Americké akcie v pátek vzrostly, investoři doufají v silné oživení ekonomiky

Americké akcie v pátek posílily, k růstu přispěly například energetické a finanční podniky. Investoři nyní sázejí na výrazné oživení ekonomiky Spojených států z útlumu, který způsobila pandemie nemoci covid-19.
Index Dow si připsal 1,39 % a uzavřel na 33 072,88 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,66 % na 3 974,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,24 % na 13 138,72 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,80 % na 18,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o šest bazických bodů na 1,674 %.
Akcie energetických společností posilovaly v reakci na výrazný růst cen ropy. Ten je důsledkem nehody v Suezském průplavu, která by mohla omezit dodávky ropy na trh. Akcie bankovních společností těžily ze zprávy, že americká centrální banka v červnu zmírní restrikce pro bankovní dividendy a zpětné odkupy akcií.
Minulý týden Fed zvýšil odhad letošního hospodářského růstu ve Spojených státech na 6,5 % z dříve předpokládaných 4,2 %. Největší ekonomika světa by tak zaznamenala nejprudší růst od roku 1984.
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 1,4 % a S&P 500 se zvýšil o 1,6 %, Nasdaq Composite ale klesl o 0,6 %.
Dolar v závěru týdne oslabil k euru
Na devizovém trhu v pátek dolar navzdory optimismu ohledně vývoje americké ekonomiky oslabil vůči euru. Krátce po 21.00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,3 % a nacházela se v těsné blízkosti 1,18 USD.
Euro těžilo ze zprávy, že podnikatelská nálada v Německu se v březnu dostala na nejlepší úroveň od poloviny roku 2019.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká realitní společnost WeWork, která se zabývá sdílením kancelářských prostor, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Fúze se společností BowX Acquisition start-up WeWork oceňuje zhruba na devět miliard dolarů. V lednu 2019 byla přitom hodnota firmy v rámci tehdejšího kola financování stanovena až na 47 miliard dolarů. Firma se ale už v roce 2019 v řádu týdnů změnila z miláčka Wall Street ve vyděděnce.
- Výstavba plynovodu Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa, bude letos určitě dokončena. Novinářům to v pátek řekl předseda správní rady ruské společnosti Gazprom Viktor Zubkov. Projekt se snaží blokovat americká vláda, a to jak současná administrativa prezidenta Joea Bidena, tak i ta předchozí, kterou vedl Donald Trump.
- Americký internetový prodejce Amazon letos v Německu zaměstná dalších 5 000 lidí. Práci najdou v distribučních centrech, marketingu, financích i ve výzkumu a vývoji. Celkem se tak počet firemních pracovníků v zemi zvýší o 20 procent na 28 000. Německý Amazon, který často čelí stávkám zaměstnanců, o tom v pátek informoval v Mnichově.
- Výrobce elektromobilů Tesla prohrál spor s americkým úřadem na ochranu zaměstnanců (NLRB). Musí znovu nabídnout práci zaměstnanci, kterého propustil, když se zasazoval za vznik firemních odborů. Šéfovi podniku Elonu Muskovi pak úřad nařídil, aby smazal protiodborářský tweet zveřejněný v roce 2018. NLRB to uvedl ve svém čtvrtečním sdělení.
- USA: Únorové velkoobchodní zásoby meziměsíčně +0,5 % po lednovém růstu o 1,4 %
- Americká obchodní bilance se zbožím skončila v únoru schodkem 86,7 miliardy dolarů po lednových -84,6 miliardy
- Osobní příjem v USA za únor meziměsíčně klesl o 7,1 %. Analytici odhadovali snížení tohoto údaje o 7,3 % po lednovém růstu o 10,1 %. Osobní výdaj tamtéž za stejné období ztratil 1 %, odhadován byl pokles o 0,7 % po lednovém zvýšení o 3,4 %.
- Důvěra amerických spotřebitelů je nejvyšší od propuknutí epidemie covidu-19. Březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity dosáhl hodnoty 84,9 bodu, zatímco analytici očekávali 83,6 bodu. Jde o růst z únorových 76,8 bodu.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Účinnost vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca je 79 %, uvedla v pondělí britsko-švédská farmaceutická společnost na základě třetí fáze testování vakcíny ve Spojených státech. Americké studie se účastnilo 32 000 dobrovolníků, dvě třetiny dostaly vakcínu a jedna třetina placebo. Očkovaní v rámci studie nevykazovali žádné obtíže, kontrolní komise se zaměřovala zejména na rizika krevních sraženin a trombózy.
- Dva z největších světových distributorů IT produktů a služeb SYNNEX (v pondělí +6,45 %) a Tech Data se dohodli na fúzi v hodnotě 7,2 miliardy USD. Oznámila to společnost SYNNEX. Vznikne tak gigant o hodnotě 57 miliard USD s více než 150 000 zákazníky a 22 000 zaměstnanci.
- Americká investiční společnost Blackstone Group (v pondělí +1,39 %) chce převzít australského provozovatele kasin Crown Resort (v USA +21,16 %), nabídka firmu oceňuje zhruba na osm miliard australských dolarů (téměř 136 miliard Kč). V australském podniku, který se potýká s tlakem ze strany domácích regulátorů, už Blackstone vlastní desetiprocentní podíl.
- Americká technologická společnost Facebook (v pondělí +1,18 %) odstranila ze svých internetových platforem mezi loňským říjnem a prosincem 1,3 miliardy falešných účtů. Uvedla to v příspěvku na svém oficiálním blogu, v němž obhajovala svůj přístup k boji proti dezinformacím na sociálních sítích před čtvrtečním slyšením ve výboru Kongresu.
- Výsledky klinických testů vakcíny proti covidu-19 farmaceutické společnosti AstraZeneca (v úterý na Nasdaqu -3,52 %) v USA zřejmě vychází ze zastaralých dat, která neposkytují kompletní informace o její účinnosti. V úterý to oznámil americký Národní institut pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) s odvoláním na zjištění rady nezávislých expertů, která dohlíží na klinické testy léčiv. Vakcína by tak mohla čelit ve Spojených státech další překážce na cestě ke schválení. Firma zatím na vyjádření nereagovala.
- Americký softwarový gigant Microsoft (v úterý +0,67 %) jedná o převzetí komunikační platformy Discord, zaplatit je ochoten více než deset miliard dolarů. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v úterý informovala agentura Bloomberg. Platforma Discord je populární zejména mezi hráči počítačových her.
- Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) v úterý oznámila, že podala žalobu na francouzskou pobočku společnosti Facebook (-0,99 %). Podle ní americká technologická firma šíří nenávistné projevy a dezinformace spojené s covidem-19.
- Akcie ViacomCBS (v úterý -9,05 %) ztrácely poté, co společnost oznámila záměr vydat nové akcie za 3 miliardy USD.
- V úterním after-marketu posilovaly akcie Intelu (+6,6 %) po zprávě, že firma hodlá investovat 20 miliard USD do výstavby dvou velkých továren na výrobu čipů v Arizoně. Společnost uvedla, že hodlá fungovat jako spolupracující výrobce polovodičů pro jiné firmy.
- Nastupující ředitel Amazonu (v úterý +0,86 %) Andy Jassy, který posledních 15 let vedl cloudový byznys firmy, oznámil jméno svého nástupce. Bude jím někdejší manažer Amazonu Adam Selipsky, který v roce 2016 odešel z firmy a vedl společnost Tableau, aby ji v roce 2019 prodal firmě salesforce.com.
- Deficit bilance běžného účtu Spojených států se v loňském roce prohloubil o 34,8 % na 647,2 miliardy USD. To je nejhlubší schodek od roku 2008. Ke zhoršení bilance přispěla pandemie nemoci covid-19, která vážně narušila tok zboží a služeb. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu stoupl na 17 bodů (odhad: 14 bodů, únor: 14 bodů).
Prodeje nových domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně spadly o 18,2 % na celoročně přepočítané tempo 775 tisíc jednotek. Čekal se pokles jen o 6,5 % na 875 tisíc jednotek po růstu o 3,2 % na 948 tisíc jednotek v lednu.
- Americký výrobce čipů Intel v reakci na jejich globální nedostatek rozšíří produkci. V americkém státě Arizona vzniknou za 20 miliard dolarů dvě nové továrny a firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce. V úterý to oznámil nový generální ředitel Pat Gelsinger. Za tím účelem vznikne samostatná obchodní divize, jejíž budování podle šéfa firmy potrvá roky.
- Americká makléřská společnost Robinhood Markets chystá vstup na burzu a už předběžně podala žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Uvedla to na svém blogu. Robinhood proslul jako firma, která láká zákazníky na možnost obchodovat na burze bez poplatků, díky čemuž ho mají v oblibě zejména začínající investoři. Převážně negativně se o společnosti ale psalo v souvislosti s nedávnými turbulencemi na americkém akciovém trhu.
- Elektromobily Tesla už se dají ve Spojených státech kupovat za bitcoiny, oznámil na Twitteru zakladatel podniku Elon Musk. Uvedl také, že ještě letos bude takový nákup možný i v zemích mimo USA.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru klesly o 1,1 % po lednovém růstu o 3,5 %. Čekal se růst o 0,8 %. Bez započtení zbrojních objednávek se snížily o 0,7 % po růstu o 2,3 % a bez započtení objednávek z oblasti dopravy byly nižší o 0,9 % (odhad: +0,6 %, leden: +1,6 %). Objednávky bez započtení letecké techniky pak byly nižší o 0,8 % (odhad: +0,5 %, leden: +0,6 %).
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v březnu pokračovala v růstu, jeho tempo ale bylo ve srovnání s únorem mírně nižší. Předběžný březnový kompozitní index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit klesl na 59,1 bodu z 59,5 bodu. Čekal se pokles na 59,2 bodu. Klíčová je neutrální úroveň 50 bodů.
- Předseda americké centrální banky Jerome Powell ve čtvrtek naznačil, že štědré období, kdy Fed do ekonomiky posílal velké množství likvidity, aby zmírnil dopady pandemie koronaviru, se blíží ke konci. Ekonomika se podle něj zotavila rychleji, než se čekalo, a to především díky fiskálnímu stimulu a vakcinaci. To umožní pomoc "velmi postupně a s velkou transparentností" tlumit, uvedl v rozhovoru pro televizi NPR.
- Hrubý domácí produkt Spojených států amerických dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku růstu 4,3 %, což je o dvě desetiny více než odhad analytiků a druhý odhad z konce února. Ekonomickou aktivitu podpořil optimismus ohledně zlepšení situace po pandemii spolu s očkovací kampaní.
- Švédský prodejce oděvů H&M, americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a další západní firmy se kvůli kritice čínských úřadů ve vztahu k ujgurské menšině v provincii Sin-ťiang potýkají v Číně s problémy. Produkty H&M například zmizely z portálu Tmall, který spadá pod internetového prodejce Alibaba. K bojkotu značky vyzvali někteří uživatelé sociální sítě Weibo a spolupráci s ní i s firmou Nike přerušily nejméně dvě čínské filmové hvězdy. Firmu H&M kritizují také čínská státní média.
- Tempo poklesu počtů nezaměstnaných i nových žádostí o podporu v nezaměstnananosti je ve Spojených státech rychlejší, než se čekalo. Nezaměstnaných bylo v USA k dvanáctému březnu 3,87 milionu (odhad 4,04 milionu, předchozí týden 4,13) a nových žádostí o podporu bylo k 19. březnu 684 tisíc (odhad 730 tisíc, předchozí týden 781).
- Vakcína proti covidu-19 společnosti AstraZeneca má účinnost 76 procent, uvedla firma v nové analýze klinické studie z USA a dalších zemí na americkém kontinentu. To je o tři procenta méně, než britsko-švédská společnost uvedla na začátku tohoto týdne. Za zřejmě zastaralá a neúplná data AstraZenecu následně kritizovala odborná komise, která v USA dohlíží na testy.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky IHS Markit (v úterý +0,35 %) v 1QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 1,12 miliardy USD (odhad: 1,11 miliardy USD).
- Výsledky GameStop (v úterním after-marketu -10 %) ve 4FQ: Zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 2,12 miliardy USD (odhad: 2,21 miliardy USD). Firma, jejíž akcie patří letos k těm s nejdivočejším vývojem, uvedla, že zvažuje vydávání nových akcií za účelem financování své transformace.
- Výsledky Adobe (v úterním after-marketu +0,1 %) v 1FQ: Zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 2,78 USD), tržby 3,91 miliardy USD (odhad: 3,76 miliardy USD).
- Výsledky General Mills ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 4,52 miliardy USD (odhad: 4,54 miliardy USD).
Zdroj: ČTK