Americká fiskální vakcína vlila Evropě novou krev do žil, v pondělí ukázaly svaly hlavně banky

Na evropských akciových burzách v pondělí zavládlo neskrývané nadšení z nového fiskálního balíku na podporu ekonomiky zasažené koronavirem, který v sobotu schválil americký Senát. Stimul ve výši 1,9 bilionu dolarů podpoří nezaměstnané, rozdá šeky všem Američanům a nalije peníze do místních samospráv. V návaznosti na to v Evropě posílily hlavně akcie bank a provozovatelů nákupních center.
Panevropský index STOXX Europe 600 získal 2,10 % na 417,25 bodu, britský index FTSE 100 nabyl 1,34 % na 6 719,13 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,08 % na 5 902,99 bodu a německý DAX si připsal zisk dokonce 3,31 % na 14 380,91 bodu.
Za těmito zisky stály především bankovní tituly, například ABN Amro nebo Banco de Sabadell poskočily o více než 7 %, Deutsche Bank a Commerzbank pak o více než 4 %.
I taková čísla ale dokázali překonat provozovatelé nákupních center Klepierre a URW, jejichž akcie vylétly o více než 8 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v březnu vyšplhala nejvýše za rok. Respondenti lépe hodnotí současnou situaci a naději jim dává také pokračující očkování proti covidu-19 ve světě. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.
- Průmyslová výroba v Německu v lednu ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 2,5 procenta. Na trhu se naopak čekal mírný růst. Výsledek podle analytiků naznačuje slabý začátek nového roku v největší evropské ekonomice.
- Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38 525 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,8 procenta. Za celý rok mzda stoupla meziročně o 4,4 procenta na 35 611 korun, reálně byla vyšší 1,2 procenta. Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků na velmi rozdílný vývoj odměňování mezi obory. Za růstem bylo především vyplácení odměn ve zdravotnictví a růst platů ve školství. Zároveň k statistickému nárůstu výdělků přispělo i propouštění především nízkopříjmových zaměstnanců. Tak silný růst průměrné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí byl přesto podle ekonomů překvapením. V letošním roce by měly průměrné mzdy nadále růst.
- Britská společnost Deliveroo, která se specializuje na rozvoz jídel, hodlá vstoupit na londýnskou akciovou burzu. Primární veřejná nabídka akcií (IPO) mohla podnik ohodnotit na více než sedm miliard dolarů. Firma loni těžila z prudkého růstu poptávky, který byl důsledkem šíření koronaviru.
- Španělský průmysl v lednu meziročně vyrobil výrazně méně, než se očekávalo. Pokles činil 2,2 procenta, ačkoli analytici očekávali ztrátu 0,7 procenta a za prosinec tentýž ukazatel klesl o 1,5 procenta.
- Německá automobilka Porsche zvýší podíl v chorvatském výrobci sportovních elektromobilů Rimac. Nově v něm po vložení 70 milionů eur bude mít 24procentní podíl místo nynějších 15 procent.
- Společnost Mall Group, která provozuje internetový obchod Mall.cz, by mohla vstoupit na burzu. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává server Mergermarket. Investiční skupiny PPF, EC Investments a Rockaway zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají, píše se ve zprávě, na kterou upozornily Hospodářské noviny.
- Slovensko chce prostřednictvím reforem a investic v plánovaném objemu téměř šest miliard eur z unijního fondu obnovy rychleji dohnat životní úroveň vyspělých zemí. V posledním období v tom země stagnovala. Do roku 2030 se Bratislava hodlá dostat na 92 procent z nynějších 74 procent průměru životní úrovně států Evropské unie. Novinářům to v pondělí řekl ministr financí Eduard Heger.
- Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer posiluje prodej přes internet, má 46 nových webů a svou působnost rozšíří na více než 100 trhů. Firma kvůli pandemickým opatřením výrazně omezila činnost, v České republice musela v lednu zavřít své kamenné obchody, což zdůvodnila jednak pandemií, jednak dopady brexitu.
Zdroj: CNBC, MarketWatch