US MARKETOtevírá za: 14 h 20 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Británie rok po volbách zpřísnila sankce proti Bělorusku

Británie v pondělí, na první výročí kontroverzních prezidentských voleb v Bělorusku, zpřísnila ekonomické sankce proti Minsku ve snaze potrestat režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka za to, že ničí demokracii a porušuje lidská práva. Terčem sankcí je obchod s běloruskými státními podniky, vládní finance a letecká doprava, včetně zákazu, aby britské firmy poskytovaly technickou pomoc Lukašenkově flotile luxusních letadel. Uvedla to agentura AP s odvoláním na britské ministerstvo zahraničí.

Británie uvalila sankce na běloruský vývoz potaše a ropných výrobků, upřesnila agentura Reuters. Lukašenko z Minsku vzkázal, ať se Londýn svými sankcemi udusí, a Británii označil za pejska Spojených států.

Západní sankce zatím udělaly jen málo pro to, aby Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již od roku 1994, přiměly změnit politiku rozdrcování politických odpůrců.

Agentura AP poukázala na eskalaci západních sankcí proti Bělorusku a jeho vůdcům. Ty byly uvaleny nejprve za potlačování protestů proti zfalšování prezidentských voleb a Lukašenkově znovuzvolení a zpřísněny byly, když Bělorusko přimělo civilní letadlo na lince z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby úřady mohly zatknout opozičního novináře Ramana Prataseviče cestujícího na palubě stroje.

"Tyto sankce ukazují, že Spojené království neakceptuje Lukašenkovo jednání od podvodných voleb," uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí Dominic Raab. "Výrobky Lukašenkova státního průmyslu se nebudou v Británii prodávat a naše letecké společnosti se nedotknou jeho flotily luxusních letadel," dodal.

Balík sankcí obsahuje také omezení obchodu s potašem, ropnými produkty, technikou využitelnou pro odposlouchávání a sledování a výrobky používané při výrobě cigaret. Britským investorům je zakázán nákup cenných papírů vydaných běloruským státem nebo poskytování pojištění a zajištění běloruským státním orgánům. Běloruským leteckým dopravcům bude navíc zakázáno přeletět nad Británií nebo v ní přistát. Londýn také zpřísnil zbrojní embargo na Bělorusko.

Běloruský státní podnik obstarává pětinu světového obchodu s potašem, který se používá mimo jiné jako hnojivo, využívá se i v textilním či papírenském průmyslu a přidává se do pracích prášků. Bělorusko patří k největším producentům potaše na světě.

Ohlásit nové sankce proti Bělorusku se podle televize CNN chystají také Spojené státy.

Zdroj: ČTK

BěloruskoPolitikaSpojené království
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika