Po uklidnění od americké i britské centrální banky evropské akcie ve čtvrtek přidaly dalšího půl procenta
Když se Fed i britská centrální banka zachovaly na svých zasedáních podle očekávání trhů, burzy v Evropě mohly nerušeně pokračovat v růstu. Výsledková sezóna dodala na trhy čerstvá čísla bank Société Générale i ING, aerolinek Wizz Air či automobilky Aston Martin.
Panevropský benchmark STOXX Europe 600 posílil o 0,41 % na 483,21 bodu, německý DAX přidal 0,44 % na 16 029,65 bodu (během dne se dostal na rekord 16 064,79 bodu), britský FTSE 100 zpevnil o 0,43 % na 7 279,91 bodu a francouzský CAC 40 získal 0,53 % na 6 987,79 bodu.
"Od Fedu jsme slyšeli, že příští rok centrální banky uvolní plyn, ale nešlápnou na brzdu," citovala agentura Reuters analytika Hugha Gimbera ze společnosti JPMorgan Asset Management.
Zisky ve čtvrtek zaznamenaly akcie realitních společností, která reagovaly na zveřejnění nabídky kanadské investiční firmy Brookfield, že by převzala německou realitní firmu Alstria Office REIT. Index STOXX Europe 600 dosáhl v listopadu řady historických maxim, která táhla relativně silná výsledková sezóna.
Náznak, že nehodlá pospíchat se zvyšováním základní úrokové sazby, přišel už ve středu i od Evropské centrální banky. Přestože prostředí nízkých úrokových sazeb není příznivé pro akcie bank, posílily ve čtvrtek o více než procento akcie francouzské Société Générale i německé Commerzbank. Reagovaly na velmi dobré hospodářské výsledky obou společností za třetí čtvrtletí.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,1 %. Ponechání sazby beze změny podpořilo sedm členů měnového výboru, dva zvedli ruku pro její zvýšení. Čekalo se, že pro růst sazby budou hlasovat tři členové výboru. Také objem programu nákupů dluhopisů banka ponechala beze změny na 895 miliardách liber. Britská libra na výsledek zasedání zareagovala výrazným poklesem.
- Bankovní rada České národní banky na listopadovém zasedání opět překvapila, základní úrokovou sazbu posunula výše o 125 bazických bodů. Po zářijovém zvýšení sazby o 75 bazických bodů se mezi analytiky hovořilo o dalším růstu sazby o 50 až 75 bazických bodů. Aktuálně se tak základní úrok, od nějž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, nachází na 2,75 %. Důvodem dalšího razantního zpřísnění měnové politiky jsou především obavy z růstu inflace souvisejícího s ožíváním ekonomiky po pandemii. Jednání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Současný růst sazeb je nejvýraznější od roku 1997.
- Mezi vedením největší evropské automobilky Volkswagen a závodní radou firmy panuje napětí. Firma se jednak nadále potýká s výrobními problémy kvůli nedostatku čipů, jednak šéf podniku Herbert Diess připouští, že konkurence ze strany americké automobilky Tesla může být pro Volkswagen problém. Obavy se ale ve čtvrtek před několika tisíci zaměstnanců snažil rozptýlit, uvedla agentura Reuters.
- Německá softwarová společnost SAP svůj vozový park čítající 27 000 firemních automobilů převede na bezemisní vozy. Od roku 2025 už nebude povolovat objednávky vozů se spalovacími motory, informovala agentura Bloomberg.
- Akcionáři americké společnosti NortonLifeLock budou ve čtvrtek na mimořádné valné hromadě hlasovat o tom, zda má firma emitovat nové akcie coby část platby za převzetí českého softwarového podniku Avast. Emise akcií je nutným předpokladem pro provedení fúze, na níž se dohodla představenstva obou firem. Na valné hromadě NortonLifeLock je k emisi nových akcií potřeba 50% souhlasu přítomných akcionářů.
- Kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v říjnu klesl na 54,2 bodu ze zářijových 56,2 bodu a překonal tak odhadované snížení na 54,3 bodu.
Výsledková sezóna
- Francouzská banka Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk na 1,6 miliardy eur z 862 milionů eur před rokem. Její hospodářské výsledky podpořily vyšší příjmy z korporátního a investičního bankovnictví a snížení rezerv na úvěrové ztráty.
- Maďarská nízkonákladová letecká společnosti Wizz Air se ve druhém finančním čtvrtletí vrátila k zisku, a to díky zmírnění omezení při cestování zavedených kvůli pandemii nemoci covid 19. Firma ve čtvrtek uvedla, že čistý zisk za tři měsíce do konce září činil 57 milionů eur. Za pololetí však Wizz Air vykázal ztrátu a se ztrátou počítá i v tomto čtvrtletí.
- Výrobce luxusních aut Aston Martin ve třetím čtvrtletí zvýšil prodej aut o 104 procent na 1349, hlavě díky zajmu o první sportovně-užitkový (SUV) model DBX. Ztráta před zdaněním se prohloubila na 97,9 milionu liber (2,9 miliardy Kč) z loňských 80,5 milionu liber, automobilka nicméně očekává, že v letošním roce učiní první kroky ke zlepšení ziskovosti díky svému plánu transformace.
- Nizozemská banka ING ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila hrubý zisk o 60 procent na 1,92 miliardy eur. K růstu přispěly vyšší příjmy z poplatků a nižší náklady na špatné úvěry. ING působí i v Česku, v únoru však uvedla, že ke konci letošního roku tu ukončí nabídku služeb osobního bankovnictví. Nadále bude v tuzemsku poskytovat služby korporátního bankovnictví.
- Komerční bance stoupl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk meziročně o 40,7 % na 8,56 miliardy korun. Bance vzrostly úvěry i vklady klientů. Čisté provozní výnosy za prvních devět měsíců roku stouply o 1,3 % na 22,63 miliardy korun, provozní náklady klesly o 0,7 % na 11,35 miliardy korun.
Zdroj: CNBC, ČTK