České stavebnictví letos vzroste o 1,4 %, očekávají stavební firmy

České stavebnictví letos meziročně vzroste o 1,4 %, příští rok pak o 1,3 %. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na středečním on-line Setkání lídrů českého stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku stavebních firem v Česku. Na konci loňského roku očekávaly pro letošek pokles o 1,8 %. Optimističtější jsou menší stavební firmy a společnosti zabývající se především pozemním stavitelstvím. Rozdíly však nejsou příliš velké. Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu.
"Ani stavebnictví nemělo během covidového šoku na růžích ustláno. Omezení pohybu a především odchod zahraničních dělníků a jejich následný nedostatek činily ve stavebnictví velký problém. Nedostatek pracovníků bude problémy činit i nadále, nemluvě o stále vzácnějších řemeslnících stavebního oboru," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
O něco pesimističtější jsou ředitelé větších firem s ročním obratem nad 100 milionů korun. Pro letošní rok počítají s růstem stavebnictví o 0,9 %. Menší firmy očekávají v průměru růst o 2,1 %.
Pokud jde o zaměření, firmy zabývající se převážně pozemním stavitelstvím, tedy výstavbou bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, počítají pro letošek s růstem v průměru o 1,6 %. Společnosti z inženýrského stavitelství, které je tvořené hlavně výstavbou infrastruktury, očekávají růst o 1,1 %.
Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. Pro 47 % společností je to stejně jako ve stejném období loňského roku, 24 % firem zaznamenalo pokles. Zbylých 29 % uvedlo, že je to více než loni.
"V pozemním stavitelství ochladila investiční aktivitu nejprve nejistota daná pandemií, kterou vystřídala nejistota způsobená překotným růstem cen některých komodit a výrobků z nich. Ať už jde o ocel, plasty nebo dřevo. Během pandemie byly narušeny výrobní i dopravní řetězce, a poptávka tak nyní významně převyšuje nabídku," doplnil předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.
Krize v roce 2008 postihla české stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 % tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala.
V letech 2017 až 2019 naopak stavebnictví meziročně rostlo. V roce 2017 o 3,6 %, o rok později o 9,1 %, nejvíce od roku 2003. Předloni si polepšilo o 2,6 %, loni naopak o 6,2 % kleslo. Důvodem byla hlavně opatření proti šíření koronaviru. Podle analytiků především velkým firmám sice roste počet zakázek, chybějí jim však pracovníci, a to hlavně ti zahraniční.
Jak vyplývá z údajů společnosti IS, letos do konce května vzrostla hodnota zadaných veřejných zakázek pro stavební firmy meziročně o 6,8 % na 92 miliard korun. Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podíl 50,9 %, meziročně o pět procentních bodů více. Nejnižší byl tento podíl v roce 2016, kdy dosáhl přibližně třetiny. Od té doby roste.
Zdroj: ČTK