Americké akciové indexy v úterý klesly, náladě na trhu dominovala nejistota ohledně vývoje ekonomiky

Americké akcie oslabily. V náladě trhu se nejvíce projevovala ekonomická nejistota a obavy z možného zvýšení korporátní daně, pozitivní statistika vývoje amerických spotřebitelských cen k růstu cen akcií nestačila.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,84 % na 34 577,57 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,57 % na 4 443,05 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,45 % na 15 037,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,46 % na 19,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,284 %. Ropa, zlato i stříbro zdražily zhruba o půl procenta, bitcoin i ether posilovaly ještě výrazněji (+3 %, respektive +2 %).
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v srpnu zpomalil na 0,3 % z červencových 0,5 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií činil růst 0,1 %, což bylo nejméně za šest měsíců. Údaje signalizují, že inflace již možná dosáhla svého vrcholu, ačkoli by se v důsledku potíží v dodavatelských řetězcích mohla ještě po určitou dobu držet na vysoké úrovni.
"Akciový trh by potřeboval úlevu na úrovni inflace, ale bez toho, aby to vyvolávalo obavy o růst ekonomiky. A takový obrázek nyní nesledujeme," říká Liz Ann Sonders, šéfka investičních strategií ve společnosti Charles Schwab.
Účastníci trhu se zaměřují na investiční plán amerického prezidenta Joea Bidena v objemu 3,5 bilionu dolarů. Pokud projde Senátem, očekává se, že bude zahrnovat zvýšení korporátní daně na 26,5 % z nynějších 21 %.
Nástup vysoce nakažlivé varianty koronaviru delta vyvolal u investorů pesimismus ohledně zotavení z globální zdravotní krize. Mnozí nyní očekávají výraznou korekci na akciových trzích do konce roku.
Na devizových trzích dolar stagnoval. Smazal většinu počátečních ztrát, které vyvolala zpráva o vývoji spotřebitelských cen v USA. Statistika podnítila nejistotu ohledně toho, kdy americká centrální banka začne omezovat nákupy dluhopisů.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.40 SELČ odepisoval tři setiny procenta na 92,45 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu mírně oslabovalo v řádu setin procenta a pohybovalo se kolem 1,1806 USD. Dolar k jenu klesal o 0,3 % na 109,67 JPY. Euro k jenu ztrácelo 0,3 % na 129,48 JPY.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalil na 0,3 % z červencových 0,5 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií činil růst 0,1 %, což je nejméně za šest měsíců. V úterý to uvedlo americké ministerstvo práce. Údaje signalizují, že inflace už možná dosáhla vrcholu, ačkoli by se v důsledku potíží v dodavatelských řetězcích mohla ještě určitou dobu držet na vysoké úrovni.
- Izraelská kybernetická společnost NSO Group vyvinula softwarový nástroj, s jehož pomocí bylo možné se nepozorovaně a bez jakéhokoli vstupu od uživatele nabourat do mobilních telefonů iPhone i osobních počítačů od firmy Apple. Ve své zprávě to uvedla analytická skupina Citizen Lab při univerzitě v Torontu. K chybě se následně přihlásil i Apple, který pro ni v pondělí vydal bezpečnostní záplatu. NSO Group autorství hackerského nástroje nekomentovala.
- Americká softwarová společnost Intuit (v úterý +1,95 %) koupí zhruba za 12 miliard USD firmu Mailchimp, která se zabývá e-mailovým marketingem. Intuit je vývojářem softwaru TurboTax a QuickBooks a dohoda je pro něj zatím největší akvizicí. Firma to v pondělí uvedla v tiskové zprávě.
- Americká společnost Google dostala od jihokorejského antimonopolního úřadu (KFTC) pokutu 207 miliard wonů (3,8 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu s operačním systémem pro mobilní přístroje. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet (v úterý +0,15 %), se hodlá proti pokutě odvolat, uvedla v úterý agentura Reuters. Úřad vyšetřoval Google kvůli podezření, že firma bránila místním výrobcům chytrých telefonů, aby si uzpůsobili operační systém Android.
- Největší internetový prodejce Amazon (v úterý -0,21 %) potřebuje dalších 125 000 zaměstnanců do logistiky a dopravy. Aby je nalákal, zvýší nástupní mzdu na 18 dolarů z dosavadních 17 dolarů za hodinu. Agentuře Reuters to sdělil viceprezident donáškové služby Amazonu Dave Bozeman. Firma, která je po Walmartu druhým největším zaměstnavatelem ve Spojených státech, se podobně jako jiné společnosti potýká s nedostatkem zaměstnanců.
- Soud v Rusku v úterý vyměřil provozovatelům komunikačních sítí Twitter (v úterý +0,89 %), Facebook (+0,01 %) a Telegram pokuty v celkové výši 35 milionů rublů (10,3 milionu Kč). Firmy potrestal za to, že odmítly odstranit ze svých sítí obsah, který úřady označily za závadný. Facebook má zaplatit 21 milionů rublů (6,2 milionu Kč), Twitter pět milionů a Telegram devět milionů rublů. Informovala o tom agentura TASS.
- Americká ropná společnost Chevron (v úterý -1,81 %) ztrojnásobí investice do nových nízkouhlíkových technologií. Do roku 2028 tak vynaloží na výrobu biopaliv, vodíku, zařízení pro zachycování uhlíku a další technologie celkem deset miliard dolarů. Listu The Wall Street Journal to řekl generální ředitel Mike Wirth.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý -0,96 %) představila novou generaci chytrých telefonů iPhone. Přístroje iPhone 13 budou vybaveny novým čipem A15 Bionic, který jim zajistí vyšší výkon. Jejich cena bude v České republice začínat na 19 990 Kč.
- Globální letecká doprava se na úroveň z doby před pandemií vrátí za dva a půl roku, odhaduje americký výrobce letadel Boeing (v úterý -1,35 %). Nejdéle bude trvat zotavení u dlouhých mezinárodních linek, uvádí dále prognóza. Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) loni klesl počet přepravených pasažérů o 60 % na 1,8 miliardy a odvětví přišlo o 126 miliard dolarů.
Výsledková sezóna
- Výsledky Oracle v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 9,73 miliardy USD (odhad: 9,76 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
