Deficit zahraničního obchodu USA se v listopadu vinou rekordního dovozu prudce prohloubil
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu zvýšil o 19,4 % na 80,2 miliardy dolarů, což je blízko rekordu. Schodek se prudce prohloubil vinou rekordního dovozu zboží, oznámilo ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Zahraniční obchod tak podle analytiků byl pravděpodobně brzdou hospodářského růstu v čtvrtém čtvrtletí.
Analytici v anketě Reuters odhadovali deficit zahraničního obchodu na 77,1 miliardy dolarů. V říjnu se deficit snížil o 17,6 procenta, a zaznamenal tak největší procentuální pokles od dubna 2015. Zároveň byl nejníže za šest měsíců.
V listopadu se dovoz zboží zvýšil o 5,1 procenta a vystoupal na rekordních 254,9 miliardy dolarů. Zásluhu na tom mohlo mít rovněž uvolnění situace v přetížených přístavech, poznamenal Reuters. Celkový dovoz pak vzrostl o 4,6 procenta na 304,4 miliardy dolarů.
Vývoz zboží v listopadu klesl o 1,8 procenta na 155,9 miliardy dolarů. Dolů jej stáhly investičních statky i průmyslové dodávky a materiály. Vývoz služeb ale díky cestování a dopravě vzrostl. Celkově se vývoz v listopadu zvýšil o 0,2 procenta na 224,2 miliardy USD.
Obchodní deficit brzdí růst hrubého domácího produktu již pět čtvrtletí v řadě. Odhady růstu HDP v přepočtu na celý rok za čtvrté čtvrtletí dosahují až 7,4 procenta. Ve třetím čtvrtletí ekonomika USA rostla tempem 2,3 procenta ročně.
Deficit zahraničního obchodu je v USA chronickým jevem: dovoz stále převyšuje vývoz. Schodek si Spojené státy financují zahraničními úvěry. Jejich kapitálové trhy jsou atraktivní i proto, že dolar je považován za hlavní světovou měnu.
Největšími věřiteli USA jsou Čína a Japonsko. Ty vlastní i nejvíce amerických dluhopisů, hned po americké centrální bance (Fed).
Zdroj: ČTK