Deset procent nejbohatších Američanů vlastní rekordních 89 % amerických akcií
Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 % všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka USA.
Jedno procento nejbohatších získalo za dobu pandemie nemoci covid-19 více než 6,5 bilionu USD v akciích podniků a podílových fondů. Dolních 90 % získalo jen 1,2 bilionu USD, ukázaly údaje Fedu.
Podíl akcií firem a podílových fondů vlastněných deseti procenty nejbohatších dosáhl v druhém čtvrtletí rekordní výše. Naopak dolních 90 % Američanů vlastnilo 11 % všech akcií, což bylo o jeden procentní bod méně než před pandemií.
Od poklesu v březnu 2020 se hodnota akciového trhu téměř zdvojnásobila. Od ledna 2020 je pak vyšší o téměř 40 %. Akciový trh se stal hlavním zdrojem tvorby bohatství v USA v době pandemie, ale také hlavním motorem nerovnosti. Jedno procento nejbohatších se nyní na celkovém bohatství podílí 32 %, což je podle Fedu rekordní hodnota. Téměř 70 % růstu jejich bohatství za poslední rok a půl pochází z akcií.
Rostoucí koncentrace bohatství přichází navzdory tomu, že na akciový trh v době pandemie vstoupily miliony nových investorů. Společnost Robinhood získala za poslední dva roky více než deset milionů nových účtů a nyní jich má více než 22 milionů. Mnoho z nich vlastní mladší začínající investoři. Analytici však upozorňují, že armáda nových investorů je sice početná, ale investované částky jsou malé. Průměrná hodnota účtu u Robinhood činí 4 500 USD. Když trhy rostou, mají tak mnohem menší dolarové zisky než bohatší investoři s podíly v hodnotě stovek tisíc nebo milionů.
Deseti procentům největších investorů vzrostla v období od ledna 2020 do června 2021 hodnota jejich akcií o 43 %. Spodním 90 % stoupla hodnota jejich akcií jen o 33 %.
Zdroj: ČTK