Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu všechny tři hlavní indexy klesly

Americké akciové indexy se v pátek vyvíjely nejednotně. Dow klesl zhruba o tři čtvrtě procenta, zatímco technologický Nasdaq Composite uzavřel zhruba se stejnou změnou v plusu a S&P 500 skončil poblíž nuly. Dařilo se akciím firem z energetického sektoru nebo cenným papírům Facebooku, ztrácely naopak banky.
Index Dow ztratil 0,71 % a uzavřel na 32 630,14 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,06 % na 3 913,10 bodu, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 13 215,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,92 % na 20,95 bodu.
Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů, který za posledních sedm týdnů prudce vzrostl, se v pátek pohyboval poblíž 14měsíčního maxima na hodnotě 1,742 %.
Největší podporu zajistily indexům Nasdaq a S&P 500 akcie Facebooku (+4,12 %). Energetickému sektoru pomohl opětovný růst cen ropy.
Po oznámení americké centrální banky, že neprodlouží pravidlo zmírňující nároky na kapitálové rezervy bank, které loni zavedla v reakci na koronavirovou krizi, oslabily bankovní tituly.
Za celý týden index S&P 500 klesl o 0,77 %, Dow ztratil 0,46 % a Nasdaq Composite odepsal 0,79 %.
Dolar v pátek pokračoval v růstu
Dolar v pátek pokračoval v růstu a vyšplhal se na více než týdenní maximum vůči koši měn. Americkou měnu v posledních týdnech tlačí vzhůru rostoucí výnosy dluhopisů vlády Spojených států.
Krátce před 21.00 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával 0,1 % na 91,93 bodu. Od začátku letošního roku si tak připisoval více než dvě procenta. Euro na dolar ve stejnou dobu ztrácelo 0,04 % na 1,1910 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Vozy Tesla nemohou v Číně k vojenským objektům. Čínská armáda se totiž obává dat, která sbírají kamery těchto aut a nad nimiž nemá čínská vláda kontrolu. S odvoláním na informované zdroje to v pátek uvedla agentura Bloomberg. Nařízení majitelům těchto elektromobilů ukládá, aby parkovali mimo obytné areály, které spadají pod armádu. Zástupce Tesly v Číně věc odmítl komentovat.
- Čínské i asijské akcie dnes výrazně oslabily, náladu na trhu zhoršila mimo jiné ostrá názorová výměna mezi představiteli americké a čínské delegace na úvod bilaterálních jednání na Aljašce. Investoři jsou kvůli tomu opatrnější a podle analytiků se i méně pouštějí do rizikovějších transakcí.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku v březnu stoupl na 17,4 bodu z únorových12,1 bodu a je výše než před propuknutím epidemie covodu-19 v USA a nejvýše od listopadu 2018. Analytici čekali růst jen na 14,5 bodu.
- Nový americký prezident Joe Biden plánuje první velké zvýšení daní ve Spojených státech od roku 1993. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Zvýšení daní má podle nich pomoci pokrýt náklady na dlouhodobý ekonomický program, který má následovat po balíku opatření ke zmírnění hospodářských dopadů koronavirové krize.
- Do indexu S&P 500 budou v rámci kvartálního převážení nově zařazeny akcie společností NXP Semiconductors (v pondělí +8,96 %), Penn National Gaming (+4,60 %), Generac (+2,54 %) a Caesars Entertainment (+0,58 %).
- Švýcarská farmaceutická společnost Roche koupí za 1,8 miliardy USD amerického výrobce molekulárních diagnostických testů GenMark Diagnostics (v pondělí +29,62 %). Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Akvizici schválily správní rady obou firem, dokončena by měla být ve druhém čtvrtletí letošního roku. GenMark vyrábí molekulární diagnostické testy určené k detekci více patogenů z jednoho vzorku pacienta.
- Podle šéfa společnosti Carnival (+4,96 %), která provozuje výletní lodě, bude trvat dva roky, než se odvětví vrátí na úrovně tržeb z doby před koronavirovou krizí.
