Americké akcie v pátek oslabily, investory znepokojuje koronavirová mutace delta
Americké akcie uzavřely týden poklesem, investory znepokojuje šíření nakažlivější koronavirové mutace delta. K poklesu akciového trhu velkou měrou přispěly technologické společnosti, například internetový obchod Amazon a výrobce grafických čipů NVIDIA.
Index Dow ztratil 0,86 % na 34 687,85 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,75 % na 4 327,16 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 0,80 % na 14 427,24 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,47 % na 18,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,299 %.
Akcie farmaceutické společnosti Moderna se vyšplhaly na rekord a obchodování uzavřely s nárůstem o více než deset procent. Reagovaly tak na zprávu, že společnost příští týden v indexu S&P 500 nahradí firmu Alexion Pharmaceuticals.
Pozornost investorů se nyní upírá k výsledkům hospodaření amerických podniků za druhé čtvrtletí. Příští týden zveřejní čtvrtletní hospodářské výsledky například streamovací služba Netflix, farmaceutická společnost Johnson & Johnson, výrobce čipů Intel nebo telekomunikační firmy Verizon a AT&T.
Za celý uplynulý týden index Dow odepsal 0,52 %, S&P 500 přišel o 0,97 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,87 %.
Dolar v pátek mírně posiloval díky datům z maloobchodu
Americký dolar v pátek mírně posiloval, podpořily ho příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,1 % na 1,1805 USD.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA v červnu vzrostly o 0,6 %. Ekonomové přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 0,4 %.
"Data potvrzují očekávání velmi silného růstu (americké ekonomiky) ve druhém čtvrtletí, jehož tempo by se mohlo pohybovat kolem deseti procent," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký výrobce čipů Intel jedná o převzetí konkurenta GlobalFoundries, za kterého je ochoten zaplatit zhruba 30 miliard dolarů. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Transakce by byla největší akvizicí v historii Intelu.
- Americká automobilka Ford Motor svolává po celém světě zhruba 775 000 sportovně-užitkových vozů Ford Explorer, které mohou mít problém s řízením. Firma v pátek oznámila, že v Evropě se svolávací akce dotkne více než 13 000 aut. V souvislosti s problémem bylo v Severní Americe hlášeno šest zranění.
- Vláda amerického státu Maine jako první na světě plošně zakázala používání perfluorovaných látek (PFAS) ve všech prodávaných výrobcích od roku 2030. Informoval o tom list The Guardian. PFAS jsou druhem chemikálií, které se podle expertů dostávají přes jídlo a pitnou vodu do lidského organismu a mohou způsobit například rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů.
- Podnikové zásoby v květnu stouply o 0,5 % (odhad: +0,5 %, duben: +0,1 %).
- Maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně stouply o 0,6 % (odhad: -0,4 %, květen: -1,7 %). Maloobchodní tržby bez započtení prodejů aut v červnu meziměsíčně stouply o 1,3 % (odhad: +0,4 %, květen: -0,9 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropští obránci spotřebitelů si stěžují na WhatsApp u Evropské komise (EK). Nelíbí se jim způsob, jakým komunikační služba uživatele přiměla k přijetí nových pravidel ochrany údajů. Ta jsou podle nich navíc formulována tak vágně, že uživatel nemůže chápat, co vše z nich vyplývá, což by odporovalo evropským zákonům na ochranu spotřebitelů. Ty vyžadují jasnou a transparentní komunikaci. Stížnost na firmu, kterou vlastní sociální síť Facebook, v pondělí EK a evropské síti orgánů na ochranu spotřebitele podalo sdružení BEUC zastřešující spotřebitelské organizace napříč Evropou.
- Tempo růstu průmyslové výroby ve Spojených státech v červnu kleslo ve srovnání s předchozím měsícem na 0,4 procenta z květnových 0,7 procenta. Na vině je zejména pokles výroby aut, oznámila ve čtvrtek americká centrální banka. Produkce zpracovatelského průmyslu se snížila o 0,1 procenta po růstu o 0,4 procenta v květnu. Analytici podle agentury Reuters očekávali růst výroby o 0,2 procenta. Zpracovatelský sektor se na celkovém výkonu americké ekonomiky podílí z více než 11 procent.
