Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dolarový index vzrostl
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně. Dow kvůli ztrátám firmy IBM mírně oslabil, Nasdaq však díky velkým technologickým společnostem a automobilce Tesla posílil.
Index Dow klesl o 0,02 % na 35 603,08 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,30 % na 4 549,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,62 % na 15 215,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,10 % na 15,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,696 %.
Oslabilo sedm z jedenácti dílčích sektorů indexu S&P 500. Nejvýraznější ztráty zaznamenaly akcie energetických firem. Akcie IBM (-9,56 %) oslabily, protože čtvrtletní tržby firmy zaostaly za očekáváním analytiků. Nejvyšší zisky pak zaznamenaly firmy zaměřené na spotřební zboží v čele s firmou Amazon (+0,58 %). Příznivé čtvrtletní výsledky hospodaření pomohly vzhůru cenným papírům výrobce elektromobilů Tesla (+3,26 %).
V USA je v plném proudu období zveřejňování výsledků hospodaření za období od července do září. Analytici oslovení agenturou Refinitiv odhadují, že zisk firem z indexu S&P 500 za třetí čtvrtletí vzrostl meziročně o 33,7 %. Investoři však sledují i komentáře k výhledům hospodaření, protože společnosti se nyní potýkají s rostoucími náklady, nedostatkem pracovních sil a omezeními v dodavatelských řetězcích.
"Omezení v dodavatelských řetězcích jsou rozhodně důvodem k obavám. Zvláště věci jako čipy do určité míry brzdí ekonomiku a vytvářejí tlak na růst inflace," uvedl stratég BMO Global Asset Management Jon Adams.
Dolar ve čtvrtek posílil k euru i ke koši měn
Čtvrteční statistika ukázala, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl minulý týden nejníže za 19 měsíců. Nedostatek pracovníků by ale mohl v říjnu udržet počet nově vzniklých pracovních míst nízko.
Na devizovém trhu ve čtvrtek posilovaly hlavně měny považované za investice bezpečné v době nejistot, jako jsou japonský jen, a to kvůli obavám z rostoucí inflace a méně uvolněné politiky centrálních bank. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,2 % na 93,78 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,1628 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americká vláda prozkoumá, jak velké technologické společnosti zacházejí s finančními a ostatními daty spotřebitelů. Uvedl to ve čtvrtek list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na informované zdroje. Úřad pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů (CFPB) podle nich prověří, jak s daty spotřebitelů zachází Amazon, Apple, Facebook, Google a další firmy.
- Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 procenta, vyplývá z čtvrteční zprávy obou farmaceutických firem. V třetí fázi klinických testů zkoumaly reakci více než 10 000 účastníků starších 16 let. Vakcína je podle nich účinná i proti variantě delta, která byla v době testování nejčastější a převažuje i teď.
- Zahájení provozu velké továrny, kterou u Berlína postavila americká automobilka Tesla, se komplikuje. Opakovat se totiž bude on-line veřejná konzultace, při které může veřejnost vznést námitky kvůli dopadům továrny na okolí. Důvodem k opakování jsou obavy, že dosavadní proces konzultací nesplňoval potřebná nařízení. Uvedlo to ve čtvrtek regionální ministerstvo životního prostředí.
- Americká internetová společnost Facebook podepsala smlouvu ohledně autorských práv se sdružením Alliance de la presse d'information générale (Apig), které zastupuje část francouzských vydavatelů zpráv. Dohoda otevírá cestu k tomu, aby Facebook ve Francii platil za zpravodajský obsah na svých platformách. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na společné prohlášení Apig a Facebooku.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v říjnu klesl na 23,8 bodu (září 30,7 bodu, odhad 25 bodů).
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 16. října ubylo na 290 tisíc z 296 tisíc o týden dříve při očekávaném zvýšení jejich počtu na 300 tisíc. Pokračujících žádostí v týdnu do 9. října ubylo na 2,481 milionu z 2,603 milionu o týden dříve. Očekáván byl pokles na 2,550 milionu.
Výsledková sezóna
- Americká automobilka Tesla dosáhla ve třetím kvartálu letošního roku svého nejlepšího čtvrtletního výsledku. Čistý zisk automobilky činil 1,62 miliardy dolarů. To je zhruba pětkrát více než ve stejném období před rokem, uvedla agentura AP. Meziročně se výrazně zvýšily i příjmy a počet prodaných vozů. Příjmy automobilky dosáhly 13,76 miliardy dolarů a meziročně vzrostly o 57 procent. Údaj ale zůstal mírně za očekáváním analytiků, kteří odhadovali hodnotu kolem 14 miliard dolarů.
- Letecká společnost American Airlines ve třetím čtvrtletí vykázala zisk 169 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč), a dostala se tak ze ztráty 2,40 miliardy dolarů, kterou měla před rokem. Konkurenční letecká společnost Southwest Airlines vykázala ve třetím čtvrtletí díky silné poptávce nižší čistou ztrátu. Snížila ji na 135 milionů z 1,17 miliardy dolarů ve stejném období loni.
- Výsledky AT&T v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 39,9 miliardy USD (loni: 42,3 miliardy USD, odhad: 40,6 miliardy USD).
- Výsledky Mattel v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 1,76 miliardy USD (odhad: 1,69 miliardy USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill v 3Q: Upravený zisk na akcii 7,02 USD (odhad: 6,32 USD), tržby 1,95 miliardy USD (odhad: 1,94 miliardy USD).
- Výsledky Whirlpool v 3Q: Upravený zisk na akcii 6,68 USD (odhad: 6,14 USD), tržby 5,5 miliardy USD (odhad: 5,7 miliardy USD).
- Výsledky Intel v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 19,19 miliardy USD (odhad: 18,24 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
