Evropské akcie ve čtvrtek posílily, cenné papíry RWE přidaly téměř 7 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři nadále věnovali pozornost hlavně vývoji koronavirové epidemie a politickému dění v Německu, kde by se měl kancléřem po Angele Merkelové stát Olaf Scholz. V rámci jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo utilitám, které přidaly 1,8 %.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,42 % na 481,72 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,33 % na 7 310,37 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,25 % na 15 917,98 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,48 % na 7 075,87 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně posílily akcie obchodní skupiny Rémy Cointreau (+13,43 %), která ráno zveřejnila hospodářské výsledky. Výrazně posílily také akcie RWE (+6,81 %). Nedařilo se naopak cenným papírům společností Rockwool International (-4,47 %), Delivery Hero (-3,89 %), Telecom Italia (-2,65 %) nebo Zalando (-2,20 %).
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Prudký růst počtu nově nakažených koronavirem v Německu a neobvykle vysoká inflace měly negativní vliv na náladu spotřebitelů v zemi. To zhoršuje vyhlídky podnikatelů v nadcházejí předvánoční nákupní sezoně. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na měsíc prosinec klesl na minus 1,6 bodu, což je nejnižší hodnota od června.
- Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí vzrostl o 1,7 procenta, a tempo růstu se tak snížilo ze dvou procent v předchozím čtvrtletí. Ve své konečné zprávě to oznámil německý statistický úřad. Předběžná zpráva počítala s růstem o desetinu bodu vyšším. K růstu HDP ve třetím kvartálu přispěly zejména výdaje domácností, jejichž dopad převážil nad poklesem podnikových investic a spotřebou státu v letních měsících.
- Nizozemský obchodník s energií a komoditami Vitol koupí zbývající podíl v britské společnosti Vivo Energy. Transakce ohodnocuje Vivo na 2,3 miliardy USD. Nizozemská společnost si snaží rozšířit síť pro distribuci a prodej pohonných hmot v Africe, informovala agentura Reuters.
- Ukrajinská vláda podepsala s evropským výrobcem letadel Airbus předběžnou smlouvu o nákupu nebo pronájmu 22 letadel pro nového národního dopravce, který teprve vznikne. S odvoláním na text dohody to uvedla agentura Interfax Ukraine.
- Polsko sníží daň z benzinu, plynu a elektřiny a poskytne domácnostem hotovostní platby. Plán v objemu deseti miliard zlotých (54,6 miliardy Kč) má lidem pomoci vypořádat se s dopady vysoké inflace, uvedl ve čtvrtek premiér Mateusz Morawiecki.
- Vedení ruské plynárenské společnosti Gazprom schválilo na příští rok zvýšení investic na 1,76 bilionu rublů (534,8 miliardy Kč), což je proti investicím 1,185 bilionu rublů plánovaným na letošní rok nárůst asi o 49 %. Firma se chce při investování zaměřit na nové těžební a rafinační kapacity.
- Státy Evropské unie se ve čtvrtek shodly na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem či zefektivnit odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Ministři unijních zemí schválili společný přístup k normám o digitálních trzích a službách, o jejichž konečné podobě tak mohou státy začít vyjednávat s europoslanci.
- Polská státní plynárenská a ropná společnost PGNiG zvyšuje těžbu plynu v Norsku. Předpokládá, že v příštím roce její těžba na norském kontinentálním šelfu stoupne zhruba na 2,6 miliardy metrů krychlových plynu z 0,9 miliardy metrů krychlových očekávaných v letošním roce. Uvedl to ve čtvrtek provozní ředitel podniku Robert Perkowski.
Zdroj: CNBC