US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,16 %
NASDAQ-1,81 %
DOW JONES-0,47 %
PX+1,78 %
ČEZ-0,31 %
NVIDIA-3,45 %

Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní celoroční ztrátu

Společnost IAG, což je mateřský podnik aerolinek British Airways, má za loňský rok vinou pandemie rekordní provozní ztrátu 7,43 miliardy eur. V předchozím roce měla firma provozní zisk 2,6 miliardy eur. Nový šéf koncernu Luis Gallego uvedl, že doufá v návrat cestování ve velkém stylu, výhled na letošní rok ale v pátek firma nezveřejnila.

Redakce IW
Redakce IW
26. 2. 2021 | 10:31
Doprava

V uplynulém roce přepravila IAG zhruba 31,3 milionu pasažérů, což je jen čtvrtina objemu z roku 2019. Tržby jí klesly o 69 % na 7,8 miliardy eur.

Firma, která kromě British Airways vlastní i letecké společnosti Iberia, Vueling, Aer Lingus a Level, nyní výrazně snižuje náklady. Obstarala si i miliardy od akcionářů a pojistila se i státem garantovanými úvěry. Na přelomu roku tak disponovala likviditou 10,3 miliardy eur, což je více než před pandemií.

IAG očekává, že v období od ledna do března bude letecká kapacita na 20 % z roku 2019. V předchozím čtvrtletí to bylo ještě 27 %.

Akcie IAG po zveřejnění hospodářských výsledků mírně posílily, za posledních pět dnů přidaly 13 %. Za poslední rok ale ztratily zhruba polovinu hodnoty.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

DopravaEvropské akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny