Evropské akcie se v úterý na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Ekonomka Isabel Schnabelová z ECB prohlásila, že měnová autorita eurozóny je připravena jednat v otázce zvýšené inflace, pokud se situace v oblasti růstu cen neuklidní během příštího roku. Z makrodat se investoři zaměřili na americkou inflaci.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,01 % na 467,65 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,49 % na 7 034,06 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,36 % na 6 652,97 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,14 % na 15 722,99 bodu.
Ve Spojených státech odpoledne vyšla inflační statistika za srpen. Meziměsíční růst spotřebitelských cen zpomalil na 0,3 % z červencových 0,5 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií činil růst 0,1 %, což je nejméně za šest měsíců. Údaje signalizují, že inflace už možná dosáhla vrcholu, ačkoli by se v důsledku potíží v dodavatelských řetězcích mohla ještě určitou dobu držet na vysoké úrovni.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Británie znovu pohrozila Evropské unii, že dočasně přestane plnit dohodu o pobrexitovém uspořádání v Severním Irsku, pokud Brusel bude trvat na tom, že nepřipustí podstatné změny v takzvaném severoirském protokolu. Britský státní tajemník pro vztahy Británie s EU David Frost v pondělí v horní komoře parlamentu prohlásil, že unie by měla začít brát vážně britské požadavky, pokud se chce vyhnout tomu, aby dohoda zkolabovala.
- Britští zaměstnavatelé vytvořili v srpnu rekordních 241 000 pracovních míst, počet zaměstnanců na výplatních páskách je tak nad úrovní z doby před vypuknutím pandemie covidu-19. Oznámil to v úterý britský statistický úřad (ONS). Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce července klesla na 4,6 % z 4,7 %, kde byla na konci června.
- Evropská komise schválila Francii plán podpořit firmy kvůli dopadům pandemie částkou tři miliardy eur. Komise v úterý uvedla, že návrh je v souladu s pravidly poskytování státní pomoci, která komise loni na jaře zmírnila, aby vládám pomohla podpořit firmy zasažené dopady pandemie.
- Do moskevských kanceláří firmy Google dorazili v pondělí večer soudní vykonavatelé, aby internetovou společnost přiměli k plnění dřívějšího soudního rozhodnutí týkajícího se kampaně ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. V úterý o tom informovala tisková agentura Interfax s odvoláním na vyjádření Federální služby soudních vykonavatelů.
- Soud v Rusku v úterý vyměřil provozovatelům komunikačních sítí Twitter, Facebook a Telegram pokuty v celkové výši 35 milionů rublů (10,3 milionu Kč). Potrestal je za to, že odmítli odstranit ze svých sítí obsah, který úřady označily za závadný. Facebook má zaplatit 21 milionů rublů (6,2 milionu Kč), Twitter pět milionů a Telegram devět milionů rublů. Informovala o tom agentura TASS.
- Ruská vláda v úterý zveřejnila plán, který předpokládá, že od listopadu uvalí novou daň na zahraniční technologické společnosti. Krok patří do balíku návrhů, kterými chce Moskva podpořit vlastní technologické firmy.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
