Bloomberg: Nejlépe si letos vedly dluhopisy rozvíjejících se zemí
Dluhopisy rozvíjejících se zemí v letošním roce měly podle předpokladů oslabovat, protože centrální banky se rozhodly omezovat stimulační opatření. Místo toho ovšem dluhopisy s nejlepším letošním výkonem jsou právě ty, které vydaly rozvíjející se země. Na první místa žebříčku zemí podle výkonu jejich dluhopisů sestaveného agenturou Bloomberg se letos dostaly Jihoafrická republika, Čína, Indonésie, Indie a Chorvatsko. Naopak Česká republika se dostala mezi pět nejhorších z celkem 46 sledovaných zemí, neboť Česká národní banka začala prudce zvyšovat úrokové sazby.
Za poklesem cen státních dluhopisů nestojí vyšší nedůvěra investorů, ale primárně konání ČNB, sdělilo ministerstvo financí. Významné tempo růstu základních úrokových sazeb společně s mediálními vyjádřeními členů bankovní rady ohledně jejich budoucího vývoje působí podle něj na pokles cen státních dluhopisů.
"Pozici České republiky skutečně výrazně ovlivnila ČNB, když v červnu začala prudce zvyšovat úrokové sazby, což se nemohlo nepodepsat i na cenách, respektive výnosech dluhopisů," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Zatímco na začátku června měl dvouletý český státní dluhopis výnos 0,52 %, nyní je to skoro 3,70 %. To je podle něj výrazný posun za poměrně krátkou dobu, který jde na vrub právě chování ČNB, nikoliv třeba nezájmu investorů o tuzemské dluhopisy.
Analytik společnosti Capitalinked Radim Dohnal míní, že výnosy státních dluhopisů rostly nejen coby důsledek růstu sazeb ČNB. Hlavní příčinou jsou podle něj výrazně zhoršené a neudržitelné veřejné finance ČR, nyní má negativní dopad rovněž energetická krize. Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila z počátku roku 2021 tento pohyb diktoval hlavně globální vývoj, když rostoucí obavy z inflace vytlačily vzhůru výnosy amerických dluhopisů, což s sebou stáhlo i ty české jakožto jejich přirozenou alternativu. V druhé polovině roku se dominantním faktorem stal výhled vývoje politiky ČNB, podotkl.
Nejvyšší výnos (8,7 %) měly v letošním roce dluhopisy Jihoafrické republiky, a to i přesto, že v této zemi v listopadu poprvé zjistili koronavirovou variantu omikron. Výnos 9,02 % překonává pokles ceny, který u těchto dluhopisů dosáhl 0,79 %, uvedla agentura Bloomberg. Čínské dluhopisy vynesly 5,6 % a dluhopisy Indonésie 5,2 %. S dluhopisy Indie pak je spojen výnos 2,7 % a s dluhopisy Chorvatska výnos jedno procento.
Největší ztráty zaznamenaly dluhopisy Chile (-16,1 %), Peru (-12,2 %) a Maďarska (-10,9 %). Jde o země, kde centrální banky letos zvýšily úrokové sazby, což se odráží právě v poklesu cen dluhopisů těchto zemí. V první pětici zemí s nejhorším výkonem skončilo ještě Polsko (-10,2 %) a Česká republika (-9,7 %). I to jsou země, kde centrální banky začaly výrazně zvyšovat úrokové sazby.
Banka HSBC uvádí, že dluhopisy Jihoafrické republiky, Indonésie a Číny by měly růst i v příštím roce. Pozitivně vidí vývoj dluhu Jihoafrické republiky a Indonésie také investiční společnost Finisterre Capital, která se zaměřuje na dluhy rozvíjejících se zemí.
Zdroj: ČTK