Americké akcie v pátek stouply, index S&P 500 uzavřel na rekordu díky Nike a bankám

Akciové indexy ve Spojených státech v závěru týdne s výjimkou technologického indexu Nasdaq Composite uzavřely obchodování se zisky, širší benchmark S&P 500 skončil dokonce na novém maximu. Zásluhu na tom měly mimo jiné zveřejněné hospodářské výsledky výrobce sportovního oblečení a obuvi NIKE a několika bank.
Index Dow přidal 0,69 % a uzavřel na 34 433,84 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,33 % na nové zavírací maximum 4 280,70 bodu (absolutní rekord posunul na 4 286,12 bodu), zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,06 % na 14 360,39 bodu.
Akcie firmy NIKE v pátek posílily o 15,53 % na nové maximum poté, co společnost ve čtvrtek večer zveřejnila výhled celoročních tržeb, který překonal odhady Wall Street.
Zisky kolem dvou procent si připsaly akcie společností Bank of America a Wells Fargo. Reagovaly na zprávu, že velké americké finanční domy prošly zátěžovými testy a už nemusí omezovat výplatu dividend. Finanční sektor indexu S&P 500 byl jedním z nejvýkonnějších odvětví benchmarku.
Akcie firmy Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona přidaly 38,87 % poté, co společnost obdržela souhlas amerického Federálního úřadu pro letectví pro lety s lidmi do vesmíru.
Naopak se ztrátou 3,63 % skončil přepravce zásilek FedEx. Kvůli potížím s náborem zaměstnanců zveřejnil horší výhled tržeb pro finanční rok 2022, než čekají analytici.
Za celý týden si Dow připsal 3,44 %, S&P 500 se zvýšil o 2,74 %, což byl jeho největší týdenní procentní nárůst od začátku února, a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,35 %.
Dolar v pátek stagnoval k euru i ke koši měn
V pátek krátce po 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,03 % na 91,78 bodu. Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,06 % na 1,1939 USD.
Koncem minulého týdne se dolar vyšplhal na dvouměsíční maximum poté, co Fed signalizoval, že by mohl v reakci na růst inflace zpřísnit měnovou politiku dříve, než se dosud předpokládalo.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Velké americké banky už nebudu muset plnit omezení z doby pandemie, která se týkala například odkupu akcií a výplaty dividend. Nejnovější zátěžový test zjistil, že banky zůstanou dobře kapitalizované i v případě výrazného ekonomického poklesu. Oznámila to ve čtvrtek centrální banka. Zátěžový test ukázal, že 23 největších bank by hypoteticky při silném poklesu utrpělo dohromady ztráty 474 miliard USD. I při této ztrátě by jim zůstal více než dvojnásobek kapitálu, jak požadují pravidla Fedu.
- Japonská společnost Panasonic v uplynulém finančním roce prodala zhruba za 400 miliard jenů (téměř 77 miliard Kč) celý svůj podíl v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Panasonic je hlavním dodavatelem lithium-iontových baterií pro automobily Tesla a jeho bateriová divize je na této automobilce silně závislá. Panasonic se snaží tuto závislost snížit, získané peníze využije na investice do svého dalšího růstu. Prodej akcií partnerství s Teslou neovlivní, dodal mluvčí japonské firmy. Její krok ale přichází v době, kdy se automobilka snaží rozšířit dodavatele baterií.
- Největší čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing chce z plánované primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve Spojených státech získat více než čtyři miliardy dolarů. Vyplývá to z prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Nabídka bude největším prodejem akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014, kdy na burzu v New Yorku vstoupila společnost Alibaba, a zatím největší nabídkou v USA v letošním roce.
- Antimonopolní úřad v Británii začal kvůli falešným recenzím nabízených služeb vyšetřovat americké internetové firmy Amazon a Google. Má podezření, že neudělaly dost, aby zveřejňování nepravdivých hodnocení zabránily nebo aby je ze svých systémů odstraňovaly. Úřad ve své páteční zprávě uvedl, že navazuje na předběžné vyšetřování z loňského května.
- Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.
- Většinu z nejdůmyslnějších čipů na světě a velkou část z těch běžnějších vyrábí pro celou planetu jedna tchajwanská společnost - Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Dominantní postavení TSMC na globálním trhu, který už delší dobu sužuje velký nedostatek čipů, tak staví svět do zranitelné pozice, píše list The Wall Street Journal. Ostrov je navíc předmětem rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou, která jej považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
- Finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu 85,5 bodu (květen 82,9 bodu, odhad 86,5 bodu).
- Jádrový index osobní spotřeby v květnu meziročně +3,4 % (duben +3,1 %, odhad +3,4 %), meziměsíčně +0,5 % (duben +0,7 %, odhad +0,6 %).
- Osobní příjmy v květnu meziměsíčně -2 % (duben -13,1 %, odhad -2,5 %), osobní výdaje 0 % (duben +0,9 %, odhad +0,4 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Globální hodnota přílivu přímých zahraničních investic se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 propadla o 35 % na bilion dolarů. Uvedla to v pondělí Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Dodala, že v letošním roce očekává nárůst o 10 až 15 %. V České republice loni podle UNCTAD příliv přímých zahraničních investic klesl o zhruba 38 % na 6,293 miliardy dolarů z 10,108 miliardy dolarů v roce 2019.
- Německý antimonopolní úřad začal vyšetřovat, zda americký výrobce elektroniky Apple (v pondělí +1,41 %) nezneužívá svého dominantního postavení na trhu. Informoval o tom v pondělí v tiskové zprávě. Jde o podobné vyšetřování, jaké úřad v minulých měsících zahájil i s dalšími technologickými giganty, a sice s americkými podniky Facebook (+0,80 %), Amazon (-0,94 %) a Google (+1,42 %).
- Nejhodnotnější značkou světa je Amazon, za ním následují Apple a Google. Vyplývá to z žebříčku 100 nejhodnotnějších značek světa BrandZ, který sestavuje výzkumná společnost Kantar. Žebříček také ukazuje, že se výrazně zvyšuje hodnota čínských značek, která už překonala hodnotu největších značek z Evropy.
- Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences (v pondělí +1,11 %) tvrdí, že její lék remdesivir podle nových studií prokazatelně snižuje úmrtnost na covid-19 a zvyšuje rovněž šanci, že lidé s těžkým průběhem nemoci budou moci dříve opustit nemocnici. Remdesivir, který v Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, byl jedním z prvních přípravků na světě používaných pro léčbu těžkého průběhu covidu-19. Světová zdravotnická organizace však loni jeho nasazování přestala doporučovat s tím, že podle ní proti onemocnění nezabírá.
- Vláda Spojených států ruší seznam zakázaných obchodních transakcí s čínskými aplikacemi TikTok a WeChat. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo obchodu. Seznam loni v září vydala administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa v rámci snahy uvalit na tyto aplikace tvrdé restrikce.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v pondělí +1,43 %) hodlá v rámci rozšiřování aktivit v Británii a Irsku otevřít 50 nových poboček a přijmout 20 000 zaměstnanců, a to navzdory negativním dopadům pandemie covidu-19. Informoval o tom britský list The Guardian.
- Výrobce vozidel CNH Industrial (v pondělí +1,30 %) koupí za 2,1 miliardy USD amerického výrobce zemědělské techniky Raven Industries (+49,27 %). Akvizice posílí postavení CNH na globálním trhu se zemědělskou technikou. Akvizice navazuje na dlouholeté partnerství společností.
- Index aktivity chicagského Fedu v květnu stoupl na 0,29 bodu (duben: -0,09 bodu).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý +0,46 %) představil plány na vybudování sítě dobíjecích stanic v Číně. Na úseku od východu na západ země dlouhém 5 000 kilometrů bude 27 stanic na dobíjení elektrických aut. Trasa kopíruje legendární Hedvábnou stezku a měla by být nejdelší trasou s dobíjecími stanicemi v zemi. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podle údajů čínského svazu prodejců osobních aut prodej vozů Tesla v květnu silně rostl. Minulý měsíc se velkoobchodní prodej těchto aut vyrobených v Číně zvýšil na 33 463 z dubnových 25 845.
- Evropská komise zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google (v úterý Alphabet +0,43 %). Tentokrát chce zjistit, zda firma neomezuje konkurenci na trhu technologií pro digitální reklamu tím, že upřednostňuje vlastní služby pro on-line reklamu před konkurenčními vydavateli, zadavateli reklamy a podniky, které nabízejí podobné služby.
- Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna (v úterý +6,30 %), uvedla v úterý Evropská komise. Nákup umožňuje smlouva mezi EU a americkým výrobcem z letošního února. Členské země unie zároveň podle Evropské komise podpořily plán na prodloužení systému kontroly vývozu vakcín do zemí mimo blok.
- Americký výrobce čipů GlobalFoundries investuje v následujících dvou letech do rozšíření výrobní kapacity šest miliard dolarů. Čtyři miliardy dolarů půjdou na rozvoj závodu v Singapuru, po jedné miliardě na rozšíření továren v Drážďanech a ve Spojených státech. Podnik se o expanzi v Asii rozhodl navzdory nabádání administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, který si přeje s ohledem na globální nedostatek čipů výrobu amerických firem z odvětví soustředit ve Spojených státech. Společnost GlobalFoundries v USA sídlí, ale vlastní ji investiční společnost Mubadala ze Spojených arabských emirátů.
- Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 na svém příštím zasedání 9. a 10. července podpoří dohodu, která stanoví globální minimální firemní daň, a vyzvou k dokončení technických prací, aby mohli v říjnu schválit rámec pro její zavedení. S odvoláním na návrh závěrečného komuniké to v úterý uvedla agentura Reuters.
- Americká centrální banka nehodlá spěchat se zvyšováním úrokových sazeb pouze na základě obav z růstu inflace. Uvedl to podle agentury Reuters šéf banky Jerome Powell.
- Index aktivity richmondského Fedu v červnu 22 bodů (květen: 18 bodů).
- Prodeje starších domů v květnu -0,9 % (duben: -2,7 %).
- Americká investiční banka Morgan Stanley (ve středu +0,20 %) neumožní vstup do svých kanceláří v New Yorku těm zaměstnancům a klientům, kteří nebudou plně očkováni proti covidu-19. Pravidlo vejde v platnost od příštího měsíce, kdy banka zároveň zruší jiná opatření proti šíření koronaviru. Informoval o tom ve středu zpravodajský server BBC. Šéf Morgan Stanley v květnu vyzval zaměstnance k návratu do kanceláří.
- Ve Spojených státech zahájil činnost fond spravující 500 milionů dolarů, který byl zřízený na odškodnění pozůstalých po 346 obětech dvou havárií letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu ve středu -0,09 %). Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Americký internetový prodejce Amazon (ve středu -0,05 %) pokračuje v automatizaci dopravy svých zásilek. Investuje do techniky pro samořízené kamiony a zajistil si možnost získat pětinový podíl v jejím vývojáři, kalifornském startupu Plus. Ten podle agentury DPA také oznámil, že si od něj největší internetový obchod na světě objednal tisíc systémů, které lze použít k automatizaci konvenčních návěsů. Kupní smlouva je platná do konce ledna 2024.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (ve středu +5,27 %) v Číně otevřel první nabíjecí stanici se solárními panely a úložištěm energie. Zařízení v tibetském správním středisku Lhasa elektrickou energii generuje ze slunečního záření.
- Americká softwarová společnost Microsoft (ve středu -0,09 %) se ve čtvrtek zřejmě chystá představit novou verzi svého operačního systému Windows. Předpokládá se, že nový systém ponese označení Windows 11. Nynější verzi Windows 10 uvedl Microsoft na trh v roce 2015 a vývojář Microsoftu Jerry Nixon v té době tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v červnu výrazně zpomalil. Vyplývá to z předběžných červnových indexů nákupních manažerů. Kompozitní PMI klesl na 63,9 bodu z 68,7 bodu v květnu. Růst aktivity ve výrobě zrychlil, když dílčí PMI stoupl na 62,6 bodu z 62,1 bodu (odhad: 61,4 bodu), horší však byla situace ve službách, kde PMI poklesl na 64,8 bodu z 70,4 bodu (odhad: 70 bodů). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze a pásmem kontrakce aktivity. Index aktivity zpracovatelského sektoru se dokonce vyšplhal na rekordní maximum, továrny však mají stále problémy se získáváním materiálů a kvalifikovaných pracovníků.
- Warren Buffett oznámil, že končí na pozici správce Nadace Billa a Melindy Gatesových. Zároveň přislíbil převést akcie Berkshire Hathaway (ve středu -1,19 %) v hodnotě 4,1 miliardy USD na pět různých nadací v rámci svého závazku darovat prakticky celý svůj majetek na dobročinné účely. Ve svých 90 letech je aktuálně v polovině, pokud jde o převody akcií jeho společnosti, jež tvoří většinu jeho majetku.
- Běžný účet USA v prvním čtvrtletí skončil deficitem 195,7 miliardy USD (odhad: -206,8 miliardy USD, 4Q2020: -175,1 miliardy USD).
- Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 5,9 % na celoročně přepočítané tempo 0,769 milionu (odhad: 0,870 milionu, duben: -7,8 % na 0,817 milionu).
- Bílý dům ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury, který má podporu mezi demokraty i mezi republikány. Prezident Joe Biden se dohodl se skupinou senátorů na nových výdajích v dopravě, energetice či vodohospodářství v celkové výši 579 miliard dolarů, přičemž se nepočítá s žádným navýšením daňové zátěže. V projevu poté Biden hovořil o dlouho potřebné finanční injekci, která modernizuje Spojené státy.
- Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí vzrostla v ročním přepočtu o 6,4 %. V konečné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj předběžný odhad. Výsledek se shoduje i s očekáváním analytiků. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil v celoročním přepočtu o 4,3 %.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden klesl o 7 000 na 411 000, čekalo se ale, že jich přibude jen 380 000. Nad hranicí 400 000 se počty žádostí o podporu drží už druhý týden po sobě. V předchozím týdnu se počet žádostí zvýšil poprvé od konce dubna. Údaj za předchozí týden byl navíc upraven směrem nahoru, a to o 6 000 na 418 000.
- Softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.
- Americká mediální společnost BuzzFeed ve čtvrtek potvrdila zprávy z minulých dní a oznámila chystaný vstup na burzu. Sloučí se kvůli tomu s firmou 890 Fifth Avenue Partners, která specializuje na akvizice a patří mezi podniky souhrnně označované jako SPAC. Cílí na ohodnocení celého podniku na burze na 1,5 miliardy dolarů. Obchod by měl být dokončen v letošním čtvrtém čtvrtletí. BuzzFeed dále plánuje za 300 milionů dolarů akvizici firmy Complex Networks. To je mediální společnost, která informuje o oblečení ve stylu streetwear a o nových trendech v populární hudbě a kultuře.
- Jihokorejská společnost E-Mart se chystá za 3,4 bilionu wonů (63,8 miliardy Kč) koupit 80procentní podíl v jihokorejské součásti internetové aukční sítě eBay. Ta si ponechá v podniku zbylých 20 procent, uvedly firmy.
- Velkoobchodní zásoby v květnu meziměsíčně +1,1 % (duben +1 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu meziměsíčně +2,3 % (duben -0,8 %, odhad +2,8 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Plug Power v 1Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (odhad: -0,08 USD), tržby 71,96 milionu USD (odhad: 71,5 milionu USD).
- Výsledky IHS Markit (ve středu -1,11 %) v 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 1,18 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky NIKE v 4QFY2021: Čistý zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 12,34 miliardy USD (odhad: 11,03 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 5,01 USD (odhad: 5,02 USD), tržby 22,6 miliardy USD (odhad: 21,5 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
