ZEW: Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zlepšila
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu výrazně zlepšila. Přispělo k tomu očekávání, že počet onemocnění covidem-19 do začátku léta klesne, což největší evropské ekonomice umožní v nadcházejících šesti měsících zrychlit růst. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil institut ZEW. Index důvěry vzrostl na 51,7 bodu, zatímco v prosinci byl na hodnotě 29,9 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali zvýšení indexu na 32 bodů.
"Ekonomický výhled se začátkem nového roku výrazně zlepšil. Většina odborníků na finanční trhy předpokládá, že růst v nadcházejících šesti měsících zrychlí," uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach.
"Je pravděpodobné, že fáze ekonomického útlumu ze čtvrtého čtvrtletí 2021 bude brzy překonána. Hlavním důvodem je předpoklad, že výskyt případů onemocnění covidem-19 do začátku léta výrazně klesne," dodal.
Ukazatel současných podmínek klesl na minus 10,2 z prosincových minus 7,4 bodu. Analytici čekali jeho snížení na minus 8,5 bodu.
Na letošní rok počítá říjnová prognóza spolkové vlády s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 4,1 procenta. Svaz německého průmyslu (BDI) však minulý týden předpověděl, že HDP se zvýší pouze o 3,5 procenta.
Varianta koronaviru omikron podle BDI zastiňuje výhled růstu po celém světě. Zejména Německo je podle svazu vystaveno riziku, že Čína coby největší obchodní partner Německa bude opět ochromena, pokud tamní úřady kvůli politice nulové tolerance zareagují na obnovené šíření koronaviru přísnými uzávěrami.
Německé ekonomice se loni nepodařilo vrátit na úroveň před pandemií. Nedostatek mikročipů zasáhl výrobu v automobilovém průmyslu a další protipandemická omezení zpomalila ekonomické oživení v posledních měsících roku.
Zdroj: ČTK