US MARKETZavírá za: 0 h 54 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Stavební výroba v ČR v říjnu vzrostla o 3,7 %, táhlo ji pozemní stavitelství

Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně vzrostla o 3,7 %, meziměsíčně byla vyšší o 0,4 %. Růst odvětví táhlo pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov. Jeho produkce se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 7,1 %. Produkce inženýrského stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, proti tomu v říjnu meziročně klesla o 3,3 %. Vyplývá to z úterního oznámení Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Stavební produkce v říjnu meziročně i meziměsíčně vzrostla a tahounem růstu zůstalo pozemní stavitelství, které bylo loni v hlubokém útlumu v obou velikostních segmentech. Inženýrské stavby úroveň října minulého roku nepřekonaly, ale ve srovnání se zářím zaznamenaly po čtyřech měsících poklesů meziměsíční růst," řekla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Statistici také oznámili revizi a vylepšení čísel růstu stavební výroby v Česku za srpen a září. V srpnu podle nich stavební produkce stoupla meziročně o 1,6 % místo původně uvedeného 1,2 %. V září pak stavební výroba v ČR meziročně po korekci vzrostla o tři procenta, úřad před měsícem původně oznámil růst o 2,2 %.

ČSÚ dále uvedl, že stavební úřady v říjnu letošního roku vydaly 7 675 stavebních povolení, meziročně o 9,6 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 4,9 %.

Počet zahájených bytů v říjnu podle statistiků meziročně vzrostl o 38,8 % a činil 3 583 bytů. V rodinných domech vzrostl počet bytů o 16,6 %, v bytových domech stoupl počet zahájených bytů dvojnásobně, oznámil ČSÚ. Počet dokončených bytů pak v říjnu 2021 podle úřadu meziročně vzrostl o 17,2 % na 3 379 bytů. V rodinných domech vzrostl o 7,8 %, v bytových domech počet dokončených bytů stoupl o 37,7 %.

"Oblast stavebních povolení a bytové výstavby je i nadále na vzestupu, který je zčásti způsoben omezeným provozem v loňském roce. Rostly ukazatele téměř ve všech kategoriích včetně dokončování rodinných domů. Pokles byl zaznamenán pouze u orientační hodnoty změn dokončených staveb, kde byly loni povoleny velké stavby železniční infrastruktury," uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Analytici: Růst cen ve stavebnictví už nutí rodiny prodávat nedostavěné domy

Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera dosud stavebnictví za zbytkem ekonomiky výrazně zaostávalo, proti předkrizovému říjnu roku 2019 byla produkce nižší o 4,5 %. "Dílčím pozitivním signálem může být rostoucí počet stavebních povolení," uvedl Gürtler.

Počet vydaných stavebních povolení se meziměsíčně zvýšil o 2,2 %, avšak po předchozím poklesu o 8,2 %. Meziroční růst dosáhl 9,6 %, což ale podle Gürtlera souviselo s nízkou srovnávací základnou. "Loňská podzimní vlna pandemie začala dříve a přinesla s sebou silnější protiepidemická opatření, která zahrnovala i omezené fungování státních úřadů," doplnil Gürtler.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozornil, že byť se situace kolem vydávání stavebních povolení mírně zlepšuje, úzké hrdlo se přesunulo na stranu stavařů, kteří nestíhají realizovat zakázky. To se projevuje i na růstu cen stavebních prací, které spolu se stavebními materiály prudce zdražují. Roste podle něj množství případů, kdy lidé kvůli růstu cen nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů.

"V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné," uvedl Křeček.

Jak se k rostoucím cenám ve stavebnictví postaví zadavatelé zakázek, je velkou neznámou, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. "Prozatímní signály naznačují, že část objednávek raději stornují samy firmy, část se bude muset možná znovu soutěžit. Navzdory faktu rychle zdražujících stavebních materiálů však hlavním problémem celého odvětví zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků," uvedl.

Podle Křečka by bylo vhodné nedostatek pracovních sil řešit přilákáním zahraničních dělníků z kulturně příbuzných zemí. "Například Ukrajinci si u nás mohou vydělat třikrát až pětkrát více než ve vlastní zemi," uvedl Křeček.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika