Rozsudek o krátkodobých pronájmech podle Airbnb přispěl k vyjasnění

Rozsudek, kterým Městský soud v Praze minulý týden rozhodl o povinnosti danit krátkodobé pronájmy přes platformy typu Airbnb, přispěl podle společnosti Airbnb k vyjasnění. Manažer veřejné politiky v Airbnb Vladimír Beroun ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že společnost hostitele v Česku pravidelně informuje o pravidlech a správném hlášení příjmů daňovým úřadům.
"Již jsme také připravili řadu materiálů, které pomáhají hostitelům v České republice dodržovat místní pravidla, a také pravidelně informujeme hostitele o tom, jak mohou zaplatit svůj spravedlivý podíl na daních," uvedl Beroun. V pravidlech dostupných na webu hostitele nabádá k vyřízení živnostenského oprávnění, zveřejňování identifikačního čísla (IČO) u nabídky ubytování on-line či placení daní, poplatků a záloh na sociální a zdravotní pojištění.
Cestování se podle Berouna v důsledku pandemie přesunulo z velkých měst do méně osídlených oblastí. Sdílení domovů na Airbnb podle něj podporuje místní rodiny, posiluje českou ekonomiku, pomáhá vytvářet pracovní místa a lidem po celém Česku umožňuje prospívat z cestovního ruchu. "Hostitelé v Praze si ponechají většinu z každé české koruny, kterou vydělají, a ekonomický dopad generovaný prostřednictvím hostitelství tak přímo prospívá místní komunitě," uvedl. Nedávná analýza společnosti Oxford Research podle něj zjistila, že v roce 2019 hostitelství na Airbnb podpořilo více než 7 000 pracovních míst v Praze, z nichž mnohé byly v odvětvích spojených s pandemií, jako jsou restaurace, maloobchod a doprava.
Městský soud v Praze minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy typu Airbnb spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí může podle listu výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com. Rozsudek podle HN nejvíc zasáhne ty, kteří pronajímají více bytů najednou. Verdikt soudu uvítala Finanční správa ČR.
V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2018 ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11 500 bytů. Po loňském nástupu epidemie covidu-19 se ale počet těchto bytů snížil. Platformy jako Airbnb čelí nejen v ČR kritice z různých důvodů, nejčastějšími argumenty pražských kritiků je negativní vliv na dostupnost bydlení v metropoli a fakt, že si na chování hostů bytů mnohdy stěžují stálí obyvatelé domů.
Zdroj: ČTK