Americké akcie v pátek posílily, indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech

Americké akcie v pátek posílily a indexy Dow a S&P 500 posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Trh vzrostl třetí týden za sebou, tentokrát jej táhly vzhůru hlavně růstové tituly. Dosud se tento rok větší přízni investorů těšily spíše akcie hodnotové.
Index Dow vzrostl o 0,89 % na nové zavírací maximum 33 800,60 bodu (absolutní maximum posunul na 33 810,87 bodu), širší S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na nové zavírací maximum 4 128,80 bodu (historický rekord posunul na 4 129,48 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,51 % na 13 900,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,53 % na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,662 %.
Podle pátečních dat ve Spojených státech v březnu výrobní ceny vyskočily meziročně o 4,2 %, tedy nejvíce za devět a půl roku. Mnoho investorů nyní očekává vyšší inflaci, protože očkování proti covidu-19 pomáhá ožívání americké ekonomiky.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,95 %, S&P 500 se zvýšil o 2,71 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,12 %.
Dolar v pátek mírně posílil ke koši měn
Na devizových trzích v pátek americký dolar mírně posílil ke koši měn, protože vyšší než očekávaný růst výrobních cen v USA a Číně vytáhl vzhůru výnosy státních dluhopisů. I přes páteční růst však za celý týden dolarový index klesl o 0,9 %, což je jeho nejhlubší týdenní propad v letošním roce.
Kolem 22.45 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,1 % na 92,16 bodu. Euro k dolaru oslabovalo ve stejnou chvíli o 0,1 % na 1,1901 USD a dolar k jenu posiloval o 0,4 % na 109,651 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Vláda amerického prezidenta Joea Bidena v pátek představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje ostrý odklon od Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. Rozpočet ve výši 1,5 bilionu dolarů znamená zvýšení základního financování proti současnému roku o osm procent, zahrnuje zvýšení výdajů na boj proti změnám klimatu a násilí páchanému střelnými zbraněmi a počítá s dalšími miliardovými investicemi do veřejné dopravy a sanace životního prostředí.
- Internetová televize Netflix uzavřela pětiletou dohodu se Sony Pictures Entertainment na domácí streamování filmů této americké distribuce, například dalších snímků ze série Spider-Man. Hodnota dohody nebyla zveřejněna.
- Část zaměstnanců internetové společnosti Amazon neuspěla s návrhem založit v distribučním centru v americkém státě Alabama odbory. Zatímco proti hlasovalo 1 798 zaměstnanců, pro se jich vyslovilo 738, ukázalo v pátek uzavřené sčítání hlasů. Na průběh dohlížela celostátní odborová organizace zaměstnanců maloobchodu, velkoobchodu a obchodních domů (RWDSU). K vítězství byla třeba prostá většina. Iniciátoři hlasování se chtějí proti výsledku odvolat, protože jej firma podle nich nezákonně ovlivňovala.
- Americký výrobce letadel Boeing požádal 16 svých zákazníků, aby kvůli možnému problému s elektřinou dočasně odstavili z provozu některé verze letadla 737 MAX, dokud je nepřekontroluje a případně neopraví. Podle Boeingu je závada výrobním problémem a týká se jen konkrétní skupiny letadel, nikoliv celé flotily. Závada přichází jen několik měsíců poté, co tento model získal povolení vrátit se po téměř dvouleté vynucené přestávce do vzduchu.
- Americká společnost Nike se dohodla na urovnání soudního sporu kolem bot se satanskými symboly, které uvedla na trh umělecká skupina MSCHF Product Studio. Ta v rámci dohody přistoupila na to, že boty od zákazníků odkoupí zpět. Nike tvrdí, že boty, na kterých je také jeho logo, porušují jeho ochrannou známku. Žalobu na MSCHF společnost Nike podala minulý týden.
- Investoři vložili za posledních pět měsíců do akcií více peněz než za uplynulých 12 let. Ve své analýze to v pátek uvedl finanční ústav Bank of America. Podle jeho analytiků je za tím velmi uvolněná měnová politika a dosud nevídaná opatření na povzbuzení ekonomiky. Akciové fondy získaly za pět měsíců 576 miliard dolarů, zatímco v předchozích 12 letech to bylo úhrnem 452 miliard dolarů.
