Slovensko loni dalo na opatření kvůli pandemii pět procent HDP

Slovenská vláda loni vyčlenila na zmírnění dopadů a na další opatření v souvislosti s pandemií 4,6 miliardy eur, což odpovídá 5,1 procenta hrubého domácího produktu. V předběžném odhadu to v pondělí uvedl vládní institut finanční politiky (IFP). Stát loni v březnu po propuknutí koronavirové krize počítal s tím, že hodnota přímé finanční pomoci by mohla dosáhnout až jedné miliardy eur měsíčně.
Zrealizovaná opatření slovenských úřadů loni zahrnovala nejen dotace firmám a jednotlivcům, ale také například odklad daní a bankovní záruky. Největší částku z celkového balíku pobídek, a to 1,3 miliardy eur, tvořily dotace na udržení zaměstnanosti, pandemické nemocenské dávky a ošetřovné, sociální pomoc a odpuštění odvodů.
IFP uvedl, že ne všechna zmíněná pomoc ovlivní hospodaření státu. "Odklad daní jen způsobil pozdější příjem pro stát. Bankovní záruky budou zatěžovat veřejný rozpočet jen v případě, že firmy začnou bankrotovat. Odklad splátek úvěrů je bez vlivu na veřejné finance. Část přímé pomoci z výdajů vynaložených na boj s pandemií nám proplatí Evropská unie," napsal IFP, který je analytickým útvarem slovenského ministerstva financí.
Hospodaření státu kromě zmíněných opatření negativně poznamenal také například výpadek příjmů z daní, a to kvůli horšímu vývoji ekonomiky.
Část slovenských zaměstnavatelů původně označovala vládní dotace na udržení zaměstnanosti za nedostatečné. Kabinet loni postupně zvýšil horní hranici dotací na mzdy a povinné odvody či příspěvků při výpadku tržeb.
Zdroj: ČTK