení výsledku prezidentské volby, nebo ukončují spolupráci s kampaní končícího prezidenta Donalda Trumpa.
- Americké ministerstvo financí zavedlo sankce proti sedmi ukrajinským občanům, včetně zákonodárce z vládní strany, a čtyřem ukrajinským médiím kvůli vměšování do amerických voleb. Jde o součást sítě zahraničního vlivu spojeného s Ruskem, uvedlo ministerstvo. Zdůraznilo, že ruské dezinformační kampaně ohrožují demokracii v USA.
- Americká automobilka Ford Motor (v pondělí +3,33 %) ukončí výrobu aut v Brazílii a uzavře tam letos své tři továrny. Rozhodnutí je součástí plánu restrukturalizace operací. V souvislosti s uzavřením továren má přijít o práci 5 000 osob a Ford zaúčtuje mimořádné náklady 4,1 miliardy USD.
- Největší maloobchodní řetězec světa Walmart (v úterý +1,15 %) spojil síly s firmou, která stojí za investiční platformou Robinhood. Walmart v pondělí večer oznámil, že nabídne finanční produkty svým zaměstnancům i zákazníkům. K tomuto účelu založí samostatnou finančně-technologickou společnost. Řetězec má několik milionů zákazníků a část jich nevyužívá žádné bankovní produkty ani služby finančních poradců.
- Od amerického prezidenta Donalda Trumpa se po nepokojích na Kapitolu z minulého týdne odklání i největší německá bankovní společnost Deutsche Bank, která je jeho hlavním úvěrovým partnerem. S odkazem na své zdroje to napsal list The New York Times, podle kterého prezidentova společnost The Trump Organization čelí po středečních událostech řadě problémů, z nichž by se podle NYT již nemusela plně zotavit. Zprávy stran rozvázání spolupráce banky s Trumpem zatím nekomentovala banka ani samotný prezident.
- Donald Trump v úterý uvedl, že jeho výroky z minulé středy, které vyprovokovaly jeho stoupence k útoku na Kapitol, "lidé považovali za naprosto vhodné a přiměřené". Varoval také, že jeho případné odvolání ještě před koncem funkčního období by mohlo být "nebezpečné pro USA".
- Americká technologická společnost Twitter (v úterý -2,35 %) smazala od pátku na své stejnojmenné sociální síti přes 70 000 účtů spojených se šířením spiklenecké teorie známé jako QAnon. Krok podnikla v reakci na nepokoje z minulého týdne, při nichž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa, z nichž někteří byli také vyznavači QAnon, napadli sídlo Kongresu USA. Při potyčkách zemřelo pět lidí. Twitter již v pátek zablokoval natrvalo prezidentův účet, podle společnosti jej totiž Trump využíval k podněcování násilností.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 6,527 milionu (říjen: 6,632 milionu, revidováno z 6,652 milionu).
- Americká společnost Boeing (v úterý +0,81 %) loni dodala zákazníkům pouze 157 letadel, tedy nejméně za 43 let. Dodávky byly o zhruba 60 % nižší než v roce 2019. Vyplývá to podle agentury Reuters z úterních údajů podniku. Boeing tak výrazně zaostal za evropským konkurentem Airbus, který minulý týden oznámil pokles dodávek o zhruba třetinu na 566 letadel. Poptávku po letadlech loni podkopala koronavirová krize, která vedla k prudkému propadu osobní letecké přepravy.
- Výrobce elektromobilů Tesla (v úterý +4,72 %) je o krok blíže působení v Indii, tedy na pátém největším automobilovém trhu. Americká automobilka nyní v indickém městě Béngalúru, kde sídlí řada technologických firem, registrovala dvě společnosti, Tesla Motors India a Energy Private.
- Americké ministerstvo zahraničí tento měsíc varovalo evropské podniky, které podle něj pomáhají při výstavbě ruského plynovodu Nord Stream II, že čelí hrozbě sankcí. S odvoláním na své zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters. Končící administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle zdrojů připravuje konečný soubor opatření proti projektu Nord Stream II, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziročně vzrostly o 1,4 %. Po listopadovém růstu o 1,2 % analytici čekali růst o 1,3 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, což je po listopadovém růstu o 0,2 % v souladu s očekáváním analytiků. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin), která je považovaná za spolehlivější měřítko cenových výkyvů, se v prosinci udržela na 1,6 %, což bylo v souladu s odhady, meziměsíčně růst mírně zpomalil na 0,1 % po listopadovém růstu o 0,2 % (odhad: +0,1 %).
- Vedení amerického města New York zruší smlouvy na provoz dvou kluzišť, kolotoče v Central parku a golfového hřiště s firmou prezidenta Donalda Trumpa The Trump Organization. Oznámil to starosta Bill de Blasio, který jako důvod uvedl útok prezidentových přívrženců na sídlo Kongresu z minulého týdne, při němž zemřelo pět lidí, napsala agentura Reuters.
- Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od počátku století, což by mělo světovou ekonomiku vrátit na předpandemickou úroveň do konce roku 2021 nebo počátkem roku 2022. Růst ale bude záviset na úspěšném a rychlém očkování populace a pokračování rozpočtových, měnových a finančních zásahů v největších ekonomikách světa. Vyplývá to ze studie PwC.
- Rozpočtový deficit Spojených států za první tři měsíce fiskálního roku dosáhl rekordních 572,9 miliardy dolarů. Meziročně narostl o 60,7 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů, které mají ekonomice pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize.
- Americký výrobce čipů Intel po dvou letech vymění svého generálního ředitele. Od poloviny února se jím stane Pat Gelsinger, který nahradí Boba Swana. Oznámila to ve středu společnost.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,247 milionu barelů (odhad: -2,266 milionu barelů, předchozí týden: -8,010 milionu barelů).
- Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný soubor opatření na podporu ekonomiky v celkovém objemu 1,9 bilionu dolarů. Prostředky mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst.
- Zablokování účtu prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter v souvislosti s nepokoji z minulého týdne v sídle Kongresu bylo správným rozhodnutím, které však přináší nebezpečný precedens. V noci na čtvrtek to v sérii příspěvků napsal šéf společnosti Twitter Jack Dorsey.
- Budoucí americký prezident Joe Biden se údajně chystá navrhnout navýšení fiskálních výdajů na podporu ekonomiky o dva biliony dolarů. Plán by údajně měl obsahovat více přímých plateb Američanům a podporu na úrovni jednotlivých států i celé federace.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 9. ledna nově 965 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy to bylo 784 tisíc (revidováno ze 787 tisíc), a také horší, než čekali analytici (795 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 2. ledna 5,271 milionu. Po 5,072 milionu v předcházejícím týdnu očekával trh pokles na 5,061 milionu.
- Index dovozních cen v prosinci meziročně klesl o 0,3 % (listopad: -1 %), index vývozních cen stoupl o 0,2 % (listopad: -1,1 %). Meziměsíčně index dovozních cen stoupl o 0,9 % (odhad: +0,6 %, listopad: +0,2 %) a index vývozních cen vzrostl o 1,1 % (odhad: +0,5 %, listopad: +0,7 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky BlackRock ve 4Q: Upravený zisk na akcii 10,18 USD (loni: 8,34 USD, odhad: 9,14 USD), výnosy 4,48 miliardy USD (loni: 3,98 miliardy USD, odhad: 4,27 miliardy USD).
- Americká letecká společnost Delta Air Lines loni prodělala 12,4 miliardy dolarů. Vykázala tak první celoroční ztrátu od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Předloni měla Delta zisk 4,8 miliardy dolarů. Šéf podniku Ed Bastian nyní očekává postupné zotavování letecké přepravy z útlumu způsobeného pandemií covidu-19.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK