Alternativní taxislužba Grab zvažuje vstup na burzu

Alternativní taxislužba Grab, která je největší v Asii, zvažuje podle zdrojů agentury Reuters vstup na akciovou burzu ve Spojených státech. Firma by záměr chtěla uskutečnit spojením se společností specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Obchod by mohl nejhodnotnější jihoasijský start-up ocenit až na 40 miliard dolarů, což by znamenalo, že půjde o největší transakci svého druhu na světě.
Ve hře nicméně zůstává i klasická primární veřejná nabídka akcií (IPO). Grab jedná o vstupu na burzu s investiční firmou Altimeter Capital Management se sídlem v Silicon Valley, ale probírala ho i s dalšími dvěma společnostmi SPAC. Altimeter už dva takové vstupy na burzu zaštítil. Podle zdrojů se Grab zatím s žádnou z firem nedohodl. Altimeter zatím na žádost o komentář nereagoval, Grab se odmítl k věci vyjádřit. Firma by mohla prodejem akcií získat nejméně dvě miliardy dolarů.
Grab sídlí v Singapuru a působí v osmi zemích jihovýchodní Asie. Činnost zahájil v roce 2012 v Malajsii a rychle se z něj stal velký podnik, jehož hodnota podle Reuters přesahuje 16 miliard dolarů. Mezi aktivity podniku patří i rozvoz jídla a poskytování finančních služeb.
V roce 2018 prodal firmě Grab své aktivity v jihovýchodní Asii americký konkurent Uber. V rámci této transakce Uber získal ve společnosti Grab menšinový podíl.
SPAC, z anglických slov Special Purpose Acquisition Companies, je prázdná firma založená jen pro účely akvizice. Vydá nejprve akcie v rámci primární veřejné nabídky (IPO), vstoupí na burzu a pak hledá vhodný cíl k převzetí. Investoři, kteří si akcie SPAC koupí, zpočátku nevědí, jaký podnik firma nakonec převezme. V posledních měsících firem SPAC přibývá rychlým tempem.
Zdroj: ČTK