- Americká streamovací služba Netflix se chystá nabízet i videohry. Na jejich vývoj bude dohlížet Mike Verdu, který dříve působil ve společnostech Facebook, Electronic Arts či Zynga. Cílem je začít nabízet videohry na streamovací platformě Netflixu v příštím roce. S odvoláním na informovaný zdroj to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg.
- Index vývozních cen v červnu meziměsíčně +1,2 % (květen +2,2 %, odhad +1,2 %), meziročně +16,8 % (květen +17,5 %). Index dovozních cen meziměsíčně +1 % (květen +1,4 %, odhad +1,2 %), meziročně +11,2 % (květen +11,6 %).
- Index aktivity newyorského Fedu v červenci 43 bodů (červen 17,4 bodu, odhad 18 bodů).
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 10. července ubylo na 360 tisíc (odhad: 360 tisíc, předchozí týden revidován na 386 tisíc z 373 tisíc). Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 3. července snížil na 3,241 milionu (odhad: 3,313 milionu, předchozí týden revidován na 3,367 milionu z 3,339 milionu).
- Americká centrální banka je stále daleko od stavu, kdy by potřebovala upravit svou měnovou politiku. Ve středu to prohlásil guvernér Fedu Jerome Powell. Situace na trhu práce se zlepšuje, Spojené státy před sebou však podle něj ještě mají dlouhou cestu. V poznámkách připravených pro vystoupení před sněmovním výborem pro finanční služby Powell uvedl, že americká ekonomika musí před tím, než Fed upraví svou politiku, projít dalším zlepšením. Ve čtvrtek Powell vystoupí ještě na půdě Senátu.
- Americká společnost Apple požádala své dodavatele, aby letos vyrobili až 90 milionů jejích přístrojů iPhone nové generace, které představí v září. Ve srovnání s loňským rokem to představuje nárůst až o 20 %. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
- Americká softwarová společnost NortonLifeLock, dříve známá jako Symantec, jedná o převzetí české antivirové firmy Avast. Ve svém portfoliu by tak posílila spotřebitelský software. S odvoláním na informované zdroje to ve středu napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který hodnotu transakce odhaduje na více než osm miliard dolarů. Pokud některá ze stran jednání neukončí, dohoda by mohla být uzavřena do konce tohoto měsíce, uvedly zdroje WSJ.
- Index výrobních cen v červnu vyskočil meziročně o 7,3 % (odhad: +6,8 %, květen: +6,6 %), meziměsíčně stoupl o 1 % (odhad: +0,6 %, květen: +0,8 %). Bez započtení potravin a energií dosáhl růst meziročně 5,6 % (odhad: +5,1 %, květen: +4,8 %) a meziměsíčně 1 % (odhad: +0,5 %, květen: +0,7 %).
- Míra inflace ve Spojených státech v červnu vystoupila na 5,4 procenta, a dostala se tak na maximum od srpna 2008. Proti květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,9 procenta. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo práce. Analytici předpokládali, že inflace zůstane na květnových pěti procentech, anebo že se mírně sníží.
- Americká společnost SolarWinds v pondělí ohlásila, že neznámí hackeři opět zneužili dosud neobjevenou bezpečnostní mezeru v jejím softwaru k napadení několika firem. Neuvedla přitom, koho z útoku podezírá, jaké zákazníky hackeři napadli, ani jaké jim způsobili škody. Software SolarWinds používá mimo jiné také řada amerických úřadů, zneužitím jeho slabiny se podařilo loni provést jeden z dosud největších zaznamenaných kybernetických útoků vůči USA.
- Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu půl miliardy eur za to, že se nedohodla s vydavateli zpravodajství. Google čelil obvinění francouzských vydavatelů APIG, SEPM a tiskové agentury AFP, že s nimi nejednal v dobré víře o odměnách za přejímání jejich obsahu. Vést taková jednání Googlu v dubnu loňského roku nařídil antimonopolní úřad. Pokud vydavatel americkou firmu o takové jednání požádal, mělo se uskutečnit do tří měsíců.
- Americká mediální společnosti Discovery, pod níž spadá nejsledovanější polský zpravodajský kanál TVN24, se hodlá bránit proti "rostoucím regulačním zásahům". Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí navrhla zákon, který společnostem sídlícím mimo Evropský hospodářský prostor zakazuje získat kontrolu nad polskými rozhlasovými a televizními stanicemi.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing kvůli novému problému ve výrobě omezí montáž letounů 787. Zákazníkům letos dodá méně než polovinu ze zhruba 100 plánovaných strojů. O novém problému při výrobě přední části letadla informoval v pondělí americký Federální úřad pro letectví (FAA). Ten uvedl, že Boeing problém odstraní před dodáním letadel zákazníkům.
- Lístek na let do vesmíru se společností Virgin Galactic, kterou založil britský miliardář Richard Branson, má i jeho konkurent Elon Musk. Informoval o tom list The Wall Street Journal. Vesmírná loď společnosti Virgin Galactic s Bransonem na palubě v neděli úspěšně absolvovala svůj první zkušební let s kompletní šestičlennou posádkou. Během letu se loď VSS Unity dostala za hranici vesmíru. Mluvčí společnosti Virgin Galactic fakt, že si Musk letenku koupil, potvrdil. Podle WSJ není jasné, jak vysoko na pořadníku šéf automobilky Tesla figuruje. Letenky do kosmu firma prodává za 250 000 dolarů. Zatím za ně, včetně záloh, utržila 80 milionů dolarů.
- Rozpočtový deficit Spojených států v červnu prudce klesl na 174 miliard USD z 864 miliard USD ve stejném měsíci loni. Mohl za to růst příjmů způsobený oživením na trhu práce a dřívějším termínem podání daňového přiznání a zaplacení daní. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká investiční banka Morgan Stanley ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 12 procent na 3,4 miliardy dolarů. Banka ve své výsledkové zprávě také uvedla, že její divize investičního bankovnictví těžila ze vzestupu aktivity na kapitálových trzích i v oblasti fúzí a akvizicí. Zisk na akcii dosáhl 1,85 dolaru. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali na 1,65 dolaru. Čisté příjmy banka zvýšila na 14,8 miliardy dolarů ze 13,7 miliardy USD před rokem.
- Výsledky BlackRock ve 2Q: Upravený zisk na akcii 10,03 USD (odhad: 9,44 USD), výnosy 4,82 miliardy USD (odhad: 4,63 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines ve 2Q: Ztráta na akcii 1,07 USD (odhad: -1,38 USD), tržby 7,13 miliardy USD (odhad: 6,20 miliardy USD).
- Výsledky Wells Fargo v 2Q: Zisk na akcii 1,38 USD (odhad: 0,98 USD), výnosy 17,77 miliardy USD (odhad: 17,80 miliardy USD).
- Výsledky Citigroup v 2Q: Čistý zisk na akcii 2,85 USD (odhad: 1,97 USD), výnosy 17,47 miliardy USD (odhad: 17,22 miliardy USD).
- Výsledky Bank of America v 2Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,77 USD), výnosy 21,5 miliardy USD (odhad: 21,8 miliardy USD).
- Americké investiční banky JPMorgan Chase & Co a Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí výrazně zlepšily hospodaření. Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk na 5,35 miliardy dolarů z 2,25 miliardy USD před rokem. Zisk JPMorgan se pak meziročně zvýšil na více než dvojnásobek a dosáhl 11,9 miliardy dolarů. Jejich výsledky překonaly odhady analytiků.
- Americký výrobce nápojů a potravin PepsiCo zvýšil ve druhém čtvrtletí zisk meziročně o 43 procent na 2,36 miliardy USD. Čisté tržby vzrostly o 20,5 procenta na 19,22 miliardy USD. Firma ve své výsledkové zprávě v úterý také uvedla, že díky postupu v očkování a zmírnění protiepidemických restrikcí může zlepšit celoroční výhled.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