- První dvě kina v Los Angeles v pondělí otevřela společnost AMC Entertainment (+26,03 %). Jde o první signál návratu k běžnému fungování.
- Společnost Microsoft (v pondělí -0,40 %) by díky stimulačnímu balíčku schválenému minulý týden v americkém Kongresu mohla dostat více než 150 milionů dolarů z prostředků vyčleněných na podporu kybernetické bezpečnosti. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvádí agentura Reuters, podle níž tato informace příliš nepotěšila některé zákonodárce. Nelíbí se jim financování firmy, která se v poslední době ocitla ve víru dvou masivních hackerských útoků.
- Americká automobilka Tesla (v pondělí +2,05 %) udělila svému šéfovi Elonu Muskovi nový titul. Jeho oficiálním označením je nyní "Technoking of Tesla" (technokrál Tesly). Vyplývá to ze zprávy pro burzovní regulátory. Podle zprávy je nový titul platný od pondělí a Musk si zároveň zachovává funkci výkonného ředitele podniku.
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung získal zakázku od americké společnosti Waymo ze skupiny Alphabet (v pondělí +0,22 %), bude jí dodávat čipy do příští generace samořízených vozů. S odvoláním na nejmenovaný zdroj z odvětví o tom informoval jihokorejský list Herald Business. Samsung věc odmítl s ohledem na klienta komentovat, skupina Alphabet se zatím nevyjádřila.
- Čínská vláda nařídila společnosti Alibaba (v pondělí na NYSE -0.65 %), aby se zbavila svých mediálních aktiv. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na obeznámené zdroje. Peking se podle nich obává, že by technologický gigant mohl ovlivňovat veřejné mínění.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v únoru kvůli nepříznivému počasí meziměsíčně snížila o 2,2 % po lednovém nárůstu o 1,1 %. Oznámila to v úterý americká centrální banka. Meziročně průmyslová výroba v USA klesla o 4,2 %.
- Tržby amerických maloobchodníků v únoru meziměsíčně klesly o 3 %. Čekal se 0,5% pokles po růstu o 7,6 % v lednu (revidováno z +5,3 %). Maloobchodní tržby bez započtení prodejů aut se meziměsíčně snížily o 2,7 %. Čekal se pokles o 0,1 % po 8,3% růstu v lednu. Předpokládá se, že tržby nyní podpoří nový balík stimulačních opatření, který minulý týden podepsal prezident Joe Biden.
- Dovozní ceny se ve Spojených státech v únoru meziročně zvýšily o tři procenta. V lednu stouply o 0,9 %. Meziměsíčně stouply o 1,3 %, čekal se růst o 1,2 % po lednovém zvýšení o 1,4 %. Vývozní ceny v únoru meziročně stouply o 5,2 % po růstu o 2,3 % v lednu. Meziměsíčně v únoru vývozní ceny stouply o 1,6 %, čekal se růst o 0,9 % po 2,5% zvýšení v lednu.
- Podnikové zásoby v lednu vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,3 %, prosinec: +0,8 %).
- Index cen domů NAHB v březnu klesl na 82 bodů z 84 bodů v únoru (odhad: 83 bodů).
- Izraelská společnost eToro Group, která klientům z celého světa nabízí on-line makléřské služby, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Odhadovaná cena sloučeného podniku, který investicí zaštítí mimo jiné i japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group, činí 10,4 miliardy dolarů. Firma to uvedla v úterní tiskové zprávě.
- Evropská unie dostane ve druhém čtvrtletí o deset milionů více dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Uvedla to v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se povedlo uspíšit část dodávky původně plánované na druhou polovinu roku. Země EU by tím mohly částečně nahradit zejména očekávané omezení dodávek přípravku firmy AstraZeneca.
- Tchajwanská společnost Foxconn se rozhoduje, zda vyrábět elektromobily ve Spojených státech anebo v Mexiku. Řekl to v úterý předseda správní rady Joung Liou. Investici za deset miliard dolarů do závodu ve státě Wisconsin přislíbil tento největší smluvní výrobce elektroniky na světě v roce 2017. To, zda tam továrna Foxconnu bude skutečně stát, ale zůstává nejisté.
- Americká internetová společnost Google se rozhodla snížit poplatek, který účtuje vývojářům ve svém obchodě s aplikacemi Google Play. Firma v úterý oznámila, že od července poplatek u prvního milionu dolarů z ročních tržeb jednotlivých vývojářů v obchodě Google Play klesne na 15 % z nynějších 30 %. Část příjmů přesahující milion dolarů bude nadále podléhat 30% poplatku.
- Měnový výbor americké centrální banky v březnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Výrazně ovšem banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky Spojených států. Podle nové prognózy by měl hrubý domácí produkt vzrůst o 6,5 %, v prosinci banka letošní růst odhadovala jen na 4,2 %.
- Společnost Morgan Stanley jako první velká americká banka umožní movitým klientům investice do tří bitcoinových fondů. Podle zdrojů serveru CNBC o tom firma informovala v interním sdělení s tím, že reaguje na poptávku po investicích do kryptoměn ze strany klientů.
- Expertní komise Světové zdravotnické organizace doporučila vakcínu proti covidu-19 od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson i pro použití v zemích, kde kolují nebezpečné mutace koronaviru.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer se rozhodla zastavit v Číně výrobu biosimilárních léků, svou divizi s továrnou ve východočínském městě Chang-čou pak prodá firmě WuXi Biologics. Finanční podrobnosti transakce Pfizer neuvedl. Biosimilární léky jsou levnější verze biologických přípravků, kterým vypršela patentová ochrana.
- Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své středeční zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát.
- Francouzský antimonopolní úřad odmítl požadavek lobbistických skupin pro internetovou reklamu, aby americká společnost Apple pozastavila svou novou funkci, která umožňuje uživatelům zablokovat sledování inzerenty v různých aplikacích. Rozhodnutí je prvním tohoto druhu v Evropě. Apple rozhodnutí vítá, úřad podle něj uznal, že funkce App Tracking Transparency je v nejlepším zájmu francouzských zákazníků.
- Apple také přestal spolupracovat s čínským dodavatelem součástek Ofilm Group. Ten čelí podezření, že se podílí na vládním programu přesidlování etnické menšiny Ujgurů muslimského vyznání ze západočínské provincii Sin-ťiang do jiných částí Číny za prací.
- Počet nezaměstnaných ve Spojených státech se v březnu snížil na 4,124 milionu z únorových 4,142 milionu, odhad analytiků činil 4,07 milionu. Klesl také čtyřtýdenní průměr nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 746 tisíc, zatímco před týdnem dosahoval hodnoty 762 tisíc.
- Americká společnost Google plánuje letos ve Spojených státech investovat do datových center přes sedm miliard dolarů. Vytvoří přitom nejméně 10 000 pracovních míst, napsal ve čtvrtek na blogu firmy její šéf Sundar Pichai. Google je součástí skupiny Alphabet.
- Globální ekonomika by se letos měla zotavit, očkování a expanzivní měnová politika totiž pomáhají napravit škody způsobené pandemií, která zničila více než čtvrt miliardy pracovních míst. Celosvětový hrubý domácí produkt by se letos mohl zvýšit o 4,7 procenta po loňském propadu, který byl nejhlubší od druhé světové války. Ve své zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky FuelCell Energy v 1QFY2021: Čistá ztráta na akcii 0,15 USD (odhad: -0,04 USD), tržby 14,88 milionu USD (odhad: 22,11 milionu USD).
- Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk o 71 % na 1,45 miliardy dolarů. Jeho tržby však zaostaly za očekáváním, protože nárůst internetového prodeje byl kompenzován poklesem tržeb v kamenných obchodech.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK