Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, pod tlakem byly zejména velké technologické tituly

Akcie v USA v pondělí převážně klesaly, index Dow ale díky růstu cen akcií firem jako Walt Disney mírně posílil. Indexy S&P 500 a Nasdaq klesly, protože růst výnosů amerických státních dluhopisů a obavy o růst inflace poslaly níže akcie úspěšných růstových firem. Na devizovém trhu oslabil americký dolar.
Index Dow stoupl o 0,09 % na 31 521,69 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,77 % na 3 876,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,46 % na 13 533,05 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,35 % na 23,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 1,365 %.
Ceny ropy se zvedly o více než čtyři procenta, zlato zpevnilo o procento a půl a stříbro zpevnilo o více než tři procenta. Část zisků z minulého týdne vrátil bitcoin, který odepsal 5 %, i tak je ale za uplynulých sedm dnů dražší o více než 12 %.
Analytička Ally Invest Lindsey Bellová uvedla, že investoři jsou trochu nervózní z rychlého růstu výnosů amerických dluhopisů za velice krátkou dobu. Zjišťují, co to bude znamenat pro inflaci. Vyšší výnosy nicméně v pondělí prospěly akciím bank (JPMorgan +0,91 %).
"Rychlý růst výnosů je potřeba sledovat. Vzhledem k tomu, jak nízké jsou dlouhodobé sazby, může na výrazné ovlivnění dění na akciovém trhu stačit růst výnosů na historicky stále nízké, ale oproti poslednímu období vyšší hladiny," upozornil Matt Maley, hlavní stratég společnosti Miller Tabak.
"Rostoucí výnosy nepovažujeme za hrozbu pro akciový býčí trend. Měnová politika centrálních bank a také fiskální politika jsou tak uvolněné, že nadále v portfoliích akcie nadvažujeme," zmínil Keith Lerner, stratég z Truist.
Převážně příznivé výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí pomohly hlavním indexům na začátku minulého týdne na nové rekordy. Oživení však ztrácí dech, částečně kvůli obavám z možných potíží při očkování v USA a obavám z inflace.
V pondělí oslabily akcie technologických firem, v čele s firmami Apple (-2,98 %), Microsoft (-2,68 %), Alphabet (-1,65 %), Tesla (-8,55 %) a Amazon (-2,13 %). Naopak posílily průmyslové a finanční společnosti a růst cen ropy pomohl také energetickým firmám (ExxonMobil +3,67 %).
Americký dolar oslabil ke koši měn a vůči libře a australskému dolaru se propadl nejníže za několik let. Náladu na trhu ovlivnila statistika z Německa, příznivé vyhlídky britské ekonomiky a růst cen komodit.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 % na 90,12 bodu. Euro vůči dolaru stouplo o 0,3 % na 1,2151 USD. Dolar k jenu oslabil o 0,3 % na 105,08 JPY. Kurz eura vůči jenu zůstal téměř beze změny na 127,69 JPY.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v lednu vzrostl na 0,66 bodu.V prosinci došlo k růstu na 0,41 bodu (revidováno z 0,52 bodu) z listopadové úrovně 0,31 bodu.
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v únoru vyskočil na 17,2 bodu z lednových 7 bodů.
- Celosvětové dividendy by se v letošním roce mohly zvýšit až o pět procent. Ukazuje to studie investiční společnosti Janus Henderson. Loni pandemie covidu-19 způsobila, že dividendy klesly nejvýrazněji od globální finanční krize před více než deseti lety.
- Americký výrobce letadel Boeing (v pondělí -2,11 %) doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se stejným typem motoru, jaký v sobotu způsobil potíže jednomu z letadel ve Spojených státech. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) hned po nehodě nařídil mimořádnou kontrolu uvedených letadel a některé letecké společnosti provoz těchto boeingů samy zastavily. Informace o příčinách nehody si v pondělí vyžádala Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).
- Když společnost Tesla (v pondělí -8,55 %) oznámila, že nakoupila za miliardu a půl dolarů bitcoin, mnozí se chytali za hlavu a vykřikovali, že Elon Musk definitivně přišel o rozum. Americký vizionář ale opět ukázal, že když vystřelí, trefí se. Tesla už podle analytiků společnosti Wedbush na bitcoinu vydělala miliardu dolarů, více, než kolik v loňském roce vydělala v hlavní oblasti svého podnikání.
- Americký výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber (v pondělí +21,05 %) koupí za 2,8 miliardy dolarů konkurenční firmu Cooper Tire & Rubber (+29,40 %). Akvizice rozšíří nabídku Goodyearu v segmentu pneumatik pro lehké nákladní a sportovně-užitkové vozy, které mají vysokou ziskovou marži, a upevní pozici firmy v Severní Americe a Číně.
- Americký nejvyšší soud v pondělí odmítl zablokovat rozhodnutí nižších soudů, podle nichž účetní Donalda Trumpa musí předat exprezidentovy finanční záznamy v rámci vyšetřování vedeného prokuraturou v New Yorku. Verdikt by mohl definitivně ukončit mnohaměsíční bitvu o citlivé dokumenty. Podle agentury Reuters nejvyšší soud manhattanskému prokurátorovi Cyrusi Vanceovi otevřel cestu k Trumpovým daňovým přiznáním a dalším záznamům.
- Jeden z největších amerických dodavatelů volebních přístrojů v pondělí podal další žalobu proti spojenci bývalého prezidenta Donalda Trumpa kvůli šíření nepravdivých tvrzení o podvodech při podzimních volbách. Terčem nové stížnosti společnosti Dominion Voting Systems je podnikatel Mike Lindell, který podporoval Trumpovu kampaň a jeho konspirační teorii o "krádeži" voleb. Dominion žádá za údajnou pomluvu odškodné více než 1,3 miliardy dolarů.
Výsledková sezóna
- Výsledky DISH Network (v pondělí -4,19 %) ve 4Q: Zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 4,56 miliardy USD (odhad: 4,54 miliardy USD).
- Výsledky Discovery Communications (v pondělí +8,86 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK