Evropské akcie ve čtvrtek nenavázaly na středeční růst a oslabily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek nenavázaly na středeční růst a zaznamenaly ztráty. Přestože na trhu sílí optimismus ohledně možného ekonomického oživení v EU, růst výnosů dluhopisů a volatilita na amerických trzích nakonec převážily.
Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal ve čtvrtek 0,27 % na 412,09 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,11 % na 6 651,96 bodu, německý DAX klesl o 0,69 % na 13 879,33 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,24 % na 5 783,89 bodu.
Šéf Fedu Jerome Powell sice hrozbu vysoké inflace nevnímá jako nebezpečí, takže americká centrální banka svou uvolněnou politiku měnit nehodlá, ale výnosy amerických dluhopisů se i tak dostaly na svá roční maxima. Optimismus mezi investory nepřinesla ani zpráva o zlepšení ekonomické nálady v EU i eurozóně.
"Zdá se, že obavy z oživení inflace stále rostou, soudě podle neustálého prudkého růstu výnosové křivky u amerických státních dluhopisů a nově nalezené popularity u komodit jako tradičních nástrojů pro zajištění proti inflaci. V tomto okamžiku pro-reflační argumenty, a zejména strach z inflace vyvolané velmi uvolněnou měnovou a fiskální politikou, na trzích jasně rezonují, "uvedli analytici společnosti Rabobank.
Nejlépe se dařilo sektorům navázaným na trh s komoditami, jako je těžba ropy, nebo základní materiály, a dostávají se tak na svá několikaletá maxima. Nedařilo se naopak sektorům, jako jsou zdravotnictví nebo veřejné služby, vybírání zisků na amerických technologiích pak dolehlo také na evropský technologický sektor.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Německu se poprvé za pět měsíců zlepšila, přispěly k tomu naděje na brzké zmírnění opatření proti koronaviru. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil institut GfK. Index spotřebitelské nálady na březen vystoupil na -12,9 bodu z -15,5 bodu v předchozím měsíci. Jeho nárůst tak překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters předpovídali zvýšení na -14,3 bodu.
- Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v únoru zlepšila. Přispěl k tomu hlavně nárůst optimismu v průmyslu, ve službách a mezi spotřebiteli. Nálada v maloobchodním sektoru se však opět zhoršila. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. V České republice se index ekonomické nálady zvýšil na 87,2 bodu z lednových 83,9 bodu.
- Francouzská automobilka Renault zkracuje pracovní dobu zhruba 13 000 zaměstnanců v pařížském regionu, reaguje tak na propad v objednávkách vozů. Technici a pomocní pracovníci z okolí francouzské metropole budou mít až do poloviny srpna volné pátky, informovala agentura Bloomberg s odvoláním na interní zprávu Renaultu. Zaměstnanci automobilky budou pobírat stejnou mzdu, část z ní pokryjí státní dávky v nezaměstnanosti.
- Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku v únoru klesla na minimum od loňského června. Nadále se prohluboval pesimismus hlavně v sektoru služeb, který výrazně ovlivnila karanténní omezení. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.
- Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Rozhodl o tom ve čtvrtek francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let.
- Slovenská telekomunikační společnost Slovak Telekom je povinna zaplatit ve své zemi pokutu za zneužívání dominantního postavení na trhu, i když podobnou pokutu již dostala od Evropské komise (EK). Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož nejsou potrestané prohřešky stejné.
Výsledková sezóna
- Koronavirová krize loni snížila čistý zisk německé zajišťovny Munich Re o více než polovinu na 1,2 miliardy eur. Nahlášených pojistných událostí v souvislosti s pandemií a s přírodními katastrofami bylo nejvíce od roku 2011. Společnost ve čtvrtek uvedla, že navrhne za uplynulý rok vyplatit dividendu 9,8 eura na akcii a že letos čeká opětovný růst zisku.
- Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin loni prohloubil ztrátu na 466 milionů liber ze 120 milionů liber v předchozím roce. Firma se loni podobně jako ostatní automobilky potýkala s negativními dopady šíření koronaviru. Podnik ve čtvrtek ale také uvedl, že v letošním roce počítá s výrazným nárůstem odbytu a s postupným zlepšením hospodaření.
- Největší světová pivovarnická skupina Anheuser-Busch InBev letos počítá s výrazným růstem zisku i tržeb. Loni její výsledky zasáhly negativní dopady pandemie covidu-19, oznámila ve čtvrtek firma. Loni se jí zisk propadl na 1,4 miliardy dolarů z 9,2 miliardy dolarů v předchozím roce. Tržby se snížily zhruba o desetinu na 46,9 miliardy dolarů.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer vykázal za loňský rok ztrátu 10,5 miliardy eur, což je nejvíce v historii podniku. Na vině byla především nutnost dát stranou peníze na urovnání glyfosátové aféry americké firmy Monsanto, kterou Bayer převzal v roce 2018. Firma o tom informovala ve svém čtvrtečním sdělení.
Zdroj: CNBC, Reuters