Evropské akcie udržely týdenní nulu, po čtvrtečním výprodeji se v pátek nakupovalo
Evropské akciové indexy v pátek vymazaly čtvrteční ztráty a uzavřely týden kolem nuly. Páteční obchodování přálo především sektoru automobilů, který přidal 3,4 %. Přes procento získaly také akcie z odvětví cestování a volného času díky uvolnění protipandemických opatření ve Spojeném království.
Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek zaznamenal růst o 1,34 % na 457,67 bodu, což znamená zisk 0,19 % za týden, německý DAX zpevnil o 1,73 % na 15 687,93 bodu (za týden +0,24 %), britský FTSE 100 přidal 1,30 % na 7 121,88 bodu (za týden -0,02 %) a francouzský CAC 40 posílil o 2,07 % na 6 529,42 bodu (za týden -0,36 %).
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Německý automobilový koncern Volkswagen se v prvních šesti měsících letošního roku vymanil ze ztráty - hospodařil s provozním ziskem zhruba 11 miliard eur. Ukazují to předběžné údaje, které firma zveřejnila v pátek. Podnik, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, byl ve stejném období loni v provozní ztrátě 1,49 miliardy eur. Společnost uvedla, že těžila ze silného oživení poptávky po propadu způsobeném pandemií. Akcie Volkswagenu na zprávu zareagovaly růstem asi o pět procent.
- Členové měnového výboru Evropské centrální banky na svém zasedání 10. června debatovali o snížení stimulačních opatření, protože oživení ekonomiky nabírá na rychlosti. Nakonec se ale shodli na zachování zvýšené úrovně podpory. Ukázal to zápis ze zasedání měnového výboru, který byl zveřejněn v pátek.
- Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 podpoří dohodu o minimální dani z příjmu právnických osob a budou usilovat o to, aby byly do října vyřešeny všechny otázky z navrhované globální dohody o zdanění firem. Vyzvou také, aby se k dohodě připojily i další země. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Ta se odvolává na návrh prohlášení, které má být zveřejněno v sobotu, na závěr dvoudenního ministerského zasedání v Benátkách. Ministři podle zdrojů schválí nedávnou dohodu 131 zemí o zdanění zisků nadnárodních společností a stanovení globální minimální sazby daně z příjmů právnických osob na 15 procent.
- Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti předchozímu měsíci snížil o zhruba 12 500 na 273 302, zatímco počet volných míst stoupl o 9 000 na 355 612. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce. Míra nezaměstnanosti, která v červnu klesla čtvrtý měsíc v řadě, výrazně neporoste ani v dalších měsících. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. K tomuto vývoji podle nich přispívá rozjezd ekonomiky po uvolňování opatření proti pandemii. Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu.
- Devizové rezervy České národní banky (ČNB) ke konci června meziročně stouply zhruba o 4,4 miliardy eur na 139,6 miliardy eur. Proti květnu byly vyšší o 608 milionů eur. V korunách byly rezervy meziročně nižší a meziměsíčně vyšší. V dolarech to bylo naopak, oproti loňskému červnu rezervy stouply a proti květnu se snížily. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pátek zveřejnila ČNB.
- Výkon slovenského průmyslu v květnu stoupl meziročně o více než třetinu po dubnovém růstu o 69,1 procenta. Za úrovní z období před koronavirovou krizí ale zaostal o desetinu. Mírně vzrostlo také stavebnictví, které rovněž nedosáhlo úrovně před vypuknutí epidemie covidu-19. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad. Oba zmíněné sektory loni na jaře poznamenaly negativní dopady první vlny koronavirové infekce.
- Británie: Hrubý domácí produkt v květnu meziměsíčně +0,8 % (odhad +1,5 %, duben +2 %), meziročně +24,6 % (odhad +25,9 %, duben +27,4 %).
- Británie: Průmyslová výroba v květnu meziročně +20,6 % (odhad +21,6 %, duben +27,2 %), meziměsíčně +0,8 % (odhad +1,5 %, duben -1 %).
- Británie: Obchodní bilance v květnu +0,9 miliardy liber (duben -1,6 miliardy liber).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně zrychlil. Index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit stoupl v červnu podle finálních dat na 58,3 bodu z květnových 55,2 bodu (flash: 58 bodů). Kompozitní PMI stoupl na 59,5 bodu z 57,1 bodu (flash: 59,2 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.
- Eurozóna: Index důvěry investorů od společnosti Sentix v červenci stoupl na 29,8 bodu (odhad: 30 bodů, červen: 28,1 bodu).
- Automobilka Audi, která patří do koncernu Volkswagen, si klade ambiciózní cíl ohledně výnosů z prodeje - chce je zdvojnásobit. S odvoláním na zdroje obeznámené s těmito plány o tom informoval týdeník Der Spiegel, který zároveň připomenul, že Audi se současně snaží prodávat více elektrických aut.
