Stavební výroba v Česku v listopadu zpomalila meziroční růst na 2 %
Stavební výroba v Česku loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 2 % z říjnových 3,7 %. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se meziročně zvýšilo o 5,1 %. Naopak inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 4 % kleslo. Meziměsíčně zůstala stavební produkce na stejné úrovni. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Listopadové stavební výkony byly velmi podobné těm říjnovým a stavební produkce dále meziročně rostla díky pozemnímu stavitelství. Inženýrské stavby klesly, ale srovnávací základna byla podstatně výš než v případě těch pozemních. Oba segmenty se udržely na úrovni minulého měsíce," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od dubna 2020 vytrvale oslabovala a až od loňského května opět meziročně posiluje.
Loni v listopadu vydaly stavební úřady 7 442 stavebních povolení, což je meziročně o 2,5 % více. Orientační hodnota těchto staveb vzrostla o 41,1 % na 52,1 miliardy korun.
Počet zahájených bytů v listopadu meziročně vzrostl o 14,7 % na 3 202 bytů. Naopak množství dokončených bytů meziročně kleslo o 10,7 % na 3 342 bytů. V rodinných domech to bylo o 5,7 % méně, v bytových domech se počet dokončených bytů snížil o 35,5 %.
"Zatímco je zahajování bytové výstavby na vzestupu, dokončovací práce váznou," podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Podle ní je v případě bytových domů pokles ovlivněn vysokou srovnávací základnou. Dokončování rodinných domů se po nadějném říjnu vrátilo do červených čísel, důvodem by mohl být nedostatek stavebních kapacit a růst cen stavebních materiálů, dodala.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v listopadu meziročně snížil o 0,6 %, jejich průměrná hrubá měsíční mzda oproti listopadu 2020 meziročně vzrostla o 7,8 %.
Stavebnictví nemá dělníky, zdražování může vést poklesu zájmu o nemovitosti
Problémem českého stavebnictví zůstává nedostatek pracovních sil. Zdražující vstupy navíc prodražují budování staveb, což může vést k poklesu zájmu o koupi nemovitostí. Vyplývá to z vyjádření analytiků.
Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka je nutné ve stavebnictví zaměstnávat zahraniční dělníky. "Do budoucna je vhodné podpořit vydávání pracovních víz pro lidi z kulturně příbuzných zemí, která by se prodlužovala pouze v případě spokojenosti zaměstnavatelů," řekl Křeček.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že se do výsledků oboru promítá současná rozporuplná situace odvětví. "Na jednu stranu silně roste poptávka po stavebních pracích, na druhou stranu tempo růstu stavební produkce stavu zvyšující se poptávky neodpovídá," uvedl.
"Otázkou je, zda jsou větším problémem administrativní průtahy při přidělování zakázek, nebo jejich dokončování kvůli nedostatku materiálů a zaměstnanců. Přinejmenším k druhému typu problémů existuje v číslech dostatek evidence," doplnil Sobíšek.
Podle Křečka právě drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků prodražují budování staveb. "Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupi nových nemovitostí," uvedl Křeček.
Výsledky průzkumu EMA data pro společnost Lusq zaměřující se na on-line nákup investičních bytů ale naznačují, že investici do nemovitostí nyní zvažuje až 66 % Čechů, 12 % pak nemovitost považuje za nejlepší volbu pro zhodnocení svých financí. "Realitní trh zažívá neskutečný boom a Češi skupují doslova cokoli - domy, byty, chalupy, pozemky," okomentoval výsledky průzkumu výkonný ředitel společnosti Lusq Miloslav Lafek. Průzkum byl proveden na vzorku 1 044 respondentů napříč regiony a společenskými třídami.
Zdroj: ČTK