Americké akcie v pátek po čtvrtečním poklesu uzavřely znovu na maximech
Akcie ve Spojených státech v pátek po čtvrtečním poklesu překonaly obavy ze zpomalení ekonomického ožívání a všechny tři hlavní indexy uzavřely na maximech. V týdenním horizontu zaznamenaly benchmarky posílení do půl procenta.
Index Dow stoupl o 1,30 % na nové zavírací maximum 34 870,16 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,13 % na nové zavírací maximum 4 369,55 bodu (rekord posunul na 4 371,60 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,98 % na nové zavírací maximum 14 701,92 bodu. Index volatility VIX spadl o 14,84 % na 16,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 1,361 %.
Největší zisky zaznamenaly finanční tituly. Příští týden zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí největší americké banky. Se ziskem 1,36 % zakončily obchodování akcie výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co, jehož kvartální hospodářské výsledky překonaly odhady.
Zastavil se také pokles akcií čínských podniků obchodovaných na amerických burzách. Největší čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi po čtyři dny trvajícím poklesu přidal 7,31 % a čínský internetový prodejce Alibaba získal k dobru 3,05 %.
Za celý týden stoupl index Dow o 0,24 %, S&P 500 přidal 0,36 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,43 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu v pátek mírně oslabil dolar spolu s japonským jenem a švýcarským frankem. Investoři se nebáli investic do rizikovějších měn.
Krátce před 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,3 % na 92,12 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 0,3 % na 1,1878 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Množící se vstupy čínských firem na burzy v zahraničí jsou Pekingu trnem v oku. Obává se, že zahraniční úřady - třeba ty ve Spojených státech - získají přístup k jejich veškerým datům. Čínská vláda proto oznámila výrazně přísnější kontroly čínských společností, které si chtějí opatřit kapitál na veřejných zahraničních trzích. Nová pravidla cílí zvláště na "datovou bezpečnost, přeshraniční tok dat a spravování důvěrných informací", vyplývá podle agentury DPA z dokumentu pekingské státní rady, zveřejněného ve středu. Budoucí primární veřejné nabídky akcií (IPO) mají napříště podléhat schválení.
- Více než polovina Američanů, kteří pracovali v pohostinství, se do své bývalé práce nevrátí. Třetina ani nezvažuje návrat do tohoto odvětví. Na průzkum portálu Joblist mezi 13 000 Američany, kteří hledají zaměstnání, v pátek upozornila agentura Bloomberg. Výsledek průzkumu podle agentury výmluvně ilustruje, s jakými problémy se při najímání lidí potýkají restaurace, bary a hotely. K návratu na bývalé místo by dotazované nepřimělo zvýšení mzdy ani jiná forma motivace. Z průzkumu vyplynulo, že si vedle vyššího výdělku přejí menší psychickou náročnost práce a lepší benefity.
- Výrobce cigaret Philip Morris International (PMI) koupí za 1,05 miliardy liber (31,5 miliardy Kč) britskou farmaceutickou firmu Vectura. Výrobce cigaret Marlboro tak posílí své portfolio produktů, které nemají souvislost s tabákem a nikotinem. Oznámila to firma PMI v pátečním prohlášení. Je to již druhá zahraniční akvizice PMI tento týden po koupi dánského výrobce nikotinových žvýkaček Fertin Pharma. PMI svoji nabídkou překonal konkurenční návrh investiční firmy Carlyle Group. Vectura oznámila, že stahuje své doporučení pro přijetí nabídky od Carlyle a naopak podporuje nabídku PMI. Dohodu musí ještě schválit akcionáři.
- Soukromý investiční fond Thoma Bravo koupí za 6,6 miliardy dolarů včetně dluhu firmu Stamps.com, která nabízí internetové poštovní služby. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Je to další z řady letošních akvizic fondu Thoma Bravo, který se zaměřuje na technologické a softwarové firmy. Akcionáři Stamps.com obdrží za jednu akcii 330 USD, což ve srovnání se čtvrteční závěrečnou cenou akcií na burze představuje prémii 67 procent. Akcie firmy v reakci na zprávu zpevnily téměř o 64 procent na 323 USD, čímž se přiblížily nabízené ceně. Dohoda by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí.
- Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 podpoří dohodu o minimální dani z příjmu právnických osob a budou usilovat o to, aby byly do října vyřešeny všechny otázky z navrhované globální dohody o zdanění firem. Vyzvou také, aby se k dohodě připojily i další země. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Ta se odvolává na návrh prohlášení, které má být zveřejněno v sobotu, na závěr dvoudenního ministerského zasedání v Benátkách. Ministři podle zdrojů schválí nedávnou dohodu 131 zemí o zdanění zisků nadnárodních společností a stanovení globální minimální sazby daně z příjmů právnických osob na 15 procent.
- Automobilka Toyota oznámila, že pozastaví příspěvky americkým zákonodárcům, kteří v lednu odmítli potvrdit vítězství nynějšího prezidenta Joea Bidena. Japonská společnost byla kvůli těmto finančním darům kritizována zejména po útoku příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol, sídlo Kongresu. Toyota osmatřiceti republikánům, kteří se v různých státech snažily zablokovat Bidenovo zvolení, věnovala 56 000 dolarů. Dříve tyto finanční dary hájila, napsala v pátek agentura Kjódó.
- Americký prezident Joe Biden v pátek podepsal zákon na podporu větší konkurenceschopnosti americké ekonomiky. Vyzval úřady, aby zasahovaly proti nekalým praktikám v oblastech od zemědělství přes léky až po pracovní trh. Po zavedení zákona by se Američanům například měly snížit náklady na internet, vrátit poplatky za zpožděné kufry při létání, snížit ceny některých léků na předpis a podobně.
- Velkoobchodní zásoby v květnu meziměsíčně +1,3 % (odhad +1,1 %, duben +1,1 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Červnové indexy nákupních manažerů (PMI) ve službách v USA zaznamenaly větší poklesy hodnot, než očekávali analytici. PMI od společnosti IHS Markit dosáhl 64,6 bodu po květnových 70,4 bodu při očekávání 64,8 bodu. PMI od ISM pak klesl na 60,1 bodu z květnových 64 bodů při očekávání 63,5 bodu. Kompozitní index od IHS Markit, který zahrnuje služby i výrobu, spadl podle finálních údajů na 63,7 bodu z 68,7 bodu, když se čekalo jeho snížení na 63,9 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem její kontrakce.
- Izraelské ministerstvo zdravotnictví v úterý sdělilo, že vakcína od firem Pfizer a BioNTech má pouze 64% účinnost proti infekci novou mutací covidu-19 nazývanou delta, což je výrazně nižší údaj, než uvádějí klinické studie publikované v průběhu roku 2020. Podle nich má vakcína u předchozích variant nemoci účinnost 95 %. Ministerstvo zároveň uvedlo, že zmíněná vakcína stále na 93 % chrání před těžkým průběhem nemoci s nutností hospitalizace.
- Americké ministerstvo obrany v úterý zrušilo zakázku za deset miliard dolarů v oblasti cloudových služeb, o kterou soupeřily Microsoft a Amazon. Pentagon ale oznámil, že vypíše novou soutěž, a vyzval obě firmy, aby se jí zúčastnily. Jsou prý jedinými poskytovateli, kteří splňují jeho požadavky.
- Čistý dluh firem po celém světě v letošním roce vzroste asi o 600 miliard USD, což bude výrazně méně než loni. Firmy totiž začnou utrácet část hotovosti nahromaděné v době pandemie. Vyplývá to ze studie investiční společnosti Janus Henderson. Loni si firmy půjčily rekordních 1,3 bilionu dolarů, k utrácení však přistupovaly opatrně, takže jim zůstalo v hotovosti přibližně 5,2 bilionu USD.
- Většině představitelů americké centrální banky se zdá, že další zásadní pokrok v ožívání ekonomiky zatím nenastal. Pro případ inflace nebo jiného rizika ale chtějí být připraveni. Vyplývá to ze zápisu z červnového zasedání měnového výboru Fedu.
- Otevřené pracovní pozice JOLTS v květnu 9,209 milionu (duben 9,193 milionu, odhad 9,388 milionu).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech nečekaně stoupl. V týdnu do 3. července jich úřady zaznamenaly 373 tisíc, což bylo o dva tisíce více než v předchozím týdnu (revidováno z 364 tisíc), ačkoli analytici předpokládali pokles na 350 tisíc. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 26. června dosáhl 3,339 milionu, zatímco o týden dříve jich bylo 3,484 milionu (revidováno z 3,469 milionu) a analytici počítali s poklesem na 3,335 milionu.
- Automobilka Stellantis do roku 2025 investuje 30 miliard eur do elektrifikace svých vozů. Ve strategii, která jí má pomoci čelit konkurenci Tesly a jiných výrobců, ji podpoří pět bateriových továren v Evropě a ve Spojených státech. Čtvrtý největší producent aut na světě to podle agentury Reuters uvedl na čtvrteční on-line prezentaci.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Levi Strauss & Co v 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 1,28 miliardy USD (odhad: 1,21 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, MarketWatch, TradingEconomics
Aktuality
