Evropské akcie v pondělí opět ztrácely, investory znervózňuje růst výnosů dluhopisů

Akcie na západoevropských trzích pokračují v nevýrazných výkonech a v pondělí opět skončily v červených číslech. Investoři tak reagují na růst cen komodit a hrozbu inflace v kombinaci s růstem výnosů státních dluhopisů.
Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal v pondělí 0,44 % na 413,06 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,18 % na 6 612,24 bodu, německý DAX klesl o 0,31 % na 13 950,04 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,11 % na 5 767,44 bodu.
Akcie na starém kontinentu v pondělí od rána ztrácely. Někteří investoři se v posledních dnech začali obávat rychle rostoucích výnosů dluhopisů, které mohou mít negativní dopad na fungování společností odkázaných na levné peníze a které mohou snížit relativní atraktivitu akcií.
"Evropské akcie se v současné době obchodují s poměrně vysokým oceněním a při současné vzestupné trajektorii výnosů dluhopisů by to mohlo vést k dalšímu zvýšenému tlaku na akcie. Akciové trhy sice i při současném ocenění mohou absorbovat růst výnosů státních dluhopisů v USA až o 1,5%, ale jakýkoli rychlý nárůst výnosů by akciové trhy rozhodně poškodil," uvedl Roland Kaloyan ze Société Générale.
K lepší náladě investorům nepomohl ani plán Velké Británie na postupné uvolňování restriktivních opatření nebo překvapivý růst podnikatelské nálady v Německu.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila mnohem výrazněji, než se očekávalo. Německá ekonomika těží z příznivého vývoje v průmyslu, který pomáhá kompenzovat negativní dopady pandemie covidu-19. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo.
- Slovenská vláda loni vyčlenila na zmírnění dopadů a na další opatření v souvislosti s pandemií 4,6 miliardy eur, což odpovídá 5,1 procenta hrubého domácího produktu. V předběžném odhadu to v pondělí uvedl vládní institut finanční politiky (IFP). Stát loni v březnu po propuknutí koronavirové krize počítal s tím, že hodnota přímé finanční pomoci by mohla dosáhnout až jedné miliardy eur měsíčně.
- Společnost Microsoft se spojila s evropskými vydavateli ve snaze společně prosadit systém, který by zajistil, aby přední technologické firmy platily za zpravodajství. Vleká bitva o platby se nyní vede v Austrálii, kde chce vláda přimět giganty jako Google a Facebook, aby platili na zpravodajství. Evropští vydavatelé a Microsoft chtějí v EU prosadit australský arbitrážní mechanismus, který by zajistil, že technologické firmy budou spravedlivě odměňovat vydavatele zpravodajství za používání jejich obsahu, uvádí se v tiskové zprávě české Unie vydavatelů.
- Zažalovat německou automobilku Audi kvůli emisním podvodům bude zřejmě složitější než žádat odškodné po koncernu Volkswagen, jehož je Audi součástí. Zákazníci totiž podle německého Spolkového soudního dvora (BGH) budou muset prokázat, že automobilka věděla o manipulacích, za které je odpovědný koncern. Agentura DPA po pondělním projednávání případu poznamenala, že jistotou se nyní zdá žalovat přímo koncern.
Zdroj: CNBC, Reuters