Evropský parlament chce v rozpočtu EU přidat na výzkum či Erasmus
Více peněz na podporu výzkumu, do výměnného studentského programu Erasmus+ či na boj s klimatickými změnami. Takový je návrh rozpočtu EU na rok 2022, se kterým přišel rozpočtový výbor Evropského parlamentu a o němž v úterý debatovali poslanci na plénu. Parlament ve svém návrhu zrušil škrty navržené Radou EU a navýšil celkové výdaje rozpočtu na příští rok oproti původnímu návrhu Evropské komise. Na konečné podobě rozpočtu se parlament musí dohodnout s Radou.
"Evropa musí být odolnější a je potřeba nastartovat oživení, které bude zahrnovat všechny regiony, všechny oblasti a všechny generace v Evropě. Toto je chvíle, kdy naše politické prohlášení musíme přeměnit do hmatatelné podpory oživení evropského hospodářství a musíme Evropu připravit na pocovidové prostředí, na digitální dobu a musíme to udělat prostřednictvím konkrétních finančních prostředků," řekl v rozpravě Karlo Ressler z rozpočtového výboru, který byl jedním ze zpravodajů návrhu rozpočtu.
Parlament navrhuje oproti původnímu návrhu Evropské komise zvýšit výdaje rozpočtu na rok 2022 o 2,7 miliardy eur na celkových 171,8 miliardy eur. Navýšení investic by směřovalo především do programu na podporu vědy a výzkumu s názvem Horizon Europe, studentského programu Erasmus+, na podporu veřejného zdraví a mezinárodního programu COVAX na distribuci covidových vakcín do méně rozvinutých zemí. Návrh parlamentu by posílil rovněž humanitární pomoc či projekt LIFE zaměřený na ekologii a boj se změnou klimatu.
Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který vedl jednání o návrhu rozpočtu za hospodářský a měnový výbor, ve svém vystoupení na plénu vyzval mimo jiné ke zlepšení boje EU s daňovými úniky. "V rozpočtu často počítáme v milionech, ale přicházíme o miliardy," řekl Niedermayer a dodal, že by EU měla dělat více pro ochranu peněz jednotlivých členských států.
"Evropský rozpočet je unikátní v tom, že funguje především jako zdroj na investice," uvedl v prohlášení poskytnutém ČTK europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) a dodal, že většina prostředků směřuje na obnovu evropského hospodářství po koronavirové krizi. "Cílem je nastartovat ekonomiku pomocí chytrých a udržitelných investic a zabránit nezaměstnanosti," dodal s tím, že podporuje zejména navýšení financování výzkumu a inovací.
Evropský parlament bude o rozpočtu hlasovat ve středu, přičemž výsledky budou známy ve čtvrtek ráno. Na konečné podobě rozpočtu se následně budou muset shodnout zástupci parlamentu a Rady EU, první jednání je plánované na 28. října.
Zdroj: ČTK