Světové ekonomické fórum: Nemoc covid-19 zůstává zásadní globální hrozbou
Nemoc covid-19 a její hospodářské a společenské dopady nadále představují zásadní globální hrozbu. Ve své zprávě o globálních rizicích to v úterý uvedlo Světové ekonomické fórum (WEF). Poukázalo mimo jiné na rozdíly v tempu očkování proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi.
"Nerovnost v oblasti vakcín a výsledné nerovnoměrné hospodářské oživení přinášejí riziko rostoucích sociálních rozporů a geopolitického napětí," uvedlo WEF. Poukázalo také například na rizika související s růstem závislosti na digitálních systémech, což pandemie covidu-19 ještě umocnila. Kybernetické hrozby podle WEF rostou rychleji než schopnost společnosti jim bránit.
Průzkum mezi téměř tisícovkou členů WEF ukázal, že jen asi každý desátý respondent očekává v příštích třech letech rychlejší ožívání světové ekonomiky. Jen zhruba šestina respondentů pak uvedla, že vnímá vyhlídky světa jako pozitivní či optimistické. Mezi členy WEF patří například významní podnikatelé a vládní činitelé.
Za největší globální hrozbu na příštích deset let respondenti označili neschopnost reagovat na klimatické změny. Nejvýraznější vzestup od příchodu pandemie covidu-19 pak podle respondentů zaznamenalo riziko poklesu sociální soudržnosti.
Světové ekonomické fórum obvykle vydává zprávu o globální rizicích před svým výročním zasedáním v Davosu. To se však WEF kvůli šíření koronavirové varianty omikron rozhodlo odložit z tradičního ledna na začátek léta. Přesný termín zatím nebyl stanoven.
Zdroj: ČTK