Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, přispěly k tomu dobré hospodářské výsledky
Americké akcie ve čtvrtek posílily. Dobré hospodářské výsledky firem, například podniků Caterpillar a Merck & Co, pomohly zmírnit obavy ze zpomalení hospodářského růstu. Akcie společností Tesla, Apple a Amazon vyhnaly index technologického trhu Nasdaq Composite na rekord. Nových maxim dříve tento týdne dosáhly rovněž indexy S&P 500 a Dow.
Index Dow stoupl o 0,68 % na 35 730,48 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,98 % na 4 596,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,39 % na 15 448,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,65 % na 16,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět a půl bazického bodu na 1,581 %.
Akcie společnosti Caterpillar posílily o více než čtyři procenta. Firma vykázala vyšší zisk za třetí čtvrtletí, než se čekalo. Díky optimistickému výhledu farmaceutické společnosti Merck & Co si její akcie připsaly přes šest procent.
Američtí demokraté ve čtvrtek po měsících vyjednávání nalezli shodu na obrysech obřího investičního balíku zaměřeného zejména na sociální programy a boj s klimatickou změnou, který je stěžejní součástí politické agendy prezidenta Joea Bidena.
Balík nakonec počítá s výdaji 1,75 bilionu dolarů rozprostřenými do deseti let, čímž se řadí mezi největší veřejné investice v USA za řadu desetiletí.
Solidní hospodářské výsledky pomohly kompenzovat zprávu ministerstva obchodu, podle níž se hrubý domácí produkt Spojených států v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 2 %. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu.
Tempo hospodářského růstu bylo v třetím čtvrtletí nejnižší za více než rok. Navíc zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,7 %. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.
Dolar výrazně oslabil vůči euru
Na devizových trzích ve čtvrtek po vystoupení šéfky Evropské centrální banky euro prudce posílilo vůči dolaru. ECB ponechala podle očekávání měnovou politiku beze změny, výroky Christine Lagardeové však podle některých obchodníků s měnami nepotvrzovaly umírněné stanovisko banky.
Euro k dolaru kolem 22.05 SELČ posilovalo o 0,7 % na 1,1684 bodu. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval půl procenta na 93,35 bodu.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Hrubý domácí produkt Spojených států se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o dvě procenta. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu. Ve svém rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Tempo hospodářského růstu bylo ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za více než rok. Navíc zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,7 %. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.
- Američtí demokraté ve čtvrtek po měsících vyjednávání nalezli shodu na obrysech obřího investičního balíku zaměřeného zejména na sociální programy a boj s klimatickými změnami, který je stěžejní součástí politické agendy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu to oznámil na tiskové konferenci před svým odletem do Evropy. Balík nicméně musí ještě schválit Kongres, kde podle dnešních vyjádření některých zákonodárců jeho podpora stále není zcela jasná.
- Společnost Facebook se přejmenuje na Meta, oznámil ve čtvrtek šéf podniku Mark Zuckerberg. Nové jméno, které bude zastřešovat služby jako Facebook nebo Instagram, odkazuje na takzvané metaverzum, tedy internetový svět, který společnost buduje. Firma změní i logo, kterým napříště bude modrý symbol nekonečna. Výběr řeckého slova meta, které může znamenat například "mimo" nebo "za", má podle Zuckerberga demonstrovat, že "je vždy možné vybudovat něco dalšího". Kritici společnosti mají za to, se jedná o zastírací manévr, který firmu problémů nezbaví.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v září meziměsíčně klesl o 2,3 % po srpnovém růstu o 8,1 % při odhadované stagnaci.
- Index aktivity kansaského Fedu v říjnu stoupl na 31 bodů ze zářijových 22 bodů.
Výsledková sezóna
- Výsledky Merck & Co v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,75 USD (loni: 1,37 USD, odhad: 1,55 USD), tržby 13,15 miliardy (odhad: 12,32 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,66 USD (odhad: 2,20 USD), tržby 12,4 miliardy USD (loni: 9,9 miliardy USD, odhad: 12,6 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,37 USD (loni: 1,60 USD, odhad: 2,19 USD), tržby 4,99 miliardy USD (loni: 3,83 miliardy, odhad: 4,95 miliardy USD).
- Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí stoupl o více než 62 % na 20,6 miliardy dolarů z 12,7 miliardy dolarů před rokem. Kvůli problémům v dodavatelském řetězci přišla firma za kvartál o šest miliard dolarů na tržbách. Šéf společnosti Tim Cook očekává, že v aktuálním čtvrtletí bude dopad těchto problémů ještě horší.
- Americký internetový prodejce Amazon ohlásil za třetí čtvrtletí letošního roku pokles zisku. Opadla vlna zvýšeného zájmu o nakupování přes internet vyvolaná pandemií covidu-19. Společnost se sídlem v Seattlu ohlásila zisk v hodnotě 6,2 miliardy dolarů za tříměsíční období, které skončilo 30. září, oproti 6,3 miliardy dolarů ve stejném období před rokem.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
