Dobré zprávy z Ameriky, špatné z Evropy. Ceny evropských akcií se za čtvrtek takřka nepohnuly

Investoři do evropských akcií ve čtvrtek vážili na jedné misce vah výborná čísla amerického HDP a slibné údaje z trhu práce, na druhé slova z Fedu o postupném ukončování monetární podpory, další problémy s vakcínou AstraZenecy a růst nových případů covidu-19 ve většině evropských zemí.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 423,08 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,57 % na 6 674,83 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,09 % na 5 952,41 bodu a německý DAX posílil o 0,08 % na 14 621,36 bodu.
Dvě procenta ve čtvrtek ztratily akcie těžařů ropy a zemního plynu, přes půl procenta naopak získal sektor zdravotní péče.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Ve čtvrtek se začalo obchodovat s akciemi developera logistických a průmyslových parků CTP Group. Firma ráno v primární nabídce akcií (IPO) vydala nové cenné papíry za 14 eur za kus, což implikuje tržní kapitalizaci zhruba 5,56 miliardy eur. Upisovací cena se nachází v dolní polovině původně nabízeného intervalu 13,50 až 16 eur za akcii.
- Švédský prodejce oděvů H&M, americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a další západní firmy se kvůli kritice čínských úřadů ve vztahu k ujgurské menšině v provincii Sin-ťiang potýkají v Číně s problémy. Produkty H&M například zmizely z portálu Tmall, který spadá pod internetového prodejce Alibaba. K bojkotu značky vyzvali někteří uživatelé sociální sítě Weibo a spolupráci s ní i s firmou Nike přerušily nejméně dvě čínské filmové hvězdy. Firmu H&M kritizují také čínská státní média.
- Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips prodá asijské investiční společnosti Hillhouse Capital svou divizi domácích spotřebičů. Hodnota transakce činí asi 3,7 miliardy eur, oznámil dnes Philips. Ředitel Frans van Houten se snaží firmu zcela zaměřit na výrobu zdravotnické techniky.
- Vakcína proti covidu-19 společnosti AstraZeneca má účinnost 76 procent, uvedla firma v nové analýze klinické studie z USA a dalších zemí na americkém kontinentu. To je o tři procenta méně, než britsko-švédská společnost uvedla na začátku tohoto týdne. Za zřejmě zastaralá a neúplná data AstraZenecu následně kritizovala odborná komise, která v USA dohlíží na testy.
- Dánsko další tři týdny nebude používat vakcínu proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Ve čtvrtek o tom informovala dánská televize TV2. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně zastavily poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin.
- Spotřebitelská důvěra v Německu se druhý měsíc zlepšuje, zejména díky uvolnění pandemických omezení na začátku března. Výhled ale kalí nedávné rozhodnutí vlády tato opatření prodloužit. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na duben podle předběžných dat vystoupil na -6,2 bodu z -12,7 bodu v předchozím měsíci.
- Německo až do konce letošního roku prodlouží pomoc, kterou firmám zasaženým koronavirovou krizí poskytuje přes státní rozvojovou banku KfW. Od dubna také zvýší limity úvěrů. Banka to ve čtvrtek oznámila společně s ministerstvy hospodářství a financí. Na pomoc financování firem už Německo vynaložilo zhruba 49 miliard eur.
- Švýcarská centrální banka podle očekávání ponechala úrokovou sazbu na -0,75 %
Zdroj: CNBC, ČTK