Fed zrychlí omezování skupování aktiv, v příštím roce čeká trojí zvýšení sazeb
Měnový výbor americké centrální banky v prosinci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. K začátku ledna ovšem sníží objem skupování aktiv na 60 miliard dolarů. K začátku listopadu Fed objem snížil o 15 miliard dolarů z výchozích 120 miliard dolarů a k začátku prosince ubral dalších 15 miliard dolarů. Pokud bude snižování objemu skupování aktiv pokračovat nynějším tempem, měl by být program kvantitativního uvolňování zcela ukončen v březnu. Fed rovněž podle nové prognózy čeká v příštím roce trojí zvýšení úrokových sazeb.
Přestože je nyní míra meziroční inflace ve Spojených státech na asi čtyřicetiletém maximu, Fed zatím stále opakuje, že rychlý růst spotřebitelských cen je jen přechodným jevem. Za vysokými čísly je totiž i nízká srovnávací základna z předchozího roku související s pandemií nemoci covid-19. Nicméně úprava výhledu vývoje úrokových sazeb naznačuje, že ani bezstarostnost centrální banky není bezbřehá.
Míra inflace ve Spojených státech v listopadu vystoupila na 6,8 %. Ceny se v předposledním měsíci roku zvyšovaly u většiny položek, nejvíce zdražily pohonné hmoty, bydlení, potraviny či auta. Výsledek překonal očekávání analytiků. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, v listopadu dosáhla 4,9 %, zvýšila se tak z 4,6 %, kde byla v říjnu.
V nové prognóze centrální banka proti odhadům ze září zhoršila výhled letošního růstu HDP, mírně však naopak zvýšila odhad růstu ekonomiky v příštím roce. PCE inflace podle nové prognózy letos dosáhne 5,3 % (zářijová prognóza: 4,2 %), už příští rok by ale měla spadnout na 2,6 % (zářijová prognóza: 2,2 %) a do roku 2024 by se měla dostat na 2,1 % (proti zářijové prognóze beze změny). Loni se americká ekonomika v důsledku pandemie propadla o 3,4 %, nejvýrazněji od roku 1946.
Podle takzvané dot plot projekce představitelé americké centrální banky očekávají v příštím roce hned trojí zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů (na 0,9 %). V roce 2023 by měla přijít další dvě zvýšení sazby a v roce 2024 další dvě. V delším období centrální banka pracuje s predikcí základní úrokové sazby na úrovni 2,5 %.
Tisková konference Jeromea Powella
"Ekonomika už nepotřebuje zvýšenou podporu ze strany měnové politiky," řekl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. "Podle mého názoru rychle postupujeme k maximální zaměstnanosti."
Powell také podotkl, že nevidí brzký konec pandemie, a proto je pro Fed obtížné vyhodnotit, co v takovém prostředí představuje normální trh práce. "Pokud by pandemie byla pod kontrolou, měli by tvůrci měnové politiky lepší představu o tom, jak trh práce může skutečně vypadat," řekl. "Avšak to se v dohledné době nestane."
Třebaže není jisté, jaký dopad bude mít varianta koronaviru omikron na inflaci, hospodářský růst a pracovní trh, Powell konstatoval, že lidé se na pandemii adaptují. "Myslím si, že jak jde vlna za vlnou, lidé se s tím učí žít," řekl.
HDP v třetím čtvrtletí anualizovaně stoupl o 2,1 %
Hrubý domácí produkt Spojených států se v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,1 %. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu. Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, se v třetím čtvrtletí zvýšily o 1,7 % po nárůstu o 12 % v druhém kvartálu. Ekonomika se v třetím čtvrtletí potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích. V čtvrtém čtvrtletí ekonomové očekávají výrazné oživení, tempo hospodářského růstu by podle nich mohlo přesáhnout 8 %.
Zdroj: Fed, ČTK