US MARKETOtevírá za: 1 h 26 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

ČR: Stavební výroba v březnu zmírnila meziroční propad na 3,1 %

Stavební produkce v ČR v březnu zpomalila reálný meziroční propad na 3,1 %. V únoru se snížila o 11 %, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016. Meziměsíčně byla vyšší o 3,1 %. Za březnovým snížením stejně jako v předchozích měsících stály pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Inženýrské stavitelství, tedy zejména dopravní stavby, naopak vzrostlo. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Pokles stavební výroby statistici zaznamenali nejen v prvních třech měsících letošního roku, ale i po většinu loňského roku - produkce stavebnictví rostla v roce 2020 pouze v lednu až březnu. Právě loni v březnu vypukla v Česku epidemie nemoci covid-19, kvůli níž byl od té doby omezen pohyb lidí, obchod či služby.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku po očištění o pracovní dny v březnu snížila o 5,7 %, inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 6,5 %.

"Firmy po mrazivém únoru zahájily v březnu stavební sezónu a produkce zaznamenala slušný výsledek. Základna z minulého roku nebyla ještě epidemií výrazně poznamenána, na pozemních stavbách byl březen nejúspěšnějším měsícem roku 2020 a inženýrské stavitelství dokonce zaznamenalo dvouciferný růst," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Stavební produkce za celé první čtvrtletí letošního roku byla reálně v porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2020 vyšší o 2,1 %. Meziročně klesla o 6,1 %, uvedli statistici. Pozemní stavitelství se za tři měsíce tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku snížilo o 8,5 %, zatímco inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční růst o 3,2 %.

Stavební úřady letos v březnu vydaly 7 437 stavebních povolení, meziročně o 19,5 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,6 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 25,8 %.

Meziročně bylo zahájeno o 2,1 % bytů méně, konkrétně 2 881. Naopak výrazně vzrostl počet dokončených bytů, a to o 51,9 % na 3 450.

"Oblast stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna nízkou základnou z března 2020, kdy se z důvodu epidemie potýkala s omezenou činností některých stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků," okomentoval výsledky statistický úřad.

Letošní březen přinesl rovněž pokles průměrného evidenčního počtu zaměstnanců ve stavebnictví ve srovnání s loňskem o dvě procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců ale meziročně vzrostla o 4,6 %.

Analytici: Stavebnictví letos zmírní propad, problémem je málo stavěných bytů

Stavební produkce bude letos dále zmírňovat propad, očekávají analytici oslovení ČTK. Problémem podle nich zůstává slabá bytová výstavba, která přispívá ke zdražování nového bydlení.

Špatné výsledky hlásí především pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 5,7 %, upozornil analytik BHS Štěpán Křeček. Naopak produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,5 %. V letošním roce panuje proti loňsku výrazně horší počasí, které brzdí venkovní práce, uvedl. Od března však podle něj i přesto mnohé firmy zahájily stavební sezónu.

Obrat není vidět u bytové výstavby, kde stále klesá počet nově stavěných bytů, dodal analytik ČSOB Petr Dufek. To podle něj není dobrá zpráva pro napjatý realitní trh, kde ceny bytů každé další čtvrtletí vytvářejí nová maxima. Ceny nemovitostí narůstají výrazně rychleji než ceny nájmů, doplnil Křeček. Na trhu tak klesá motivace k pronajímání a mnozí investoři se podle něj začínají zaměřovat jen na nákupy a následné prodeje nemovitostí se ziskem.

Stavebnictví jako celek stále naráží na nedostatek vhodné pracovní síly, zejména agenturních pracovníků z Ukrajiny a Balkánu, uvedl analytik TRINITY BANK Lukáš Kovanda. Ti odešli loni v souvislosti s propuknutím pandemie a zatím se nevrací.

"Věříme, že české stavebnictví, zasažené pandemií jen do určité míry, se v letošním roce nebude nikterak propadat, spíše očekáváme stagnaci, případně mírný růst," řekl Peter Markovič, jednatel společnosti Xella CZ se značkou Ytong, největšího výrobce pórobetonu v ČR.

Poptávka po stavebních materiálech podle něj zásadně nepolevila ani v době pandemie. Lidé chtějí stavět a rekonstruovat, nahrávají tomu i levné a dostupné půjčky. "V aktuálně uveřejněných výsledcích však nadále evidujeme pokles v počtu zahájených staveb v ČR. To se dříve nebo později projeví v poptávce po stavebním materiálu," poznamenal.

Oživení v sektoru bude podle Vejmělka hodně pozvolné a bude i nadále taženo spíše veřejnými investicemi a inženýrským segmentem. "Teprve ve druhé polovině roku v souvislosti s oživením privátních investic předpokládáme robustnější stavební aktivitu. Počet a objem v březnu vydaných stavebních povolení jsou příslibem," dodal.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika