Avast loni vydělal 169,6 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 11,2 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 169,6 milionu USD, o rok dříve vykázal čistý zisk 248,9 milionu USD. Upravený čistý zisk se ale společnosti zvýšil na 360,2 milionu USD z 322,3 milionu USD. Avast se zveřejněním výsledků uvedl, že navrhne vyplacení finální dividendy 11,2 centu na akcii splatné v červnu.
Celkový objem upravených fakturací (částka placená za poskytované služby včetně předplatného pro následující roky) se zvýšil o 1,2 % na 922 milionů USD. Upravené tržby (část fakturací spadající do roku 2020) stouply o 2,3 % na 892,9 milionu USD. Tahounem růstu byl hlavní spotřebitelský segment, který představoval 78 % tržeb firmy. Počet platících desktopových zákazníků stoupl o 7,9 % na 13,6 milionu.
V přímém spotřebitelském segmentu se loni tržby zvýšily o 10,6 % na 699,7 milionu USD, zatímco v segmentu malých a středně velkých podniků se meziročně snížily o 2,4 % na 48 milionů USD.
Upravený zisk EBITDA společnosti loni stoupl o 2,6 % na 495,5 milionu USD a upravená EBITDA marže se zvýšila o 0,2 procentního bodu na 55,5 %.
Avastu se opět podařilo významně snížit zadlužení, čistý dluh klesl firmě ke konci prosince meziročně o 18 % na 725,6 milionu USD, na konci roku 2019 byl 884,5 milionu USD. Ke konci letošního roku tak firma operovala s poměrem čistého dluhu k upravenému provoznímu zisku EBITDA na úrovni 1,46.
"V roce, kdy se lidé obraceli k technologiím, aby udrželi své životy i práci v chodu, hrál Avast významnou roli v zabezpečení dat a soukromí zákazníků. Jádro podnikání a naše klíčové silné stránky se nemění. Nadále efektivně využíváme rozsahu a propracovanosti své platformy na trhu spotřebitelských produktů a produktů pro malé a středně velké podniky," uvedl výkonný ředitel Avastu Ondřej Vlček.
Společnost uvedla, že navrhne vyplacení finální dividendy 11,2 centu na akcii. Spolu s mezitímní dividendou 4,8 centu tak celkově akcionářům za loňský rok vyplatí 16 centů na akcii. Loni vyplatila v souhrnu 14,7 centu na akcii (hrubý dividendový výnos okolo 3,6 %). Na finální dividendu budou mít nárok investoři, kteří budou akcionáři společnosti k 14. květnu 2021. Akcionáři si budou moci zvolit vyplacení dividendy také v britských librách místo amerických dolarů.
Ve výhledu společnost uvedla, že pro letošní rok očekává organický růst tržeb mezi 6 a 8 % a organický růst fakturací při spodní hranici tohoto rozpětí. Upravená EBITDA marže by podle společnosti měla ve srovnání s letošním rokem zůstat víceméně beze změny, a to navzdory nárůstu provozních nákladů v souvislosti s plánovanou migrací z firemních systémů do cloudu a v souvislosti s vyšší mzdovou inflací. Avast by si měl zachovat silné cash flow díky menším kapitálovým výdajům a nižším úrokovým nákladům.
"Za samotné druhé pololetí oznámil Avast meziroční růst tržeb o 3 % na 459,8 milionu USD, což bylo asi 0,6 % nad konsenzem. Provozní zisk EBITDA meziročně vzrostl o 3,1 % na 254,1 milionu USD, a byl tak asi procento nad konsenzuálními odhady. EBITDA marže na úrovni 55,3 % byla 50 bazických bodů nad konsenzem. Výsledky celkově hodnotíme neutrálně. Výhled fakturací pro první polovinu roku 2021 je ale opatrný," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Organický růst tržeb loni činil 7,9 %, nicméně zrušení segmentu Jumpshot na začátku loňského roku růst srazilo na 2,3 %. Výsledky považujeme celkově za mírně pozitivní vzhledem k lepšímu upravenému čistému zisku a dividendě a výhledu na solidní cash flow i v letošním roce," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
"Avast opět zveřejnil velmi silnou sadu výsledků. Sledované linky hospodaření meziročně solidně rostly. Z našeho pohledu jsou ale ve shodě s konsenzem i naším očekáváním. Bez překvapení je i výhled na tento rok," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.
Během konferenčního hovoru management komentoval pomalejší růst fakturací za druhou polovinu roku 2020 (+5 % bez zahrnutí kurzových vlivů) a snížená očekávání pro první polovinu roku 2021. Důvodem jsou zejména snahy firmy o zkracování délky předplatného z výrazně zvýhodněných několikaletých plánů na jednoleté plány. Podle finančního ředitele byl ve druhém pololetí negativní dopad asi 1,5 % a obdobný se projeví ještě v první polovině roku 2021. Ve druhé polovině roku se již ale očekává zlepšení a návrat k růstu ve vysokých jednotkách procent.
Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Podle tržeb je Avast druhou největší antivirovou firmou na světě za společností NortonLifeLock.
Zdroj: Avast, ČTK