US MARKETOtevírá za: 43 h 4 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Asijské země potvrzují, že budou dále očkovat vakcínou AstraZenecy

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča se v úterý nechal očkovat vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Demonstroval tak většinový postoj asijských zemí, které pomíjejí obavy ohledně zpráv o výskytu krevních sraženin u některých příjemců této vakcíny v Evropě. Podle nich zatím neexistuje dostatek důkazů, které by vakcínu firmy AstraZeneca s těmito vedlejšími účinky spojovaly.

Redakce IW
Redakce IW
16. 3. 2021 | 11:13
Farmacie

Mnoho zemí, které tuto vakcínu používají, také zdůrazňuje, že přínosy očkování dalece převyšují možná rizika. "Někteří lidé mají obavy," řekl Čan-Oča poté, co dostal první dávku vakcíny. "Ale musíme věřit lékařům, věřit našim zdravotním odborníkům," dodal.

Thajsko se minulý týden stalo první zemí mimo Evropu, která dočasně pozastavila používání vakcíny firmy AstraZeneca. V pondělí ho následovala Indonésie s tím, že počká na souhrnnou zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO) týkající se možných vedlejších účinků. Ale thajské zdravotní úřady se nakonec rozhodly v očkování pokračovat a Prajutch Čan-Oča se členy své vlády byli první, kdo vakcínu dostali.

Také další země v asijsko-tichomořské oblasti uvádějí, že budou pokračovat v programech očkování. Na Filipínách řekl mluvčí úřadu prezidenta Harry Roque, že země nezastaví používání vakcíny, protože přínosy převažují nad jakýmikoli riziky.

"Zatím stále neexistují jednoznačné údaje, že krevní sraženiny způsobila vakcína firmy AstraZeneca. Pokud by se takové údaje objevily, pak bychom možná také zastavili používání AstraZenecy. Ale prozatím naši odborníci říkají, že výhody, které díky AstraZenece máme, jsou větší než vedlejší účinky této vakcíny," řekl Roque.

Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt potvrdil, že ani jeho země očkování nezastaví. Austrálie už očkovala asi 200 000 lidí a hodlá dovézt a vyrobit dalších 70 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca.

Hlavní australský epidemiolog Paul Kelly dodal, že zatím neexistují důkazy, že vakcína způsobuje krevní sraženiny. "Ke krevním sraženinám dochází, u nás v Austrálii jsou dost běžné," řekl. "Ale z mého hlediska nevidím žádné konkrétní spojení mezi vakcínou AstraZenecy a krevními sraženinami - a nejsem s tímto názorem sám," dodal.

Zdaleka největším uživatelem vakcíny firmy AstraZeneca je Indie. Druhá nejlidnatější země na světě používá dvě očkovací látky - jednu od firmy AstraZeneca, kterou vyrábí Serum Institute of India, a další od indického výrobce vakcín Bharat Biotech. Z více než 25,6 milionu lidí, kteří už v Indii dostali nejméně jednu dávku očkovací látky, jich podle vládních údajů více než 23,4 milionu bylo naočkováno vakcínou firmy AstraZeneca.

AstraZeneca si vytvořila výrobní základnu v Asii a uzavřela kontrakt s největším světovým výrobcem vakcín, firmou Serum Institute of India, na výrobu miliardy dávek vakcíny pro rozvojové země. Stovky miliónů dalších dávek mají být v letošním roce vyrobeny v Austrálii, Japonsku, Thajsku a Jižní Koreji.

Zdroj: ČTK

FarmacieKoronavirusZdravotnictví a zdravotní péče
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika