Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, klesl z 5,31 % na 5,23 %
Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září mělo dluhy po splatnosti 5,23 % dospělých, zatímco na konci června to bylo 5,31 % a ve stejném období loni 5,81 %. V úterý o tom informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.
Ke konci září mělo v registru negativní záznam 463 000 osob proti 520 000 ke konci září 2020. Nejvíce spotřebitelů s dluhem po splatnosti eviduje Solus v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, odkud pochází téměř třetina všech osob s dluhem po splatnosti evidovaným v registru.
"Před deseti lety byl v registru fyzických osob Solus zapsán více než jeden milion spotřebitelů s dluhem po splatnosti. Dnes je to méně než polovina. Registry tak prokázaly, že velmi efektivně pomáhají členům sdružení poskytovat úvěry či jiné služby s odloženou splatností těm, kteří jsou ochotní své závazky plnit," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka
Zápis v registru spotřebitele chrání před dalším neodpovědným zadlužením, ale také je motivuje k úhradě svých závazků po splatnosti. V souladu s odpovědným posouzením platební morálky a bonity klienta je pro ně totiž v okamžiku, kdy mají problémy se splácením svých aktuálních závazků, obtížné získat novou půjčku nebo službu, dodal Stopka.
Solus sdružuje zhruba 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům ohledně bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v obchodu.
Zdroj: ČTK