US MARKETZavírá za: 5 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed potvrdil nastavení sazeb, jejich první zvýšení ale podle něj přijde už brzy

Měnový výbor americké centrální banky na lednovém zasedání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení ale výbor uvedl, že vzhledem k inflaci vysoko nad 2% cílem a silnému trhu práce předpokládá, že bude brzy namístě sazby zvýšit. Centrální banka také potvrdila, že plánuje začátkem března ukončit program skupování aktiv, v únoru objem kvantitativního uvolňování sníží na 30 miliard dolarů z lednových 60 miliard.

Trh podle dat burzovní skupiny CME očekává, že americká centrální banka základní úrokovou sazbu poprvé zvýší v březnu (pravděpodobnost 95,1 %), do konce letošního roku by se pak sazba měla podle trhu dostat nejspíše do pásma 1,00-1,25 %. Fed chce letos také začít snižovat svou bilanci.

Fed - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

Fed - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

Tisková konference Jeromea Powella

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci prohlásil, že bankéři se přiklánějí k zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v polovině března. Dodal ale, že banka zatím přesně neurčila trajektorii budoucího zvyšování sazeb a že není možně přesně předpovědět, jaká bude cesta zpřísňování měnové politiky.

Kroky Fedu pravděpodobně zdraží širokou škálu půjček - od hypoték a kreditních karet po úvěry na auta a podnikové úvěry. Vyšší výpůjční náklady by zase mohly omezit spotřebitelské výdaje. Nejvážnějším rizikem je, že ukončení politiky nízkých sazeb, které po léta podporovaly ekonomiku a finanční trhy, by mohlo vyvolat další hospodářskou recesi.

V prosincové prognóze centrální banka proti odhadům ze září zhoršila odhad loňského růstu HDP, mírně ovšem naopak zvýšila odhad růstu ekonomiky v tomto roce. PCE inflace podle prosincové prognózy loni dosáhla 5,3 % (zářijová prognóza: 4,2 %), už letos rok by ale měla spadnout na 2,6 % (zářijová prognóza: 2,2 %) a do roku 2024 by se měla dostat na 2,1 % (proti zářijové prognóze beze změny). Předloni se americká ekonomika v důsledku pandemie propadla o 3,4 %, nejvýrazněji od roku 1946.

Fed - makroekonomická prognóza (prosinec 2021), zdroj: Fed

Fed - makroekonomická prognóza (prosinec 2021), zdroj: Fed

Míra inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupila na 7 %, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Nejvíce k růstu cen přispěly dražší bydlení a ojeté automobily, zvýšily se ale i náklady na potraviny, benzin a další zboží. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 %. V listopadu vzrostly o 0,8 %.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavější ceny potravin a energií, činila v prosinci 5,5 %. Proti listopadu se jádrové ceny zvýšily o 0,6 %. Ceny energií, které se pod inflaci v loňském roce podepsaly nejvíce, v prosinci klesly.

USA - meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com

Podle takzvané dot plot projekce z prosince představitelé americké centrální banky očekávají v tomto roce hned trojí zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů (na 0,9 %). V roce 2023 by měla přijít další dvě zvýšení sazby a v roce 2024 další dvě. V delším období centrální banka pracuje s predikcí základní úrokové sazby na úrovni 2,5 %.

Fed - tzv. dot plot projekce (prosinec 2021), zdroj: Fed

Fed - tzv. dot plot projekce (prosinec 2021), zdroj: Fed

HDP v třetím čtvrtletí anualizovaně stoupl o 2,3 %

Americká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla anualizovaným tempem 2,3 %. Šlo o výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst hrubého domácího produktu v přepočtu na celý rok činil 6,7 %. Vyhlídky na výraznější zlepšení přitom nyní zastiňuje rychlé šíření koronavirové varianty omikron.

HDP měří celkovou produkci zboží a služeb za dané období. Ve Spojených státech se ale HDP vykazuje podle jiné metodiky než v Evropě, kde se nepoužívá přepočet na celý rok, ale změna proti předchozím třem měsícům a změna proti stejnému období předchozího roku.

Spojené státy mají největší ekonomiku světa, jejich hospodářství ale v třetím čtvrtletí vzrostlo méně než hospodářství Evropské unie. Pokud by se použila srovnatelná metodika výpočtu, pak růst HDP v třetím čtvrtletí v unii proti předchozím třem měsícům činil 2,1 %, zatímco růst v USA dosáhl 0,5 %.

USA - anualizovaný vývoj HDP, zdroj: tradingeconomics.com

USA - anualizovaný vývoj HDP, zdroj: tradingeconomics.com

Zdroj: Fed, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa