Růst důvěry v českou ekonomiku není podle analytiků díky vývoji pandemie překvapením

Zvýšení důvěry v českou ekonomiku není podle analytiků v souvislosti s očekávaným uvolňováním protipandemických opatření překvapením. Zároveň ale varují, že očekávání, která jsou za zvýšením důvěry, se nemusí nakonec zcela naplnit.
Důvěra v českou ekonomiku byla v dubnu nejvyšší za poslední rok. Stoupla na 94,7 bodu z březnových 87 bodů, ukázal indikátor Českého statistického úřadu. Zvýšila se jak důvěra podnikatelů s výjimkou stavebnictví, tak spotřebitelů.
"Při pohledu na dubnové výsledky nálad v české ekonomice nelze nebýt optimistický, pokud jde o další vývoj ekonomiky. Samozřejmě nejisté je zatím načasování úplného rozvolnění, avšak zakázky a očekávaná poptávka indikují výrazné zlepšení situace v dalších měsících," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Na druhou stranu je podle něj zatím třeba počítat s přetrvávajícím nedostatkem dovážených komponent, který bude brzdit výrobu zejména automobilového průmyslu.
"Vzhledem k postupné vakcinaci obyvatel, zlepšování pandemické situace a vidině postupného rozvolňování restriktivních opatření, je zlepšení dubnové důvěry pochopitelné. Růst důvěry je však tažen zejména složkou očekávání, která se však v příštích měsících nemusí naplnit v takové míře, jak nyní firmy i domácností doufají," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Dodal, že obdobně se důvěra mezi spotřebiteli zlepšila v dubnu v celé eurozóně a dosáhla nejvyšší úrovně od začátku pandemie.
"S tím, jak pokračuje rozvolňování protiepidemických opatření u nás i ve světě, bychom v nejbližších měsících měli vidět další růst důvěry v ekonomiku. Rizikem zůstávají další pandemické vlny," uvedl ekonom Komerční bank Michal Brožka. Silný růst by se měl podle něj dostavit v průmyslu i ve službách i v obchodě s tím, jak budou odstraněny protiepidemické bariéry. "V případě stavebnictví je hlavní bariérou nedostatek pracovníků a zdlouhavé projekty, což jsou věci, které se rychle nezmění," dodal.
I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude pro další vývoj důvěry v tuzemské ekonomice mít i nadále klíčový dopad vývoj na pandemie a s ním související schopnost trvale uvolnit či zcela odstranit omezení. "Dubnový průzkum zároveň naznačuje, že ekonomické oživení bude spojeno s růstem cen a téma inflace s možností zvýšení úrokových sazeb by tak mělo v letošním druhém pololetí dominovat debatám České národní banky," uvedl.
Zdroj: ČTK