Kvůli výrokům o Číně se do kontroverze dostal americký investor Ray Dalio
Americký miliardář a investor Ray Dalio se stal poslední vysoce postavenou osobností Wall Street, která se zapletla do kontroverze kvůli komentářům o Číně. Minulý týden ji přirovnal k "přísnému rodiči", když se jej v rozhovoru v televizi ptali na mizení disidentů v zemi. O víkendu na sociálních sítích napsal, že jeho komentáře byly špatně pochopeny.
V listopadu se generální ředitel americké investiční banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon omluvil za slova, že jeho firma přežije čínskou komunistickou stranu.
Dalio je zakladatelem společnosti Bridgewater Associates, největšího hedgeového fondu na světě. Na sociálních sítích Twitter a LinkedIn uvedl, že "nedbale odpověděl na otázku o Číně". Dodal, že nechtěl zlehčovat význam otázek lidských práv, ale že se snažil vysvětlit přístup Číny k vládnutí jako rozšíření konfuciánských představ o rodině. Konfuciánství klade důraz na jednotný celek na úkor osobitosti a specifik jedinců.
"Ujišťuji vás, že jsem nechtěl sdělit, že lidská práva nejsou důležitá, protože si rozhodně myslím, že důležitá jsou. Mým prvořadým cílem bylo napomoci porozumění," dodal.
Původní výroky amerického investora kritizoval senátor za americkou Republikánskou stranu Mitt Romney. Dalia obvinil, že "neznalost strašlivého zneužívání v Číně" jen předstírá a přitom v zemi investuje. Podle Romneyho jde o "smutné morální selhání".
Šéf JPMorgan Dimon na jedné z přednášek na univerzitě v Bostonu minulý měsíc řekl, že jeho banka přežije i čínskou komunistickou stranu. Jeho slova zaujala řadu médií, takže je zaznamenala i čínská vláda. Ta vyjádřila značnou nevoli, načež se Dimon omluvil. Podle akademiků je Dimonova rychlá reakce a vyjádření lítosti spíše výsledkem obav, aby neměla banka v Číně problémy.
JPMorgan patří k největším bankám na Wall Street a tvoří páteř amerického finančního systému. V srpnu získala banka povolení stát se prvním plným zahraničním vlastníkem makléřské společnosti s cennými papíry v Číně.
Zdroj: ČTK