Tunisko se chce s počtem turistů dostat na předcovidová čísla příští rok

V počtu turistů se chce Tunisko podle tamního národního úřadu pro cestovní ruch dostat na předcovidová čísla příští rok. Zemi v roce 2019 navštívilo 9,4 milionu cestovatelů, loni Tunisko ale kvůli pandemii zaznamenalo pokles v počtu příjezdů zhruba o 80 %. Příjmy, které plynou z turismu, se propadly o 64 %. K oživení odvětví má pomoci dosažení kolektivní imunity díky očkování nebo nastavení jasných bezpečnostních pravidel pro provozy, které působí v odvětví turistiky. Českým novinářům to řekl generální ředitel Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch Muhammad Muíz Belhasín.
Turismus podle Belhasína tvoří až 14 % hrubého domácího produktu Tuniska. V zemi, která má přes 11 milionů obyvatel, tento obor zaměstnává asi 400 000 lidí. Se započítáním návazných povolání, jako jsou například řidiči turistických autobusů, pracuje v cestovním ruchu až 900 000 lidí. Jedním z důležitých úkolů, které si Tunisko dalo, bylo podle Belhasína právě udržení pracovních míst.
Z hlediska očkování je turismus považován za prioritní odvětví, zaměstnanci turistických zařízení jsou naočkování z 80 až 100 %. V zemi pokračuje národní očkovací kampaň, přičemž podle nejnovějších údajů by do poloviny října mělo být naočkováno 50 % populace. Nejvíce se očkuje v neděli, kdy vakcínu zpravidla dostane kolem půl milionu lidí. Tunisko by podle Belhasína mohlo zavést povinnost prokázat se certifikátem o očkování proti covidu-19 při vstupu například do restaurací. Tento krok by měl motivovat i další lidi, aby si nechali vakcínu podat.
Cestovní ruch se v důsledku pandemie podle Belhasína změnil a už nikdy nebude jako dříve. Bylo proto nutné přehodnotit dříve nastavené dlouhodobé cíle a plány. Zásadní je důsledné uplatňování takzvaného sanitárního protokolu pro zařízení v cestovním ruchu, který se pravidelně aktualizuje.
Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a Světová turistická organizace (UNWTO) v červnu uvedly, že kolaps mezinárodní turistiky kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru by mohl světové ekonomice letos přivodit ztrátu 1,7 až 2,4 bilionu dolarů. Propad by tak mohl být podobný jako loni. S plným zotavením oboru UNCTAD nepočítá dříve než v roce 2023.
Zdroj: ČTK