Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně, index S&P 500 vzrostl počtvrté za sebou
Americké akcie na úvod týdne uzavřely smíšeně. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posílily díky růstu nejvýznamnějších technologických a komunikačních firem. Nové produkty představila společnost Apple.
Akciový index S&P 500 se zvýšil o 0,34 % na 4 486,46 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,84 % na 15 021,81 bodu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se snížil o 0,10 % na 35 258,61 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,06 % na 16,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o 1,5 bazického bodu na 1,591 %. Americká ropa WTI uzavírala na zelené nule, Brent ale odepsal 0,7 %. Ztráty okolo čtvrt procenta zaznamenaly zlato i strříbro, očekávané schválení ETF na bitcoinové futures pomohla největší kryptoměně k zisku okolo 1,5 %.
Po slabém začátku seance, který následoval po neuspokojivých ekonomických údajích z Číny, začaly indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posilovat díky růstu akcií společností Facebook (+3,26 %), Apple (+1,18), Amazon (+1,11 %), Netflix (+1,54 %), Alphabet (+1,00 %) a Microsoft (+1,01 %).
Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí meziročně zpomalil na 4,9 % ze 7,9 %. Na vině byla horší situace ve stavebnictví a omezení spotřeby energie v továrnách, které brzdí ožívání ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Růst byl slabší, než se čekalo.
Apple představil dva nové modely noteboooků MacBook Pro, které budou mít její nové vlastní čipy. Doposud nejvýkonnější notebooky Applu měly čipy od Intelu (+0,02 %). Dva nové čipy Applu se nazývají M1 Pro a M1 Max. Mají mít vyšší výkon než předchozí čipy M1, ale zároveň potřebují méně energie než konkurenční čipy firem Intel a Advanced Micro Devices (+3,84 %). To se projeví v lepší výdrži baterie.
Akcie společnosti Facebook, jež byla v poslední době pod tlakem, prudce vzrostly díky některým pozitivním zprávám. Patří k nim i plán najmout 10 000 lidí v zemích Evropské unie, kteří budou pracovat na vývoji konceptu "virtuálního vesmíru" nazývaného metaverse.
K poraženým dne se zařadila společnost Walt Disney (-3,01 %), která se dočkala snížení doporučení od analytiků z Barclays. Ti vidí riziko ve zpomalení růstu streamovací služby společnosti.
Na devizových trzích dolar zprvu mírně posiloval vlivem růstu výnosů amerických státních dluhopisů. Později zisky smazal a stagnuje. Kolem 22.10 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, mírně posiloval v řádu setin procenta na 93,96 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu posilovalo o 0,1 % na 1,1610 USD. Dolar k jenu stoupal o 0,1 % na 114,33 JPY. Euro vůči jenu si připisovalo 0,2 % na 132,74 JPY.
Výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly vlivem očekávání, že americká centrální banka bude muset zvýšit úrokové sazby dříve, než se čekalo, aby tak potlačila rostoucí inflační tlaky.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září nečekaně meziměsíčně snížila o 1,3 %. Zhruba z poloviny k tomu přispěly přetrvávající důsledky hurikánu Ida. Informovala o tom v pondělí americká centrální banka. Statistiky za srpen Fed revidoval níže, z růstu o 0,4 % na pokles o 0,1 %.
- Index nemovitostního trhu USA od NAHB v říjnu stoupl na 80 bodů (odhad: 76 bodů, září: 76 bodů).
- Americká technologická společnost Facebook (v pondělí +3,26 %) oznámila, že v příštích pěti letech hodlá najmout 10 000 lidí v zemích Evropské unie, kteří budou pracovat na vývoji konceptu virtuálního vesmíru nazývaného metaverse. Lidé by v něm mohli chodit nakupovat, pořádat schůzky nebo navštěvovat kulturní akce jako v reálném světě.
- Americká společnost Apple (v pondělí +1,18 %) představila dva nové modely noteboooků MacBook Pro, které budou mít její nové vlastní čipy. Doposud nejvýkonnější notebooky Applu měly čipy od Intelu. Oba počítače se začnou dodávat příští týden.
- Americká automobilka Ford Motor (v pondělí -0,89 %) investuje až 230 milionů liber do výroby součástek pro elektromobily ve své továrně v britském městě Halewood. Závod by měl podle pondělního sdělení firmy od poloviny roku 2024 vyrábět kolem 250 000 pohonných jednotek pro elektromobily ročně.
- Japonská automobilka Toyota investuje do roku 2030 do automobilových baterií ve Spojených státech 3,4 miliardy dolarů. Plánuje založit novou společnost a postavit v USA novou továrnu na automobilové baterie. Firma to uvedla v pondělním sdělení.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutických firem Pfizer (v pondělí -0,39 %) a BioNTech u dětí ve věku 5 až 11 let. Žádost o schválení vakcíny v této věkové skupině podaly americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech minulý týden.
- Společnost Amazon (v pondělí +1,11 %) oznámila, že najme ve Spojených státech 150 000 sezónních pracovníků. Internetový prodejce se připravuje na předvánoční období, které se podle něj bude vyznačovat vysokou poptávkou a problémy s nabídkou.
- Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 % všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila centrální banka USA.
Zdroj: ČTK, CNBC