- Tři velcí evropští výrobci nákladních automobilů - Daimler Trucks, Volvo a Traton - plánují založit společný podnik. Jeho prostřednictvím pak chtějí do roku 2027 vybudovat v Evropě nejméně 1 700 dobíjecích stanic pro elektrické nákladní vozy a autobusy. Do společného podniku, který budou vlastnit rovným dílem, investují 500 milionů eur. Informovala o tom v pondělí agentura DPA.
- Japonská společnost SoftBank investuje 500 milionů zlotých (2,8 miliardy Kč) do polského internetového prodejce obuvi eobuwie.pl, který se chystá prostřednictvím primární veřejné nabídky (IPO) akcií vstoupit na burzu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, která se odvolává na společnost CCC. Ta v internetovém prodejci drží většinový podíl.
- Do boje o převzetí britského maloobchodního řetězce Morrisons vstoupil třetí hráč, investiční společnost Apollo Global. Informoval o tom v pondělí zpravodajský server BBC. Řetězec už o víkendu přijal nabídku za 6,3 miliardy liber od skupiny investorů v čele se společností Fortress Investment Group a vedení řetězce akcionářům doporučilo, aby transakci schválili.
- Evropská komise důkladně prošetří státní podporu 190 milionů eur určenou na restrukturalizaci rumunských aerolinek Tarom. Komise, která je výkonným orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Prověří, zda je pomoc v souladu s unijními pravidly o státní pomoci firmám, které mají potíže.
- Německý automobilový koncern Volkswagen prodá většinový podíl ve své prestižní francouzské značce Bugatti chorvatské firmě Rimac. Ta kvůli obchodu vytvoří společnou firmu s automobilkou Porsche, která je také součástí Volkswagenu. Porsche a Rimac to v pondělí oznámily v Dubrovníku, a potvrdily tak dřívější zprávy médií.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci zhoršila více, než se čekalo. Zůstává ale relativně vysoko a v následujících šesti měsících se dál počítá se silným hospodářským oživením. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil německý institut ZEW. Jeho index důvěry klesl ve srovnání s květnem o 16,5 na 63,3 bodu.
- Izraelské ministerstvo zdravotnictví v úterý sdělilo, že vakcína od firem Pfizer a BioNTech má pouze 64% účinnost proti infekci novou mutací covidu-19 nazývanou delta, což je výrazně nižší údaj, než uvádějí klinické studie publikované v průběhu roku 2020. Podle nich má vakcína u předchozích variant nemoci účinnost 95 %. Ministerstvo zároveň uvedlo, že zmíněná vakcína stále na 93 % chrání před těžkým průběhem nemoci s nutností hospitalizace.
- Letecká společnost British Airways urovnala spor, který s klienty a zaměstnanci vyvolal rozsáhlým únik osobních údajů v roce 2018. Informovali o tom v úterý právní zástupci jmenovaní soudem. Právní kancelář PGMBM uvedla, že osoby postižené únikem údajů obdrží vyrovnání. Dodala, že řešení nezahrnuje žádné přiznání odpovědnosti ze strany letecké společnosti. Výše kompenzace je důvěrná.
- Počet lidí, kteří v Německu pracují v režimu takzvaného kurzarbeitu, v červnu klesl na 1,5 milionu. Je to nejméně od února 2020. Informoval o tom v úterý ekonomický institut Ifo, podle nějž uvolnění protipandemických opatření podnítilo poptávku po práci.
- Slováci po uvolnění koronavirových omezení utráceli letos v květnu v obchodech více než před rokem, tržby maloobchodu stouply také proti květnu 2019, tedy v porovnání s obdobím před vypuknutím epidemie nemoci covid-19. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad. Ubytovací i stravovací služby předkrizové úrovně ještě nedosáhly.
- Index ekonomické nálady ZEW v eurozóně v červenci klesl na 61,2 bodu z červnových 81,3 bodu
- Květnové maloobchodní tržby v eurozóně meziročně +9 % (duben +23,3 %, odhad +8,2 %), meziměsíčně +4,6 % (-3,9 %, odhad +4,4 %)
- Britský index nákupních manažerů ve stavebnictví v červnu 66,3 bodu (květen 64,2 bodu, odhad 63,8 bodu)
- Německé tovární objednávky v květnu meziměsíčně -3,7 % (duben +1,2 %, odhad +1 %)
- Ekonomika Evropské unie letos hlavně díky příznivému vývoji koronavirové nákazy a vyšší jarní aktivitě poroste po loňském rekordním propadu rychleji, než se původně očekávalo. Ve své letní makroekonomické prognóze to ve středu uvedla Evropská komise (EK), která zlepšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) unijních zemí na 4,8 procenta. V květnu čekala růst o 4,2 procenta. Na příští rok pak zlepšila odhad růstu o desetinu procentního bodu na 4,5 procenta.
- Průmyslová výroba v Německu v květnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla podle sezonně upravených údajů o 0,3 procenta. Nižší byla výroba ve zpracovatelském průmyslu i produkce energií. Výroba ve stavebnictví se naopak zvýšila. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Prodej německého výrobce luxusních aut BMW byl v první polovině tohoto roku vyšší než před krizí. Celkem koncern dodal zákazníkům rekordních 1,34 milionu aut značek BMW, MINI a Rolls-Royce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy zájem o nová auta zasáhl začátek pandemie nemoci covid-19, se prodej zvýšil o 39,1 procenta. Ve srovnání s prvními šesti měsíci roku 2019, tedy s obdobím před pandemií, se prodej zvýšil o 7,1 procenta, oznámila ve středu automobilka.
- Průmyslová produkce v Česku v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta. Objem nových zakázek se zvýšil téměř o polovinu. Loňský květen ale výrazně poznamenala epidemie koronaviru a s ní spojené odstávky a omezení. Ve srovnání s letošním dubnem průmysl klesl o 3,6 procenta. Výrobce začíná trápit nedostatek potřebných součástek. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
- Zahraniční obchod Česka skončil v květnu podle předběžných údajů v přebytku 6,3 miliardy korun, meziročně byl tak o 6,9 miliardy korun lepší. Obchodní bilance skončila kladným výsledkem podvanácté v řadě. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Příznivé bilanci pomohl tradičně zejména vysoký nárůst vývozu aut. Výsledky ovlivnila také nízká srovnávací základna kvůli omezením způsobeným epidemií koronaviru. Letošní květen měl také o dva pracovní dny víc než květen 2020.
- Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu letos v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Oznámil to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než deset procent.
- Průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod v Česku zaznamenaly v květnu proti předchozímu roku lepší výsledky. Pro analytiky jsou ale středeční data Českého statistického úřadu (ČSÚ) spíše zklamáním, naznačují podle nich limity domácí ekonomiky. Příznivá meziroční čísla jsou podle statistiků stále dána nízkým srovnávacím základem z loňského roku, který zásadně ovlivnila omezení kvůli epidemii koronaviru.
- Růst české ekonomiky se v letošním roce po loňském rekordním propadu přiblíží čtyřem procentům. Podle středeční předpovědi Evropské komise (EK) vzroste hrubý domácí produkt (HDP) Česka i přes tvrdé dopady jarních omezení o 3,9 procenta, v příštím pak o 4,5 procenta. Předchozí květnová prognóza počítala s růstem o 3,4 na letošek a o 4,4 procenta na příští rok. České ministerstvo financí odhaduje letošní růst ekonomiky na tři procenta, Česká národní banka (ČNB) na 1,2 procenta.
- Británie: červnový index cen domů od banky Halifax meziročně +8,8 % (květen +9,6 %), meziměsíčně -0,5 % (květen +1,2 %)
- Evropská centrální banka (ECB) v přezkumu své měnové strategie zvýšila inflační cíl pro střednědobý horizont na dvě procenta. Cíl je symetrický, což znamená, že odchylky směrem dolů i nahoru od cíle jsou stejně nežádoucí. Dosud měla banka inflační cíl stanoven těsně pod dvěma procenty, což bylo podle některých analytiků zavádějící. ECB ve čtvrteční tiskové zprávě rovněž uvedla, že se bude podílet na boji proti změnám klimatu. Analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler se domnívá, že úpravu inflace lze interpretovat jako příklon k dlouhodobě uvolněné monetární politice a že centrální banka ještě delší dobu tempo nákupů nezpomalí. Zároveň lze očekávat prodloužené období záporných úroků.
- Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa v dubnu vzrostl na 12,6 miliardy eur z loňské hodnoty 7,1 miliardy eur. Zvýšil se vývoz i dovoz. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Loni v květnu ekonomika bojovala s první vlnou pandemie nemoci covid-19. Údaje podle analytiků naznačují, že největší evropská ekonomika se dál zotavuje z dopadů pandemie.
- Automobilka Stellantis do roku 2025 investuje 30 miliard eur do elektrifikace svých vozů. Ve strategii, která jí má pomoci čelit konkurenci Tesly a jiných výrobců, ji podpoří pět bateriových továren v Evropě a ve Spojených státech. Čtvrtý největší producent aut na světě to podle agentury Reuters uvedl na čtvrteční on-line prezentaci.
- Tržby v českém maloobchodě v květnu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 5,8 procenta, v dubnu podle revidovaných údajů rostly o 7,2 procenta. V meziměsíčním srovnání obchodníci utržili o 7,3 procenta více. Na webu o tom ve čtvrtek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky maloobchodních tržeb podle něj kladně ovlivnilo rozvolnění opatření proti šíření nemoci covid-19, díky němu mohly v polovině května všechny obchody po více než čtyřech měsících nuceného uzavření kvůli pandemii otevřít. Maloobchodní tržby v květnu podle analytiků vzrostly více, než se čekalo. Lidé se vrátili do kamenných obchodů, stále ve velkém počtu nakupovali ale také na internetu. Maloobchodním prodejům by se mělo dařit i v dalších měsících, mohlo by se jen snížit tempo růstu. Domácnosti budou postupně snižovat úspory, které nashromáždily v uzávěře, pravděpodobně si ale nechají preventivně vyšší rezervy. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila ve čtvrtek.
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality
