Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, hlavní slovo má stále pandemie

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu nejednotně. Dařilo se sektorům stavebnictví a těžby, v minusu naopak uzavřely automobilky.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,02 % na 423,39 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,20 % na 6 712,89 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,03 % na 5 947,29 bodu, zatímco německý DAX oslabil o 0,35 % na 14 610,39 bodu.
Náladu na trzích nadále určuje především pandemie covidu-19. Investoři se obávají, že nástup třetí vlny koronaviru v Evropě by mohl zbrzdit slibné ožívání ekonomik. Naděje na zlepšení hospodářské situace nabídly v polovině týdne předběžné březnové indexy nákupních manažerů - kompozitní ukazatel pro eurozónu se zvýšil podle předběžných dat na 52,5 bodu z únorových 48,8 bodu.
Z jednotlivých titulů se dařilo například společnostem ASML a ASM International, které růstem o 4,2 %, respektive o 5,2 % reagovaly na oznámení amerického Intelu, že v reakci na nedostatek čipů rozšíří výrobní kapacitu. Problém s nedostatkem čipů mají v období pandemie covidu-19 mimo jiné světové automobilky. Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan musely kvůli výpadkům dodávek i zastavovat nebo přerušovat výrobu.
V rámci indexu STOXX Europe 600 zažily rally akcie cestovní kanceláře TUI poté, co společnost uvedla, že v Británii zavře dalších 48 provozoven.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru ve Spojeném království zpomalil na 0,4 % z 0,7 % v lednu. Čekalo se naopak zrychlení růstu cen na 0,8 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % po lednovém poklesu o 0,2 % při očekávání růstu o 0,5 %. Meziroční jádrová inflace (očištěná o volatilní ceny potravin a energií) klesla podle očekávání na 0,9 % z 1,4 % v lednu.
- Důvěra v českou ekonomiku po únorovém nárůstu v březnu opět klesla, snížila se o 2,7 bodu na 87 bodů. Zpřísněná opatření proti šíření nemoci covid-19 posílila pesimismus podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému březnu, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy a vláda vyhlásila první opatření proti jejímu šíření, jsou všechny indikátory na podstatně nižší úrovni. Podle analytiků zhoršení není vzhledem k pandemické situaci překvapivé a projeví se i negativně ve výkonu ekonomiky za prvním čtvrtletím.
- Německá ekonomika letos vykáže růst o 3,7 %, uvedl ve středu ve svém výhledu institut Ifo. Zhoršil tak výhled z prosince, kdy čekal růst o 4,2 %. Na vině je přetrvávající koronavirová krize, která výrazné ekonomické oživení oddaluje. Odhad hospodářského růstu na příští rok pak Ifo zvýšil na 3,2 % z dříve uváděných 2,5 %.
- Ekonomická aktivita v eurozóně se v březnu nečekaně vrátila k růstu. Zvýšená produkce továren, které vyrábějí nejvyšším tempem za 23 let, vykompenzovala pokračující zpomalení v dominantním sektoru služeb. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky ve středu zveřejnila organizace IHS Markit.
- Německá vláda souhlasí kvůli krizi vyvolané pandemií s dalším zadlužováním. Kabinet kancléřky Angely Merkelové ve středu podle informací agentury DPA podpořil návrh ministra Olafa Scholze, podle kterého by měl letošní rozpočtový schodek činit rekordních 240,2 miliardy eur, zatímco příští rok by měl rozpočet skončit deficitem 81,5 miliardy eur.
- Druhá největší německá banka Commerzbank očekává, že i letos vykáže čistou ztrátu. Výsledek by však měl být výrazně lepší než za loňský rok, kdy ztráta činila 5,7 miliardy eur, uvedla částečně zestátněná společnost ve svém středečním sdělení. Podnik prochází radikální restrukturalizací a musí zvládat dopady pandemie.
- Bankovní rada České národní banky na středečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci řekl, že nejistoty a rizika ohledně dalšího vývoje ekonomiky jsou nadále velmi výrazné a mohly by vést k pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb, než se kterým počítá aktuální prognóza.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v březnu zvýšila. Její index od Evropské komise stoupl podle předběžných dat na -10,8 bodu z -14,8 bodu v únoru. Čekal se jen mírný růst ukazatele na -14,5 bodu.
- Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se navzdory přibývání nově nakažených koronavirem připravují na to, že v Evropě toto léto robustně ožije letecké cestování. Očekávají, že od poloviny června zvýší svůj letový řád na 80 % úrovně před pandemií covidu-19. Během virtuálního brífinku to ve středu řekl šéf této největší evropské nízkorozpočtové letecké společnosti Michael O'Leary.
Zdroj: CNBC