- Provozovatel sociální sítě Facebook zrušil 16 000 účtů, protože na jeho stránkách nabízely nebo prodávaly falešné recenze výrobků a služeb. V pátek to uvedl britský úřad pro ochranu hospodářské soutěže (CMA) s tím, že americká firma tak učinila na jeho druhý podnět. Facebook podle CMA také podnikl změny, aby se dal odhalovat a odstraňovat placený obsah, který by mohl uživatele uvádět v omyl.
- Index výrobních cen v březnu meziročně vyskočil o 4,2 % (odhad: +3,8 %, únor: +2,8 %). Meziměsíčně se index výrobních cen v březnu zvýšil o procento (odhad: +0,5 %, únor: +0,5 %). Bez započtení segmentů energií a potravin činil meziroční růst 3,1 % (odhad: +2,7 %, únor: +2,5 %) a meziměsíční růst dosáhl 0,7 % (odhad: +0,2 %, únor: +0,2 %).
- Velkoobchodní zásoby v únoru stouply o 0,6 % (odhad: +0,5 %, leden: +0,5 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký prodejce videoher GameStop (v pondělí -2.35 %) se rozhodl, že na burze prodá své akcie až za jednu miliardu dolarů. Chce maximálně využít toho, že cena jeho akcií vlivem uživatelů sociální sítě Reddit od počátku roku stoupla o bezmála 1 000 %. Společnost oznámila, že prodá 3,5 milionu akcií a získané peníze vynaloží na přechod k internetovému prodeji. Tuto změnu řídí miliardář a jeden z hlavních akcionářů firmy Ryan Cohen.
- Americký nejvyšší soud v pondělí rozhodl ve prospěch společnosti Alphabet (v pondělí +4,19 %), kterou zažalovala firma Oracle (+3,27 %) kvůli části svého zdrojového kódu použité v operačním systému Android. Ten se používá ve většině smartphonů a jeho tvůrcem je Google, který spadá pod Alphabet. Oracle požadoval odškodné devět miliard dolarů, nedostane ale nic. Google podle soudu neporušil autorské právo. Kauza se táhla deset let, rozhodnutí se podle agentur odrazí na pravidlech odvětví vývoje softwaru. Alphabet již oznámil, že nově nebude používat finanční software od Oraclu a nahradí jej řešením od společnosti SAP.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v pondělí uvedl, že se rozhodl nejméně do 15. května nadále zpomalovat rychlost sociální sítě Twitter (v pondělí +0,64 %) v Rusku. Omezení rychlosti platformy oznámil úřad 10. března. Síť viní, že v rozporu s ruskými zákony ze svých stránek opakovaně neodstranila zakázaný obsah, a hrozí, že by ji mohl zablokovat zcela.
- Americká ministryně financí Janet Yellenová vyzvala ostatní země, aby společně s Washingtonem prosadily minimální daň pro korporace po celém světě. Snaží se potvrdit pozici Spojených států jako lídra světové ekonomiky, napsal list Financial Times.
- Americký index nákupních manažerů ve službách podle společnosti ISM dosáhl v březnu 63,7 bodu, což je zvýšení z únorových 55,3 bodu a také výrazně více než analytiky odhadovaných 59 bodů. Tentýž ukazatel od společnosti Markit vykázal stejný trend.
- Mezinárodní měnový fond zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na šest procent, zatímco v lednové prognóze čekal růst o 5,5 %. Uvádí to výhled, který v úterý fond zveřejnil před svým jarním zasedáním. Nová prognóza odráží dodatečná stimulační opatření v některých velkých ekonomikách a předpokládané zotavení hospodářské aktivity v důsledku očkování proti covidu-19. V podzimní prognóze fond počítal s růstem globální ekonomiky o 5,2 %.
- Globální finanční systém je díky masivní podpoře vlád a centrálních bank i za pandemie stabilní. Zatímco rizika jsou z valné části pod kontrolou, oživení z koronavirové krize bude nerovnoměrné a dopady v každé zemi jiné. Ve zprávě o finanční stabilitě to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond. Stimulační opatření podle něj zajistila, že finančním systémem dále bez problémů proudí úvěry firmám i domácnostem.
- Světová zdravotnická organizace neočekává, že vzniknou důvody k tomu, aby měnila své stanovisko k vakcíně proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Přínos tohoto preparátu podle organizace převažuje nad riziky. V úterý to řekl Rogerio Gaspar, ředitel odboru regulace a prekvalifikace WHO.
- Americká letecká společnost United Airlines (v úterý +0,32 %) ve své letecké škole vyškolí do konce desetiletí 5 000 pilotů. Plánuje přitom, aby nejméně polovina z nich byly ženy a lidé s jinou než bílou barvou pleti. Krok je součástí širšího plánu do roku 2030 přijmout 10 000 pilotů, protože řada nyní sloužících dosáhne důchodového věku 65 let.
- Počet otevřených pracovních pozic v USA v únoru stoupl na 7,367 milionu (odhad: 6,995 milionu, leden: 7,099 milionu).
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením Taco Bell chce rozšířit síť svých amerických provozoven, a nabere proto za jediný dubnový den nejméně 5 000 zaměstnanců.
- Šéf americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podporuje navrhované zvýšení korporátní daně ve Spojených státech. Na svém blogu přivítal, že vláda chce s její pomocí zlepšit stav infrastruktury v zemi. Bezosova firma opakovaně čelila obviněním, že se sama placení daní vyhýbá nebo že státu odvádí příliš málo. Nová americká vláda chce firmám zvýšit daň na 28 % ze současných 21 %.
- Valuace na akciových trzích jsou poměrně vysoké, mohou ale být ospravedlněny, protože investoři čekají dlouhé období růstu nastartovaného vládními výdaji a vakcinační kampaní, napsal ve výročním dopise akcionářům šéf americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Na druhou stranu však Dimon upozorňuje na problémy, které může ve Spojených státech způsobit politická a společenská polarizace.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem prohloubil o 4,8 % na rekordních 71,1 miliardy USD. Dovoz se mírně snížil, vývoz ale klesl mnohem výrazněji. Ekonomická aktivita v USA se totiž zotavila výrazněji než u hlavních obchodních partnerů. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Prezident Světové banky David Malpass varoval před stanovením globální minimální sazby firemní daně na příliš vysoké úrovni. V rozhovoru s BBC uvedl, že nechce, aby nová pravidla podkopávala schopnost chudých zemí přitahovat investice. Malpass za vysokou označil minimální sazbu ve výši 21 procent, pro kterou se vyslovila americká ministryně financí Janet Yellenová.
- Vlivný podnikatel Peter Thiel ve čtvrtek kritizoval americké technologické společnosti Google a Apple, že mají blízko k Číně. Spoluzakladatel služby PayPal a člen správní rady Facebooku patří k vlivným osobám pokud jde o investice do technologií. Thiel, který netají svůj příklon ke konzervativcům, v roce 2016 veřejně podporoval kampaň bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Ze společností se kladně stavil například k softwarové firmě Palantir, která se specializuje na analýzu takzvaných velkých dat, jež dodává mimo jiné americké vládě.
- Celosvětový nedostatek součástek brzdí výrobu počítačových tabletů iPad a přenosných počítačů MacBook americké technologické společnosti Apple. Informoval o tom ve čtvrtek server listu Nikkei Asia, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Výrobní plány Applu pro chytré telefony iPhone však nedostatek součástek podle listu zatím neovlivnil.
- Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v USA za týden do 27. března 3,734 milionu, ačkoli analytici očekávali výraznější pokles na 3,65 milionu z 3,75 milionu v předchozím týdnu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se za týden do 3. dubna dokonce zvýšil na 744 tisíc ze 728 tisíc, byť se čekal pokles na 680 tisíc.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla ostře kritizuje zdlouhavé regulační procedury v Německu, kde se letos v létě chystá otevřít svou první evropskou továrnu. Tesla, v jejímž čele stojí podnikatel Elon Musk, chce v nové továrně zahájit výrobu elektromobilů Model Y do začátku července.
- Papež František v dopise adresovaném jarnímu zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), které se koná tento týden, vyzval jeho účastníky k solidaritě při rozdělování vakcín proti covidu-19 a k odpuštění části dluhů nejchudším zemím. Vyjádřil také naději, že jejich online schůzka přispěje k nalezení modelu obnovy, který nevrátí svět do nerovného hospodářského a sociálního módu, v němž na nepatrnou menšinu světové populace připadá polovina světového bohatství.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Constellation Brands ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,82 USD (odhad: 1,58 USD), tržby 1,953 miliardy USD (odhad: 1,857 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 2,77 miliardy USD (odhad: 2,72 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK