US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,65 %
KB-0,10 %
Erste+0,34 %

Výrobce nákladních automobilů AB Volvo loni zvýšil čistý zisk o téměř dvě třetiny

Švédský výrobce nákladních automobilů AB Volvo v loňském roce zvýšil čistý zisk o téměř dvě třetiny na 33,2 miliardy švédských korun (zhruba 77 miliard Kč). V samotném čtvrtém čtvrtletí však čistý zisk meziročně klesl o 14 procent na 8,1 miliardy švédských korun. Automobilka upozornila, že její výsledky zasáhly mimořádné výdaje související s výpadky v dodavatelských řetězcích a rostoucí náklady na suroviny a dopravu.

Redakce IW
Redakce IW
28. 1. 2022 | 16:50
Auta

Akcie Volva po zveřejnění výsledků ztrácely přes tři procenta. Automobilka dnes rovněž oznámila, že hodlá vyplatit dividendy ve výši 13 švédských korun na akcii. Analytici přitom očekávali výplatu 17,5 SEK na akcií, napsala agentura Reuters.

"Situace v globálním dodavatelském řetězci pro polovodiče a další součástky zůstává nestabilní, charakterizují ji výpadky, nepředvídatelnost a nedostatek přepravních kapacit," uvedl šéf Volva Martin Lundstedt. "Proto budou pokračovat výpadky ve výrobě nákladních automobilů," dodal. Upozornil nicméně, že poptávka po nákladních vozech na klíčových trzích zůstává vysoká a že firma se bude snažit vyrábět co nejrychleji, aby zkrátila dodací lhůty.

Společnost AB Volvo není totožná s výrobcem osobních automobilů Volvo Cars, jehož majitelem je od roku 2010 čínská automobilka Geely. Ta výrobu osobních aut Volvo koupila od amerického automobilového koncernu Ford Motor, který firmu Volvo Cars převzal v roce 1999 od švédské skupiny Volvo. Skupina se pak začala soustředit na výrobu nákladních aut a autobusů.

Zdroj: ČTK

AutaEvropské akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná