Evropské akcie zahájily týden poklesem, hlavní indexy zaznamenaly ztráty do procenta
Obchodování na akciových trzích v západní Evropě v pondělí skončilo v červených číslech. Investory znervóznila mimo jiné zpráva o vývoji čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o půl procenta na 467,01 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,42 % na 7 203,83 bodu, německý DAX se snížil o 0,72 % na 15 474,47 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,81 % na 6 673,10 bodu.
Meziroční růst čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 4,9 % ze 7,9 %. Na vině byla horší situace ve stavebnictví a omezení spotřeby energie v továrnách, které brzdí ožívání ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Růst byl slabší, než se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hrubý domácí produkt druhé největší světové ekonomiky přidal 5,2 %. Údaj za třetí kvartál je nejslabší od třetího kvartálu loňského roku. Tehdy HDP přidal také 4,9 %. Údaj za letošní třetí kvartál také představuje další zpomalení oproti prvnímu čtvrtletí, kdy se HDP zvýšil o 18,3 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Francie by měla pomáhat domácnostem s nižšími příjmy čelit rostoucím cenám energie spíše poskytováním finančních příspěvků než snížením daní na paliva. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Europe 1 to v pondělí řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dodal, že snížení těchto daní by mimo jiné mohlo být vnímáno jako podpora fosilních paliv, na kterých se chce Francie stát méně závislou.
- Německý průmyslový konglomerát Siemens vyčlení podnikání s velkými motory jako samostatnou firmu. Zatím ale není jasné, zda firma divizi Large Drives Applications (LDA) připravuje na prodej, nebo zda se chystá najít partnera. Na svém webu o tom píše hospodářský deník Handelsblatt. LDA zaměstnává zhruba 7 000 lidí, část z nich i v České republice.
- Ruská společnost Gazprom si na listopad pro účely přepravy zemního plynu trasou Jamal-Evropa zarezervovala jen asi třetinu volných kapacit přes území Polska. O dodatečné tranzitní kapacity na přepravu suroviny přes Ukrajinu pak neprojevil Gazprom zájem vůbec. Ukazují to výsledky aukce, na které se odvolává agentura Reuters. Gazprom je pod palbou kritiky za to, že nenabízí více plynu, přestože jeho ceny v Evropě strmě vzrostly. Své dlouhodobé závazky ale Gazprom plní, potvrzují jeho evropští odběratelé.
- Automobilka Stellantis se předběžně dohodla s výrobcem baterií LG Energy Solution (LGES) na dodávkách bateriových článků a modulů pro elektromobily vyrobené v Severní Americe. Dohoda je součástí plánu čtvrtého největšího výrobce aut na světě na elektrifikaci vozidel v hodnotě 30 miliard eur.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutických firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku 5 až 11 let. Žádost o schválení vakcíny v této věkové skupině podaly americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech minulý týden.
Výsledková sezóna
- Nizozemský výrobce elektroniky a zdravotnické techniky Philips zhoršil letošní hospodářský výhled. Na vině je stahování dechových přístrojů a nedostatek dílů vyvolaný problémy v dodavatelských řetězcích. V třetím čtvrtletí firmě klesly srovnatelné tržby meziročně o 7,6 % na 4,2 miliardy eur. Provozní zisk se snížil o 25 % na 512 milionů eur.
Zdroj: CNBC
Aktuality
