Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, očekávaný růst sazeb rozděluje trh
Akcie ve Spojených státech uzavřely úterní obchodování smíšeně. Investoři opouštěli růstové akcie ve prospěch podniků, o kterých se domnívají, že budou letos těžit z růstu ekonomiky navzdory nebezpečí koronavirové varianty omikron. Index Dow díky ziskům bank a průmyslových firem zakončil druhý den na rekordu. Dolar se vyšplhal na pětileté maximum vůči japonskému jenu.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,59 % na 36 799,65 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,06 % na 4 793,54 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 1,33 % na 15 622,72 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,87 % na 16,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o dva bazické body na 1,649 %. Ceny ropy vzrostly o více než procento, tři čtvrtě procenta přidaly také zlato a stříbro a mírně posílily také bitcoin a ether.
"Věříme, že americké akcie mají stále růstový potenciál. Zisky firem podle nás svým růstem překonají očekávání analytiků," uvedl stratég Mislav Matejka z JPMorgan.
Bankovním titulům (JPMorgan +3,79 %, Bank of America +3,92 %) pomohl růst výnosů amerických vládních dluhopisů. Dílčí index finančních titulů S&P 500 Financials uzavřel na rekordu. Někteří stratégové uvádějí, že finance a další hodnotově orientované akcie by mohly v blízké budoucnosti táhnout růst trhu. Vyšší ceny ropy prospívaly akciím producentů černého zlata (ExxonMobil +3,75 %, Chevron +1,82 %).
Výrazně zpevnily akcie amerického výrobce aut Ford Motor (+11,67 %). Reagovaly na oznámení automobilky, že téměř zdvojnásobí roční výrobní kapacitu svého elektrického pickupu F-150 Lightning.
Pondělní zisky odevzdaly akcie velkých technologických společností. Oslabil výrobce elektrovozů (-4,18 %) i Microsoft (-1,71 %) a Apple (-1,27 %).
Na devizovém trhu se americký dolar vyšplhal na pětileté maximum vůči jenu. Krátce před 22.00 SEČ přidával dolar k jenu 0,7 % na 116,13 JPY. Během dne se dolar prodával i za 116,34 JPY, a byl tak nejsilnější od 11. ledna 2017.
Díky očekávání, že britská centrální banka příští měsíc opět zvedne základní úrokovou sazbu, se libra během dne dostala na dvouměsíční maximum k dolaru 1,3557 USD.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel večer 0,1 % na 96,29 bodu.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -4,18 %) se kvůli otevření nového prodejního a servisního centra v čínské oblasti Sin-ťiang stal terčem kritiky ze strany aktivistů. Informovala o tom v úterý zahraniční média. Čína už delší dobu čelí obviněním, že se v Sin-ťiangu dopouští porušování lidských práv na tamních etnických Ujgurech.
- Americká investiční společnost TPG by v rámci primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve Spojených státech mohla být oceněna až na 9,3 miliardy USD. TPG je jedním z posledních velkých hráčů v odvětví, který usiluje o vstup na burzu. S touto možností už si přitom pohrává několik let.
- Japonská automobilka Toyota Motor (v úterý +6,92 %) loni v prodeji aut ve Spojených státech překonala amerického konkurenta General Motors (+7,47 %). Ten tak poprvé od roku 1931 přišel o vedoucí pozici na domácím trhu. Vyplývá to z údajů, které v úterý firmy zveřejnily.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA od ISM v prosinci klesl na 58,7 bodu (odhad: 60 bodů, listopad: 61,1 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 10,562 milionu (říjen: 11,091 milionu).
Zdroj: ČTK, CNBC