Ceny evropských akcií se ve čtvrtek výrazněji nepohnuly, výsledky představil VW i Airbus
Investoři na evropských burzách ve čtvrtek sledovali zasedání Evropské centrální banky, které podle očekávání nepřineslo změny úrokových sazeb. Makrodata z Německa ukázala na další zvýšení tempa inflace i pokles nezaměstnanosti na nejnižší úroveň od roku 1997. Provozní zisk Airbusu i Volkswagenu shodně meziročně klesl o 19 %.
Celoevropský index Stoxx 600 stoupl o 0,24 % na 475,16 bodu, německý DAX oslabil o 0,06 % na 15 696,33 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,05 % na 7 249,47 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,75 % na 6 804,22 bodu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka ve čtvrtek v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu nula procent. Banka bude v tomto čtvrtletí rovněž dál nakupovat dluhopisy "mírně nižším" tempem než v předchozích dvou kvartálech, napsala agentura Reuters.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu tento měsíc zrychlil na 4,6 procenta ze zářijových 4,1 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od ledna 1997, kdy se údaje harmonizované s metodikou EU začaly sledovat, píše agentura Reuters. Růst spotřebitelských cen v Německu byl přitom o něco rychlejší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters říjnovou inflaci odhadovali v průměru na 4,5 procenta. Spotřebitelské ceny v Německu i v dalších zemích v poslední době tlačí vzhůru zdražující energie a problémy v dodavatelských řetězcích.
- Míra nezaměstnanosti v Německu se v říjnu snížila na 5,4 procenta ze zářijových 5,5 procenta. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných se snížil o 39 000 osob, zatímco analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 20 000 osob.
- Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla o 2,8 až 3,4 procenta. Mezičtvrtletně by měla vykázat růst mírně pod dvěma procenty. Za růstem ekonomiky je podle ekonomů především spotřeba domácností a oživení investiční aktivity firem. Naopak růst ekonomiky tlumil vývoj zahraničního obchodu a průmyslu kvůli omezeným dodávkám. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí v pátek. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika meziročně stoupla o 8,1 procenta a mezičtvrtletně o jedno procento.
Výsledková sezóna
- Německému automobilovému koncernu Volkswagen ve třetím čtvrtletí klesl provozní zisk meziročně o 18,5 procenta na 2,6 miliardy eur. Hospodářské výsledky podniku zasáhl globální nedostatek čipů, který vedl k výpadkům ve výrobě. Firma zároveň zhoršila odhad celoročních dodávek automobilů zákazníkům. Nyní předpokládá, že dodávky zůstanou zhruba na loňské úrovni, zatímco dříve počítala s jejich nárůstem.
- Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 19 procent na 666 milionů eur, překonal však očekávání analytiků. Firma navíc zvýšila odhad celoročního provozního zisku na 4,5 miliardy eur z dříve předpokládaných čtyř miliard eur. Analytici v průměru očekávali, že Airbus vykáže za třetí čtvrtletí provozní zisk 623 milionů eur. Čtvrtletní tržby společnosti se meziročně snížily o šest procent na 10,5 miliardy eur.
Zdroj: CNBC
Aktuality
dnes | 12:39
dnes | 11:42