OECD: Vyspělé země se musí připravit na slabší růst ekonomiky a zavést reformy
Hospodářsky vyspělé země se v dlouhodobém horizontu musí připravit na zpomalení ekonomického růstu. Je potřeba, aby se zaměřily zejména na reformy trhu práce a penzijního systému, bez kterých bude hrozit zvyšování daní. Vyplývá to z dlouhodobého hospodářského výhledu, který v úterý zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Organizace upozorňuje, že náklady spojené se splácením dluhů, které vznikly v rámci boje proti pandemii covidu-19 a jejím dopadům na domácnosti a podniky, v příštích desetiletích zastíní mnohem rozsáhlejší rozpočtové problémy. Ty budou souviset například s růstem nákladů na financování penzijního systému a zdravotní péče v důsledku stárnutí populace.
"Trendy, jako je stárnutí populace a relativní růst cen služeb, zvýší tlak na vládní rozpočty," uvedla OECD. "Fiskální tlaky plynoucí z těchto dlouhodobých trendů zastíní tlaky spojené s obsluhou covidových dluhů," uvedla podle OECD agentura APA.
Aby vlády dokázaly udržet veřejné služby a zároveň stabilizovat dluh, budou muset podle OECD dosáhnout zvýšení rozpočtových příjmů o téměř osm procent hrubého domácího produktu. Místo zvyšovaní daní však organizace vyzývá k reformám, které by podpořily zaměstnanost a zvýšily věk odchodu do důchodu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
